Wpisz czego szukasz

Znajdziemy sprzedawców, którzy mają wszystko czego szukasz.

Wprowadź frazę

Wieczne pióro – jakie dla sześciolatka, a jakie dla gimnazjalisty

Wieczne pióro kojarzy się z elegancją, kolejnym etapem edukacji bądź ważną uroczystością. Producenci oferują różne ich rodzaje, mogą więc nimi pisać dzieci w każdym wieku, nie martwiąc się kleksami, zabrudzeniami i przecinaniem kartek stalówką.

Ewa Mościcka
Ewa Mościcka 12-09-2017

Czas czytania: 6 min

FacebookTwitter

Wieczne pióro – jakie dla sześciolatka, a jakie dla gimnazjalisty

Kupowanie pióra może wprowadzić jego potencjalnego posiadacza w niemały kłopot. Często bierzemy pod uwagę tylko jego estetykę, pomijając inne kwestie. Dorośli, których pismo już się ukształtowało, poradzą sobie z każdym piórem. Inaczej jest w przypadku dzieci i nastolatków – tu należy zwrócić uwagę na kilka czynników.

Pióro dla sześciolatka

Aby ułatwić maluchowi naukę pisania, trzeba wybrać odpowiedni do tego celu sprzęt. Pióro dla początkującego użytkownika pióra powinno wyróżniać się kilkoma cechami.

Profilowany uchwyt

Rozpoczynając przygodę z pisaniem, dziecko musi przede wszystkim nauczyć się poprawnie trzymać pióro. Kciuk przytrzymuje je z boku, od góry lekko ugięty palec wskazujący, a palec środkowy podpiera od spodu. Pomocne w wyrobieniu odpowiedniego nawyku są pióra posiadające profilowany uchwyt, np. pióro Simple firmy Zenith w przystępnej cenie ok. 10 zł. Często też mają trójkątny kształt, który wymusza prawidłowe trzymanie podczas użytkowania, np. pióro wieczne Twist firmy Pelikan (koszt między 30 a 40 zł). Silikonowe nakładki zabezpieczają przed ślizganiem się pióra w dłoni, dając dziecku poczucie kontroli w czasie pisania.

Lateralizacja

Zwykle do momentu rozpoczęcia nauki ustala się dominująca strona ciała. Dziś już nikt nie uważa leworęczności za wadę i nie nakłania, by dziecko pisało prawą ręką. Wielu producentów przygotowało wersje piór dziecięcych dla prawo- i leworęcznych użytkowników, by ułatwić im pisanie i wspomagać rozwój małej motoryki. Ciekawe propozycje to Griffix Pelikana, Scribolino firmy Faber-Castell. Pióra kosztują ok. 40 zł.

Stalówka

Dziecko jeszcze nie jest w stanie kontrolować siły nacisku, dlatego najbardziej odpowiednia będzie dla niego elastyczna stalówka typu flex zakończona kuleczką, która nie rozwarstwia się, gdy zbyt mocno zostanie przyciśnięta do papieru. Warto wybrać stalówkę o grubości kreski B, czyli broad, co oznacza, że linia pojawiająca się na papierze będzie gruba. Dzieci na początku nauki piszą duże litery, więc takie narzędzie będzie dla nich lepsze.

Waga

Na początek powinno się kupić pióro lekkie. Mięśnie dłoni sześciolatka nie są jeszcze tak silne, by długo pisać ciężkim przyrządem. Jeśli więc nie chcemy zniechęcić dziecka do korzystania z takiego sprzętu do pisania, wybierzmy pióra w obudowie plastikowej.

Ciekawa kolorystyka

Wesołe, kolorowe, z motywami z kreskówek – takie właśnie są pióra dla dzieci, a wszystko po to, by zachęcić je do korzystania z tego klasycznego przyboru do pisania i zaprzyjaźnienia się z nim na długie lata.

Pióro dla gimnazjalisty

Mniej czynników trzeba brać pod uwagę podczas zakupu pióra dla starszego dziecka, które ma już wyrobione nawyki, jest silniejsze i ma w miarę ukształtowany charakter pisma. Może się okazać, że najtrudniej będzie trafić w gust nastolatka.

Design

Od piór ze stali szlachetnej z pięknymi stalówkami po ciekawe wzory w obudowach plastikowych. Trzeba tylko dobrze poznać gust dziecka, by nie wstydziło się używać tego narzędzia do pisania. Jeśli pióro ma być wyrazem uznania, lepiej wybrać coś klasycznego, np. pióra Vector marki Parker. Najtańsze kosztują ok. 40 zł. Jeżeli dziecko jest przyzwyczajone do pisania piórem na co dzień i chcemy mu dać coś, co znajdzie się w piórniku i będzie używane regularnie, postawmy na pióra z serii my.pen firmy Herlitz, które są dostępne w wersji dla prawo- i leworęcznych. Ich cena wynosi ok. 30 zł. Ciekawym wzornictwem cechują się pióra z serii Glam marki Schneider w cenie ok. 35 zł.

Grubość pisma

Stalówki często są oznaczane literami F, M i B – to trzy podstawowe grubości stawianej przez nie kreski. Im mniejszy i bardziej zbity krój pisma, tym cieńszą kreskę powinniśmy wybierać. I tak F oznacza fine, czyli cienką, M – medium, czyli średnią, a B – broad, to znaczy grubą. Dostępne są też stalówki XF (lub EF lub X) – bardzo cienkie oraz BB (lub 2B) – bardzo grube. Dostosowanie grubości stawianej kreski do charakteru pisma pozwoli na jego łatwe odczytanie, więc warto wziąć ten czynnik pod uwagę przy wyborze pióra.

Twardość stalówki

Nastolatek może już pisać mniej elastyczną stalówką, możemy więc rozważyć opcję semiflex lub manifold. Semiflex jest trochę sztywniejsza, ale kreśli linie o zróżnicowanej grubości. Manifold, zwany potocznie gwoździem, to sztywna stalówka kreśląca jednakowe linie mimo zmiany konta nachylenia.

Waga

Może wybrać pióro cięższe, które pewniej będzie układać się w dłoni. Nastolatek bez problemu będzie kontrolował siłę nacisku, a mięśnie jego dłoni są już na tyle wyrobione, że poradzi sobie z wielogodzinnym pisaniem piórem o średniej wadze.

Czy ten artykuł był pomocny?
FacebookTwitter
FacebookTwitter

Może Cię także zainteresować


Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro