Warto je mieć przy sobie podczas jazdy nocą – okulary rozjaśniające

Warto je mieć przy sobie podczas jazdy nocą – okulary rozjaśniające

O okularach przeciwsłonecznych każdy kierowca słyszał, a większość nawet takich używa. A co z okularami rozjaśniającymi? Istnieją i są bardzo przydatne podczas jazdy nocą.

udostępnij

Mikołaj AdamczukMikołaj Adamczuk / 19-12-2016

Sytuacja, w której słońce oślepia nas podczas jazdy samochodem, to normalka, i to niezależnie od pory roku. Większość kierowców jest na taką ewentualność przygotowana i wozi przy sobie okulary przeciwsłoneczne. Nie tylko stylowo wyglądają, ale zapewniają ochronę oczu i zwiększają komfort jazdy – zwłaszcza jeśli są dobrej jakości i mają szkła z filtrem polaryzującym.

Jazda nocą

Oślepiają nas wtedy przede wszystkim reflektory aut jadących z przeciwka – zwłaszcza że mało który kierowca zwraca uwagę na prawidłowe ustawienie świateł w swoim samochodzie. Oprócz tego w nocy jest („cóż za zaskoczenie!” – powiedzą złośliwi) ciemno. Czasami bardzo ciemno.

Wydawałoby się, że nie da się z tym nic zrobić – ot, tak wygląda jazda samochodem po zmroku. Na szczęście to nieprawda. Z pomocą przychodzą nam specjalne okulary dla kierowców. Czasami bywają też określane jako „okulary rozjaśniające” lub „okulary do jazdy nocą”. Wyróżniają się kolorem szkieł, które zazwyczaj są żółte, dzięki czemu rozjaśniają obraz. Warto jednak pamiętać, że robią to także w dzień – dlatego też nie powinno się ich używać podczas słonecznej pogody. Lepiej niech czekają w samochodowym schowku na moment, w którym słońce zajdzie za horyzontem.

Na co zwracać uwagę, wybierając okulary

Jako że będziemy ich używać tylko w samochodzie i po zmierzchu, kwestia wyglądu jest tutaj drugorzędna… choć trudno znaleźć nieładny model. Większość wygląda dobrze i bardzo dobrze. Zwróćmy za to uwagę na to, by okulary przylegały do twarzy. Niektóre lubiane przez klientów modele są wykonane ze szkła fotochromowego – reaguje ono na promieniowanie ultrafioletowe i rozjaśnia się lub przyciemnia w zależności od tego, jak duże jest natężenie wspomnianego promieniowania. Część szkieł w okularach dla kierowców jest powleczona warstwą hydrofobową. Dzięki niej szkła mniej parują. To istotne podczas jazdy samochodem – w końcu liczy się wtedy jak najlepsza widoczność. Bardzo dobrze sprawdzają się również soczewki z polikarbonu. Są wytrzymałe, a poza tym bardzo łatwo się je czyści.

Warto dodać, że osoby, które mają wadę wzroku, przed zakupem okularów do jazdy nocą powinny skontaktować się ze swoim okulistą.

Jaka jest oferta rynkowa?

Na liczbę ofert nie możemy narzekać. Na Allegro jest ich kilkaset. Najtańsze kupimy za kilka złotych, najdroższe też cenami nie powalają, np. sportowy model Brenda kosztuje niecałe 150 zł. Jeśli wykupiliśmy usługę Allegro Smart! i wybierzemy okulary za 40 zł i więcej (oznaczone znaczkiem Smart!), to nie zapłacimy za przesyłkę.

  • Okulary HD Vision. Według producenta ich poliwęglanowe soczewki zapewniają stuprocentową ochronę przed promieniowaniem UV oraz eliminują 99% odblasków świetlnych. Dodatkowe szkła na bokach poprawiają szczególnie ważne podczas jazdy samochodem widzenie boczne. Oprawki są na tyle szerokie, że można je nakładać na zwykłe okulary korekcyjne. Dobrze dopasowują się do kształtu głowy. Dopłacając kilka złotych, możemy dodatkowo otrzymać okulary przeciwsłoneczne. Jesteśmy więc „uzbrojeni” zarówno na warunki dzienne, jak i nocne. Cena: od 7,50 zł za parę z żółtymi szkłami i od 9,89 zł za zestaw okularów rozjaśniających i przeciwsłonecznych.
  • Okulary Montana. Rozjaśniające z polaryzacją. Mają sportowy design. Doskonale chronią przed refleksami świetlnymi odbitymi od płaskich powierzchni np. droga, woda, śnieg. Soczewki UV 400 chronią oczy przed szkodliwym promieniowaniem UV. Cena: 109 zł.
  • Okulary Lozano LZ-113. Ich szkła są wymienne, dzięki czemu można używać tych okularów zarówno jako rozjaśniających, jak i przeciwsłonecznych. Oprawki zostały wykonane z grilamidu, dzięki czemu są lekkie, wytrzymałe i wygodne w użytkowaniu. Żółte szkła redukują efekt odbicia światła, w dużym stopniu poprawiają widoczność w deszczową lub śnieżną noc. Cena: od 129 złotych.

Inni godni uwagi producenci to między innymi 3M czy Brenda. Firma Lozano oferuje także model LZ-103. Warto jednak zauważyć, że cena większości modeli nie przekracza kilkudziesięciu złotych. To niewiele za znaczącą poprawę komfortu i bezpieczeństwa nocnej jazdy. Idzie jesień, a wraz z nią długie, deszczowe noce – warto odpowiednio się przygotować.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro