Wpisz czego szukasz

Znajdziemy sprzedawców, którzy mają wszystko czego szukasz.

Wprowadź frazę

Wiedźmin 3: Dziki Gon – recenzja

„Wiedźmin 3: Dziki Gon” to ostatnia część trylogii gier wideo polskiego studia CD Projekt RED. Gracze po raz ostatni mogą wcielić się w tytułowego wiedźmina, czyli Geralta z Rivii. Po dwukrotnym przełożeniu premiery dostaliśmy produkcję, która spełnia większość pokładanych w niej nadziei.

Wiedźmin 3: Dziki Gon – recenzja

Pierwsze dwie części serii gier „Wiedźmin” zostały ciepło przyjęte przez graczy nie tylko w Polsce, ale też na całym świecie. Przed „Wiedźminem 3” poprzeczka została zawieszona naprawdę wysoko. Duże wątpliwości budziła zmiana formuły gry i wprowadzenie otwartego świata zamiast zamkniętych lokacji.

wiedzmin_3.jpg

„Wiedźmin 3” na różne platformy

Pierwsza część serii gier „Wiedźmin” trafiła tylko na komputery osobiste. Pojawiły się plany wydania jej na konsole, ale nie doszły one do skutku. Dopiero druga odsłona cyklu doczekała się konwersji na konsolę Xbox 360.

„Wiedźmin 3: Dziki Gon” z kolei od początku pisany był z myślą nie tylko o komputerach stacjonarnych, ale także konsolach nowej generacji. Gracze mogą zakupić grę w wersji na PC, konsolę Sony PlayStation 4 oraz Microsoft Xbox One.

wiedzmin_4.jpg

Fabuła w „Wiedźminie 3”

W ostatni części serii gier z gatunku cRPG protagonista będący zabójcą potworów ma za zadanie odszukać swoją dawną miłość, czyli czarodziejkę Yennefer, i uratować swoją podopieczną Ciri podczas ofensywy cesarstwa Niflgaardu na rozbite królestwa północy. Geralt w trakcie pierwszych dwóch gier cierpiał na amnezję, ale odzyskał wreszcie pamięć i zmierza do ostatecznej konfrontacji z upiornym Dzikim Gonem.

wiedzmin_5.jpg

Na mapie można znaleźć nie tylko pięknie wyglądające pola, lasy i bagna, ale także archipelag wysp, ogromne miasto, ruiny pozostawione przez elfy, nawiedzone zamczyska itp. Gracz może podążać ścieżką wytyczoną przez główne zadania fabularne lub zatracić się w podróżowaniu przez przepastne równiny i ośnieżone górskie szczyty, wykonując bardzo ciekawe i zróżnicowane zadania poboczne.

 1. wiedzmin_9.jpg
 2. wiedzmin_10.jpg
 1. wiedzmin_9.jpg
 2. wiedzmin_10.jpg

„Wiedźmin 3” to otwarty świat

Poprzednie odsłony serii prowadziły gracza przez szereg lokacji, ale po zamknięciu wątku fabularnego nie mógł on do nich wrócić. Teraz jest inaczej, a gracz ma niemal pełną swobodę eksploracji zamieszkanego przez ludzi, elfy, krasnoludy, niziołki, czarodziejów i potwory świata.

Na uwagę zasługuje przepiękna oprawa graficzna. Nie jest ona co prawda tak szczegółowa jak w zwiastunach z 2013 i 2014 roku, ale twórcy, programując otwarty świat, w którym nie widać ekranów ładowania po wejściu do pomieszczeń, musieli pójść na ustępstwa.

wiedzmin_7.jpg

Przepiękna oprawa

Obniżenie jakości grafiki względem zwiastunów nie zmienia faktu, że gra wygląda bajecznie, zwłaszcza podczas wschodów i zachodów wirtualnego słońca. Grafika w grze „Wiedźmin 3: Dziki Gon” błyszczy w trakcie porywistych burz, gdy korony drzew miotane są przez wiatr na wszystkie strony.

Na konsoli PlayStation 4 gra uruchamia się w rozdzielczości 1080p, a na konsoli Xbox One w rozdzielczości 900p. W obu przypadkach niestety deweloperzy nie wprowadzili trybu 60 klatek na sekundę. Tak szybkie odświeżanie obrazu oraz rozdzielczość 4K zarezerwowane zostały dla graczy korzystających z naprawdę mocnych jednostek PC.

wiedzmin_6.jpg

Zabójca potworów

Profesja Geralta wymaga od niego podróżowania po stylizowanym na słowiański fantastycznym świecie i przyjmowania zleceń na zabicie potwora lub zdjęcie magicznej klątwy. Często jednak bohater wdaje się w krwawe konflikty z innymi ludźmi, którzy nie mają z nim żadnych szans w starciu. Wiedźmini przechodzą w dzieciństwie makabryczne mutacje zwiększające ich zdolności bojowe, przez co są śmiertelnie niebezpieczni.

Gracz do dyspozycji dostaje dwa miecze: stalowy na ludzi i srebrny na potwory. Oprócz tego w walce z przeciwnikami można wykorzystać kuszę pomagającą w starciu z latającymi maszkarami oraz polepszające statystyki mikstury alchemiczne. Na wyposażeniu wiedźmina znalazły się też petardy, oleje oraz czary nazywane znakami. Wykonywanie zadań daje punkty doświadczenia, a po osiągnięciu kolejnych poziomów można wykupić nowe umiejętności i założyć lepszy ekwipunek.

 1. wiedzmin_8.jpg
 2. wiedzmin_2.jpg
 1. wiedzmin_8.jpg
 2. wiedzmin_2.jpg

W „Wiedźmina 3” po prostu trzeba zagrać

Wiedźmin 3: Dziki Gonto gra udana pod niemal każdym względem, a każda wygrana z wymagającym przeciwnikiem daje multum satysfakcji. Geralt może od teraz jeździć konno, korzystać z systemu szybkiej podróży, grać w karty oraz… skakać. Sam świat jest według zapewnień twórców większy od tego, jaki można znaleźć w grze „Skyrim”.

Nowa produkcja od CD Projekt RED to nie jest gra idealna, ale nieliczne wady zdecydowanie przyćmiły plusy tej produkcji. Gracze, niezależnie od wybranej przez siebie platformy, dostali najładniejszą grę cRPG w historii, która zapewnia ponad 100 godzin intensywnej i wciągającej rozgrywki.

Otwarty świat połączony został tutaj ze wzruszającym i porywającym głównym wątkiem fabularnym. W zależności od podejmowanych przez gracza decyzji czeka na niego jedno z kilkunastu zakończeń. Gra w wersji na PC pozwala też zaimportować stan zapisu z gry „Wiedźmin 2: Zabójcy królów”, ale można też skorzystać z generatora wyborów.

Wymagania systemowe „Wiedźmin 3: Dziki Gon”

Minimalne:

 • System operacyjny: 64-bit Windows 7/Windows 8
 • Procesor: Intel Core i5-2500K 3.3 GHz/AMD Phenom II X4 940
 • Pamięć: 6 GB RAM
 • Karta graficzna: GeForce GTX 660/Radeon HD 7870
 • Miejsce na dysku: 35 GB

Zalecane:

 • System operacyjny: 64-bit Windows 7/Windows 8
 • Procesor: Intel Core i7 3770 3.4 GHz/AMD FX-8350 4 GHz
 • Pamięć: 8 GB RAM
 • Karta graficzna: GeForce GTX 770/Radeon R9 290
 • Miejsce na dysku: 35 GB

Dostępność

Gra „Wiedźmin 3: Dziki Gon” jest dostępna na: PC, PS4, XboxOne.

Źródło okładki: www.cdprojekt.com
Czy ten artykuł był pomocny?

Artykuły z kategorii Kultura i rozrywka


Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro