Wegańskie kosmetyki do pielęgnacji ciała – wybraliśmy najlepsze

Wegańskie kosmetyki do pielęgnacji ciała – wybraliśmy najlepsze

Chociaż liczba wegan w Polsce wciąż jest stosunkowo niewielka, to wciąż ich przybywa. Okazuje się, że dwóch na 10 konsumentów w wieku 24–35 lat deklaruje się jako wegetarianie lub weganie, a Warszawa pozostaje w czołówce rankingu miast Vegan Friendly.

udostępnij

Anna RudnickaAnna Rudnicka / 14-02-2019

Rośnie świadomość i poczucie odpowiedzialności. Jeśli wciąż trudno ci zrezygnować ze wszystkich produktów pochodzenia zwierzęcego w diecie, spróbuj zmienić coś w swojej kosmetyczce. Często bowiem nie mamy świadomości, że w produktach kosmetycznych kryją się substancje odzwierzęce. To, że krem jest „naturalny” czy bazuje na roślinach, nie musi oznaczać, że jest wegański. Jak więc odróżnić kosmetyki wege?

Symbole wege

Najłatwiej wybierać produkty oznaczone odpowiednim logo. Najpopularniejsza jest grafika ze słonecznikiem i słowem Vege (znajdziesz je np. na szamponach do włosów Dr. Konopka). Drugie pomocne oznaczenie to logo z królikiem i napisem „Cruelty Free and Vegetarian”. Bo produkty wegańskie nie mogą być testowane na zwierzętach. Pamiętaj, że produkowane w Unii Europejskiej na pewno takie nie są, ponieważ regulują te przepisy, natomiast np. w Chinach uchodzi to za normę, a nawet wymóg.

Warto więc sięgać po kosmetyki z rodzimego rynku – polskie firmy coraz częściej opierają swoją produkcję właśnie na wyrobach ekologicznych (kremy marki Vianek i serum marki Resibo). Przy braku odpowiedniego logo (często ubieganie się o jego przyznanie jest żmudnym procesem) sprawdzaj skład kosmetyku.

Typowe niewegańskie komponenty to lanolina i jej pochodne (najczęściej kryje się pod hasłem lanolin), keratyna (keratin), elastyna (elastin), jedwab (silk lub serica), kolagen (collagen), a także kazeina (hydrolysed casein), mleko (colostrum, lactis itp.) oraz wosk pszczeli (bee wax, cera alba).

Makijaż wegański

Często nie mamy świadomości, że wiele składników pochodzenia zwierzęcego kryje się w kosmetykach do makijażu. Czerwień szminek zazwyczaj bazuje na sproszkowanych żukach, a aksamitna konsystencja cieni to zasługa wosku pszczelego.

Dobry wybór to produkty mineralne – zarówno cienie, jak i pudry (np. marki Annabelle Minerals czy Lavera). Nie musisz rezygnować ze szminek czy maskar – te produkty również znajdziesz w ofercie marek wegańskich.

  1. The Body Shop
  2. Natura Siberica
  1. The Body Shop
  2. Natura Siberica

Produkty eko kojarzą ci się z minimalizmem? Warto wiedzieć, że produkty wegańskie mogą mieć kuszące, intensywne zapachy i bardzo atrakcyjne opakowanie. Wybierz coś z oferty marek Body Shop czy Natura Siberica.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro