Wiatrówki strzelające seriami – pistolet maszynowy dla każdego

Wiatrówki strzelające seriami – pistolet maszynowy dla każdego

Lubisz karabiny i pistolety maszynowe ? Izraelski UZI, niemieckie Heckler & Koch MP5 i MP7, włoska Beretta CX4 Storm przyprawiają cię o dreszcze? Teraz możesz mieć taką w pełni automatyczną broń pneumatyczną bez żadnych pozwoleń.

udostępnij

Michał FludraMichał Fludra / 02-03-2016

Wiatrówki do tej pory kojarzyły się z jednostrzałowymi, czasem samopowtarzalnymi pistoletami i karabinkami. Te sprężynowe wymagały przeładowania za każdym razem przed oddaniem strzału. Wiatrówki napędzane sprężonym gazem CO2 pozwalały oddawać strzały bez każdorazowego naciągania sprężyny, w trybie półautomatycznym. Nadal jednak nie było możliwości strzelania seriami oraz ogniem ciągłym. Od niedawna na rynku pojawiły się jednak wiatrówki w pełni automatyczne.

Automatyczne wiatrówki

Wiatrówkowy pistolet maszynowy pozwala cieszyć się szybkostrzelnością niedostępną do tej pory dla zwykłych wiatrówek. Wiatrówki automatycznewyposażone są w magazynki o dużej pojemności, dochodzącej w niektórych modelach do 30 sztuk śrucin.

Do napędu wiatrówek automatycznych stosuje się sprężony dwutlenek węgla, zamknięty pod ciśnieniem w niewielkich kapsułach. Nabój CO2 pozwala na wystrzelenie nawet 6 do 8 śrucin za jednym naciśnięciem spustu oraz osiąganie olbrzymiej szybkostrzelności, wynoszącej nawet 1200 strzałów na minutę. Zachowano przy tym dużą prędkość początkową wystrzeliwanego śrutu, dochodzącą do 150 m/s. Za wybór rodzaju prowadzonego ognia oraz ilość wystrzeliwanych śrucin odpowiada system elektroniczny. Za jego pomocą reguluje się szybkostrzelność i długość wystrzeliwanych serii. Zastosowanie dobrych uszczelnień i wydajnych systemów gazowych pozwala na oszczędność gazu używanego do wystrzeliwania pocisków. Większość modeli pozwala z dwóch standardowych nabojów gazowych wystrzelić nawet 300 sztuk śrutu (10 magazynków). Wiatrówki tego typu strzelają okrągłym stalowym śrutem w kalibrze 4,46 mm. Zastosowanie tego popularnego śrutu pozwala ograniczać koszty użytkowania takiej wiatrówki. Śrut BBjest tani i łatwo dostępny. Na Allegro można kupić opakowanie 1500 sztuk za około 16 złotych. Ważny jest też aspekt ekologiczny – śrut stalowy nie zatruwa środowiska, jak ma to miejsce przy stosowaniu śrutu wykonanego z bardzo toksycznego ołowiu.

Lekkość i solidne wykonanie

Pistolety są lekkie, wykonano je z nowoczesnych, trwałych i odpornych na urazy mechaniczne tworzyw sztucznych. Lufa i inne istotne mechanizmy wykonane są z trwałego metalu. Do zasilania w śrut służą pojemne magazynki, często wyposażone w zintegrowany zasobnik, mieszczący nawet 300 kulek stalowych.

Dzięki zastosowaniu w niektórych modelach systemu blow-back, strzelanie jest bardzo realistyczne. Ruchomy zamek identycznie jak w bojowym oryginale cofa się i sam powraca w przednie położenie.

Wiatrówkowe pistolety automatyczne, tak jak ich pierwowzory, wyposażane są w szyny umożliwiające montaż akcesoriów i przyrządów celowniczych. Mechaniczne przyrządy są w pełni regulowane.

Dzięki dużej szybkostrzelności nie trzeba obawiać się o to, czy trafimy w cel. Nie tylko na pewno trafimy, ale pod gradem kulek cel zostanie rozerwany na strzępy.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?
podziel się

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro