Wielkanocny prezent dla maluszka

Wielkanocny prezent dla maluszka

Nie okłamujmy się, prezent dla kilkumiesięcznego malucha tak naprawdę kupujemy sobie. Sklepowe półki są pełne wspaniałych zabawek i ubranek i wybierając je, odkrywamy w sobie dziecko. Warto jednak pamiętać, że już w pierwszych miesiącach życia niemowlę powinno dostawać zabawki, które pomogą mu się rozwijać.

udostępnij

Izabela KieśIzabela Kieś / 07-03-2017

Wybierając zabawki dla malutkiego dziecka, zadbajmy przede wszystkim o to, żeby były bezpieczne. Muszą być więc tak duże, by nie dało się ich połknąć, i lekkie, bo będą spadać, a wtedy mogą zrobić dziecku krzywdę albo sprawić ból. Powinny być łatwe do umycia i wyprania. Ulubione pluszaki również trzeba prać, ponieważ często gromadzą się w nich roztocza, a to jeden z najczęstszych alergenów. Kilkumiesięczne dziecko będzie rzucać, gryźć i szarpać zabawkę, która musi być trwała. Gdyby jakaś część odpadła w trakcie zabawy, mogłaby zostać połknięta, bo maluch każdy przedmiot będzie próbował wziąć do buzi. Z tego względu zwracajmy uwagę, żeby wszystkie zabawki były wyprodukowane z materiałów nietoksycznych.

Kolorowy świat

Przez pierwsze trzy miesiące życia niemowlę przede wszystkim je i śpi. Na razie tylko obserwuje świat. Zwraca uwagę na przedmioty w wyrazistych barwach, wodząc za nimi wzrokiem. Aby go do tego zachęcić, najprościej przywiązać nad łóżeczkiem ruchomą, kolorową zabawkę. Świetnie sprawdzą się tu na przykład karuzelki. Wiele z nich wydaje dźwięki i maluch będzie próbował do nich sięgać. Idąc z dzieckiem na spacer, przywiążmy do wózka kolorową zawieszkę.

W tym wieku wspaniałymi zabawkami będą grzechotki i gryzaki. Cóż za frajda, kiedy potrząsając przedmiotem, można wydobyć z niego dźwięk! Niektóre gryzaki zawierają ciecz i można je schłodzić w lodówce, co pomoże złagodzić ból związany z ząbkowaniem. Wybierając gryzak, zwracajmy uwagę na jego grubość, aby dziecko łatwo mogło wziąć go do buzi.

Pora na naukę

Od czwartego miesiąca możemy już dawać dziecku do zabawy matę edukacyjną. Maluch uczy się na niej poruszać i rozwija spostrzegawczość, ponieważ maty mają rozmaite kolory, faktury i wydają różnego rodzaju dźwięki. Można je rozłożyć w każdym pomieszczeniu, a nawet na trawie. Dziecku w tym wieku zawsze przyda się też jeszcze jedna para śpiochów.

Kąpiel też już zaczyna być dobrą zabawą. Zróbmy dziecku prezent w postaci kaczuszki. Natomiast pomocą przy usypianiu będą różnego rodzaju pozytywki.

Od siódmego miesiąca szukajmy zabawek, które pomogą maluchowi w nauce mówienia. Można mu już zacząć kupować pierwsze książeczki ilustrowane dużymi obrazkami. Pozwoli to na przykład rozpoznawać zwierzęta i naśladować głosy, jakie wydają.

Pierwsze kroki

Półroczne dziecko uczy się już raczkować. Pomogą mu w tym ruchome, uciekające zabawki. Są to miękkie, pluszowe lub gumowe zwierzątka i piłki zasilane bateriami. Gdy się ich dotknie, wibrują i poruszają się, często przy wesołej melodyjce, skłaniając malucha do pogoni za nimi. Doskonale rozwijają przy tym jego spostrzegawczość. Do nauki chodzenia bardzo przydatny będzie również dmuchany walec, który zachęci do ruchu, a przy tym wzmocni mięśnie rączek i nóżek.

Dziecko w tym wieku lubi już spać z ulubioną przytulanką. Ta pierwsza lalka musi być miękka, uszyta z materiału i włóczki. Nie powinna mieć elementów, które łatwo oderwać i połknąć, takich jak guziki.

Oczywiście trudno sobie wyobrazić dzieciństwo bez pluszowego misia. Do zabawy warto kupić dziecku pierwsze klocki. Najlepsze będą duże, drewniane i kolorowe. Można mu też już kupić najprostszy instrument, jakim jest bębenek. Są również takie, które po uderzeniu pałeczką aktywują światełka i melodyjki. Pora już też na samochodziki i inne pojazdy, które można pchać lub ciągnąć za sobą.

Maluch, który niedługo skończy roczek, może już zacząć malować. Drobne rączki będą się bawić pierwszymi kredkami i farbkami do malowania palcami. Dobrym pomysłem na prezent będzie również stojak gimnastyczny. Poprawi koordynację ruchową dziecka, które zaczyna już uczyć się chodzić. Stojaki takie mają dodatkowe atrakcje, na przykład w postaci paneli muzycznych.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro