Wiaty garażowe – przegląd

Wiaty garażowe – przegląd

autor: Izabela Kieś, data publikacji: 28-12-2016

Jeśli nie mamy szans na solidny garaż, to zafundujmy naszemu ukochanemu autu przynajmniej wiatę garażową. Możemy ją kupić już za mniej niż tysiąc złotych.

Garażowanie samochodu pod chmurką nie jest dla auta specjalnie dobre. Nie trzeba być geniuszem, by zdawać sobie sprawę z tego, że karoseria cierpi wówczas podwójnie. Po pierwsze, typowe dla naszego klimatu zmiany temperatury, ciśnienia i wilgotności powodują, że ciągle narażona jest na niszczące działanie osadzającej się na niej wilgoci – zwłaszcza w zimie kryształki lodu rozsadzają mikropory i drobne rysy w lakierze, powodując jego niszczenie. Po drugie, ochronna powierzchnia na blacharce atakowana jest przez unoszące się w powietrzu zanieczyszczenia, odchody owadów i ptaków oraz żywicę, kawałki kory i opadające liście. Można temu zaradzić, kupując wiatę garażową.

Metal i tworzywa sztuczne

Jednym z ekonomicznych rozwiązań jest zakup namiotu garażowego. Ma prostą konstrukcję i bardzo łatwo się go rozkłada. Elementem konstrukcyjnym są rurki stalowe lub aluminiowe, które podtrzymują plandekę z bardzo wytrzymałego poliestru. Nie są łączone na wpust, jak w klasycznych namiotach, ale skręcane śrubami. Oferowane modele zazwyczaj nie mają podłogi. Trzeba o nią zadbać we własnym zakresie, np. wykładając wnętrze namiotu płytkami chodnikowymi (jeśli chcemy to zrobić solidnie, 1 metr kw. „podłogi” będzie nas kosztował niecałe 100 zł). Namioty są relatywnie lekkie, dlatego należy je mocno przytwierdzić do podłoża kotwami. Mają tę zaletę, że łatwo je przestawić w inne miejsce.

  • Wikinger carport. Rozmiar 3,3 n x 6,2 m. Dach dwuspadowy. Waga: 100 kg. Cena: 1098 zł.Jeśli mamy ochotę na produkt z wyższej półki – za kilka tysięcy złotych – możemy kupić wiatę stalową z dachem wykonanym z płyt poliwęglanowych. Płyty mogą być przezroczyste lub kolorowe. Dzięki zastosowaniu stali przekroje słupków konstrukcyjnych mogą być mniejsze, powierzchnia wiaty będzie większa, całość bardzo stabilna i obliczona na długie lata użytkowania.
  • Wiata Anstal. Konstrukcja stalowa spawana, pomalowana farbą antykorozyjną, dach jest płytą z odpornego na promienie UV poliwęglanu o grubości 10 mm. Wymiary 6 m x 6 m. Wysokość: 2,1 m. Cena: 9800 zł.

Drewno

Drewno jest piękne, naturalne, miłe w dotyku. Ponadto łatwiej sobie z nim radzimy, gdy mamy wykonać jakąś konstrukcję samodzielnie. I chociaż trzeba o nie bardzo dbać – co dwa lub trzy lata pokrywać warstwami ochronnymi – niezmiennie cieszy się wielką sympatią Polaków. Dlatego też oferta wiat o konstrukcji z drewna surowego, klejonego, impregnowanego jest szeroka. Do wyboru mamy proste, jednospadowe daszki na słupkach, dwuspadowe, daszki z jedną ścianką, z dwiema, z pomieszczeniem gospodarczym, daszki w stylu nowoczesnym i rustykalnym.

  • RSC Bis. Dach jednospadowy. Elementy konstrukcyjne z sosny lub świerku, zaimpregnowane ciśnieniowo. Słupy: 9 cm x 9 cm. Belka dachowa: 30 mm x 120 mm. Wymiary 3 m x 5 m. Wysokość 2,3 m. Zadaszenie z płyty falistej PCW. Cena: 999 zł.
  • Alba Max.Drewno sosnowe strugane, malowane, szlifowane, kanty fazowane. Konstrukcja montowana w systemie ukrytego montażu (brak widocznych wkrętów). Dach wykonany z deski fazowanej (łączenie metodą pióro-wpust). Rozstaw zewnętrzny słupów: szerokość 5,8 x 7 m. Pomieszczenie gospodarcze 5,8 m x 2 m. Całkowite wymiary zadaszenia: szerokość 6,1 m, długość 8 m. Cena: 13 990 zł.

Bardzo ciekawym i praktycznym rozwiązaniem są wiaty przyścienne. Produkuje się je zazwyczaj z drewna klejonego. Mają bardzo ładny wygląd. Są zazwyczaj półokrągłe lub faliste. Kosztują ponad 6,5 tys. zł.