Wanna akrylowa – jakie są jej wady i zalety?

Wanna to bez wątpienia jeden z najważniejszych elementów wyposażenia łazienki. Ostatnimi czasy rozchwytywany jest model akrylowy, choć rynek oferuje wiele rodzajów różniących się nie tylko kształtem i rozmiarem, ale przede wszystkim materiałem, z jakiego są wykonane. Podpowiadamy, co wyróżnia akrylową wersję na tle innych, a także jakie są jej wady i zalety.

Karina Mączyńska Karina Mączyńska / 25-05-2015

Już od długiego czasu największą popularnością wśród tworzyw przeznaczonych do produkcji wanien cieszy się akryl. Wydawać by się mogło, że głównym czynnikiem, który to powoduje, jest stosunkowo niska cena, jednak nie tylko. Poniżej przedstawimy pozostałe zalety służące nam jako pomoc w podjęciu ostatecznej decyzji.

Wanna akrylowa – czym się charakteryzuje?

Wanna ta charakteryzuje się między innymi niezwykle dużą różnorodnością wzorów i kolorów. Dodatkowo akryl dzięki swoim właściwościom pozwala na uzyskanie ciekawego i oryginalnego kształtu wanny. Dzięki temu rynek oferuje wiele modeli o zróżnicowanych formach, a my jesteśmy w stanie wybrać taki rodzaj, który przypadnie nam do gustu i będzie idealnie współgrał z aranżacją naszej łazienki.

Jakie zalety?

Lekkość – w porównaniu do innych gatunków wanien modele akrylowe są zdecydowanie lżejsze. Standardowy model waży około 20 kg, co jest szczególnie istotne w przypadku, kiedy wykonujemy samodzielnie remont łazienki i musimy uważać na to, aby nie uszkodzić podłogi czy też ścian.

Plastyczność – z racji swoich właściwości akrylowe wanny pozwalają się doskonale formować, uzyskując w ten sposób ciekawy kształt. W ten sposób możemy wybierać pomiędzy modelami z zagłówkami, półeczkami, podłokietnikami oraz siedziskami. W przeciwieństwie do tradycyjnych wanien żeliwnych jest to bardzo duża zaleta.

Utrzymanie ciepła – kolejnym kryterium, którego nie wolno pominąć, to utrzymanie ciepła. Biorąc pod uwagę pozostałe rodzaje, między innymi wanny stalowe czy żeliwne, to właśnie popularny akryl nadaje się dla tych, którzy uwielbiają spędzać w wannie długi czas, zażywając relaksujących kąpieli. Dzieje się tak z uwagi na tworzywo, bowiem nie wytraca ono ciepła, a my tym samym możemy cieszyć się komfortem znacznie dłużej.

Higiena – ostatnią, niezwykle istotną zaletą jest łatwość utrzymania wanien akrylowych w czystości. A to wszystko za sprawą specjalnych właściwości akrylu. Pokryty powłoką nie wchodzi w reakcje ze związkami chemicznymi zawartymi w wodzie. Dodatkowo stanowi on barierę zapobiegającą rozprzestrzenianiu się bakterii i grzybów. Pamiętajmy jednak, aby nie korzystać z mocnych preparatów, zwłaszcza tych na bazie alkoholu, amoniaku oraz acetonu. Mogą one jedynie uszkodzić powłokę, powodując matowienie i zarysowania.

Jakie wady?

Niestety wanny akrylowe posiadają również wady, choć oczywiście zalet jest znacznie więcej. Po pierwsze, jest to podatność na zarysowania i konieczność używania tylko tych środków czyszczących, które nie zawierają substancji ściernych. Kolejnym minusem jest ich termoizolacja. Nie należy do najgorszych, lecz na pewno nie umywa się do wanien żeliwnych czy drewnianych. Przed zakupem warto zwrócić także uwagę na grubość wanny i jej okres gwarancyjny. Jest to niezwykle ważne, ponieważ na rynku pojawiają się takie modele, które są wykonane ze sztucznych materiałów, a jedynie natryskiwane cienką powłoką akrylu.

Jak widać, wanny akrylowe mają więcej zalet aniżeli wad. Dodatkowo oprócz wielu funkcjonalnych plusów są także tanie, co wpływa na ich niezmienną popularność. Pamiętajmy jednak, aby wziąć pod uwagę również wspomniane minusy i wybrać model, który będzie nam służył długie lata.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro