Wpisz czego szukasz

Znajdziemy sprzedawców, którzy mają wszystko czego szukasz.

Wprowadź frazę

„Wielka ucieczka. Zdrowie, bogactwo i źródła nierówności” Angus Deaton – recenzja

Angus Deaton w „Wielkiej ucieczce. Zdrowiu, bogactwie i źródłach nierówności” opowiada o tytułowej ucieczce – o korzyściach, jakie przyniosła ona ludzkości do tej pory, ale też o tym, że za jej przyczyną świat stał się miejscem ogromnych nierówności. Zastanawia się też nad tym, co możemy i co powinniśmy zrobić, by pomóc tym, którzy w tym wyścigu zostali z tyłu.

„Wielka ucieczka. Zdrowie, bogactwo i źródła nierówności” Angus Deaton – recenzja

Ocena użytkowników Allegro

Zwycięzcy i zapomniani

Popełniamy błąd, przyglądając się średniemu rozwojowi – lub też rozwojowi w miejscach, gdzie kończy się on sukcesem. Na okres rewolucji przemysłowej patrzymy wyłącznie z perspektywy krajów, które dzięki niej stały się bogate, i pomijamy całą resztę tej historii. A przecież wskaźniki rozwoju nie informują nas o tym, czy był on udziałem większości czy raczej tylko nielicznych. „Wielka ucieczka. Zdrowie, bogactwo i źródła nierówności” to opowieść o tym, że kiedy komuś udaje się uciec przed ubóstwem, to najczęściej zostaje jeszcze ktoś inny, kto ciągle w nim tkwi.

Angus Deaton stawia w tej książce pytania, na które ekonomiści nie znaleźli jeszcze odpowiedzi, chociaż uparcie ich szukają: czy większy dochód oznacza większe szczęście? A jeśli niekoniecznie, co jeszcze decyduje o dobrobycie i w jaki sposób to mierzyć? Można brać pod uwagę różne czynniki, takie jak edukacja czy wolność, ale czy jesteśmy w stanie określić, o ile więcej jest ich w jednym kraju niż w innym? I wreszcie – dlaczego wzrost ekonomiczny nie zlikwidował biedy? Świat ciągle jest przecież miejscem ogromnych nierówności.

Uciec od nierówności

Życie jest dzisiaj lepsze niż kiedykolwiek w historii, ale niektórzy odczuwają to bardziej niż inni. Miliony ludzi wciąż doświadczają ubóstwa, chorób, które w innych częściach świata nie są zagrożeniem, oraz przedwczesnej śmierci. Zamożność i zdrowie we współczesnym świecie to dwie podstawowe wartości, które Angus Deaton analizuje, żeby pokazać, że świat jest miejscem nierówności, które wcale się nie zmniejszają. Stanowią one konsekwencję postępu, a jednocześnie wpływają na ten postęp na przykład za każdym razem, gdy dziecko, które widzi, że edukacja jest dla niego drogą ucieczki, chce chodzić do szkoły.

Jakie są skutki nierówności, czy ich istnienie nam szkodzi, a może wręcz przeciwnie – pomaga? Dlaczego krajom biedniejszym nie udaje się doganiać tych bogatszych? Czy możliwa jest ucieczka od nierówności? – To kolejne ważne pytania ekonomii, które Angus Deaton zadaje sobie i nam w książce „Wielka ucieczka. Zdrowie, bogactwo i źródła nierówności”.

Możemy nie zgadzać się do końca z opiniami, jakimi Angus Deaton dzieli się w swojej książce, ale z pewnością docenimy to, w jaki sposób pokazuje on, że patrząc na dokładnie te same dane, możemy wyciągać zupełnie różne wnioski, dlatego tak ważna jest dokładna analiza sytuacji. Poświęca on jej mnóstwo miejsca, co stanowi dwie najciekawsze części książki. W części trzeciej opisuje on z kolei, w jaki sposób powinna być zorganizowana pomoc międzynarodowa, podkreślając znaczenie transferu wiedzy i inwestycji w jej pogłębianie.

Źródło okładki: pwn.pl
Czy ten artykuł był pomocny?
FacebookTwitter
FacebookTwitter

oferty sponsorowane

Artykuły z kategorii Kultura i rozrywka


Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro