Wpisz czego szukasz

Znajdziemy sprzedawców, którzy mają wszystko czego szukasz.

Wprowadź frazę

„Wiedźmin 2” – recenzja

Póki co rzadko udaje się polskim twórcom odnieść globalny sukces ze swoją grą. CD Projekt RED ma już takowy na koncie za sprawą „Wiedźmina” – adaptacji hitowej serii książek o zabójcy potworów pióra Andrzeja Sapkowskiego.

„Wiedźmin 2” – recenzja

Kultowa książka doczekała się godnego wirtualnego reprezentanta, kontynuując opowieść tam, gdzie skończyła się saga. „Wiedźmin 2” pozwala nam dalej zanurzyć się w świat wykreowany przez pisarza i czyni to z równą gracją, co pierwsza część. Całość ma już jednak zupełnie inny wydźwięk.

Zmiana klimatu – ale czy na korzyść?

Gdybym miał wskazać zasadniczą różnicę między pierwszą a drugą częścią komputerowego „Wiedźmina”, byłby to… klimat. Jedynka powoli snuła swoją kameralną historię. Niespieszne tempo i znakomite dialogi pozwalały rozkoszować się rozgrywką.

Dwójka jest pod tym względem nierówna. W porównaniu do poprzedniczki jest dużo bardziej epicka oraz filmowa. Momentami aż za bardzo stawia na efekciarstwo (na przykład w otwierającej sekwencji ucieczki przed smokiem). Kiedy jednak fabuła doprowadzi nas do wrót Flotsam, można ponownie poczuć się jak kilka lat wcześniej, ogrywając pierwszą część. Wiele zależy od preferencji gracza – mnie bliżej do jedynki.

Fabularnie? Najwyższy poziom!

„Wiedźmin 2” to oczywiście gra RPG, a o jakości tej świadczy kilka elementów. Przede wszystkim historia. Ta jest prowadzona bardzo dobrze, intryga jest odpowiednio zagmatwana i wciągająca, niemniej finałowe sekwencje zostały potraktowane po macoszemu. W pewnym momencie, po dość spokojnym tempie, opowieść drastycznie przyspiesza, by ni stąd, ni zowąd pokazać napisy końcowe. Prawdopodobnie to efekt braku budżetu, ale irytacja jest ta sama. Choć wielkie brawa należą się za możliwości rozegrania finałowej sceny – ci, którzy grę ukończyli, wiedzą, o czym mówię.

Zadania poboczne wcale nie takie poboczne

Wiele dobrego można powiedzieć również o zadaniach pobocznych. W przeciwieństwie do „Skyrim” (recenzja gry) i podobnych mu tytułów nie są to proste, niemalże losowe polecenia typu „zabij tę osobę” czy „przynieś 5 sztuk takiej rośliny”. Dzięki czemu nie nudzą się i cały czas mamy ochotę je wykonywać. Oczywiście nie zabraknie też wiedźminowskiego chleba powszedniego, czyli polowań na potwory.

Po kameralnej jedynce „Wiedźmin 2” stawia na dynamiczniejsze tempo i skręca w kierunku epickiej opowieści. Punktem kulminacyjnym ma być trzecia część gry, zapowiedziana na maj 2015. Jedno jest pewne – to jedna z najbardziej oczekiwanych gier, a cała seria to jedno z największych dokonań polskiej branży gier komputerowych. Warto ją poznać w całości!

Wymagania systemowe „Wiedźmin 2”

Minimalne:

 • System operacyjny: Windows XP/Vista/7
 • Procesor: Intel 2.2 GHz Dual-Core lub AMD 2.5 GHz
 • Pamięć: 1.5 GB (Windows XP), 2 GB (Windows Vista/Windows 7)
 • Karta graficzna: Geforce 8800 (512 MB) lub Radeon HD3850 (512 MB)
 • DirectX: 9.29
 • Miejsce na dysku: 25 GB dostępnej przestrzeni

Zalecane:

 • System operacyjny: Windows XP/Vista/7
 • Procesor: Intel lub AMD Quad-Core
 • Pamięć: 3 GB (Windows XP), 4 GB (Windows Vista/Windows 7)
 • Karta graficzna: GeForce 260 (1GB) lub Radeon HD 4850 (1 GB)
 • DirectX: 9.26
 • Miejsce na dysku: 25 GB dostępnej przestrzeni

Dostępność:

Gra „Wiedźmin 2” dostępna jest na PC i Xbox360.

Źródło okładki: buy.thewitcher.com/
Czy ten artykuł był pomocny?

Artykuły z kategorii Kultura i rozrywka


Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro