Walkie-talkie – przegląd wybranych modeli

Walkie-talkie – przegląd wybranych modeli

Mogłoby się wydawać, że w erze wszechogarniającej telefonii komórkowej walkie-talkie jest ginącym gatunkiem. Po co kupować krótkofalówkę, skoro w analogiczny sposób możemy skorzystać z telefonu komórkowego i po prostu zadzwonić do wybranej osoby. Krótkofalówki mają jednak wiele zalet, a najważniejszą z nich jest to, że działają niezależnie od operatora komórkowego. Jaki zestaw walkie-talkie kupić? W tym poradniku przybliżę kilka modeli.

udostępnij

Piotr PestaPiotr Pesta / 05-07-2016

MOTOROLA TLKR T80

Jako pierwszy chcę wam polecić zestaw walkie-talkie firmy Motorola, model TLKR T80. Na Allegro możecie go kupić w cenie ok. 350 zł. Jak na walkie-talkie, nie jest to kwota mała, jednak TLKR T80 oferuje całkiem sporo. W zamian otrzymujemy dwie krótkofalówki umieszczone w praktycznej, przydatnej podczas wyjazdów walizce. Obsługują one do 8 kanałów łączności (446.XX), mają podświetlany wyświetlacz LCD informujący m.in. o stanie naładowania baterii, a ich zasięg maksymalny, na jaki możemy się komunikować, wynosi do 10 km. Oczywiście należy pamiętać, że jest on ściśle uzależniony od terenu, w którym aktualnie się znajdujemy.

Switel WTF 737

Jeśli na zestaw walkie-talkie chcecie wydać nieco mniej niż 350 zł, powinniście zainteresować się modelem Switel WTF 737. W cenie ok. 195 zł otrzymujemy naprawdę solidne walkie-talkie, które obsługuje 8 kanałów łączności, a zasięg, na jakim może operować wynosi aż do 10 km. Oprócz tego znajdziemy tu takie funkcjonalności, jak alarm wibracyjny, automatyczne wyciszanie szumów, funkcję VOX (aktywacja głosem), a także podświetlany ekran LCD, który wyświetla najważniejsze informacje.

Ciekawą funkcją jest także monitoring pomieszczenia – w takim przypadku jedną krótkofalówkę stawiamy w pomieszczeniu, które chcemy monitorować, a drugą w miejscu, gdzie będziemy przebywać. W momencie, gdy w monitorowanym pokoju pojawi się jakiś dźwięk, walkie-talkie samo się aktywuje, a przechwytywany dźwięk usłyszymy w drugiej krótkofalówce.

INTEK i-Talk T50

A może chcecie kupić walkie-talkie w cenie ok. 110 zł? W takim przypadku zwróćcie uwagę na model INTEK i-Talk T50. Maksymalny deklarowany przez producenta zasięg tego zestawu wynosi do 7 km, nie jest więc tak duży, jak prezentowanych przed chwilą modeli, ale w tym przypadku musimy przymknąć na to oko, gdyż mniejszy zasięg rekompensuje cena. Poza tym mamy tu wyświetlacz LCD, 8 kanałów PMR446, regulowaną moc nadajnika 500 mW (wysoka) lub 10 mW (niska) ERP, informację o niskim poziomie baterii, a także automatyczny skaner kanałów. Sprzęt jest idealny dla osób, które potrzebują walkie-talkie, jednak nie chcą na taki zestaw wydać zbyt wiele.

MAXCOM WT360

Ciekawy zestaw walkie-talkie ma też w swojej ofercie firma MAXCOM. Konkretnie chodzi o model WT360, który kosztuje ok. 190 zł. Zestaw jest wyposażony w zasadzie we wszystko, co walkie-talkie mieć powinno. Zasięg deklarowany przez producenta wynosi do 10 km, jest tu obsługa 8 kanałów, wcześniej wspomniana już funkcja VOX, podświetlany wyświetlacz LCD, wskaźnik stanu naładowania baterii oraz możliwość monitorowania dwóch kanałów.

MOTOROLA TLKR T50

Na koniec walkie-talkie firmy Motorola, model TLKR T50. Mamy tu w zasadzie standardowy zestaw funkcji obejmujący obsługę 8 kanałów, podświetlany wyświetlacz LCD i wskaźnik poziomu naładowania akumulatora. Niestety, zasięg TLKR T50 nie jest zbyt imponujący, bo wynosi maksymalnie 6 km. Należy pamiętać, że TLKR T50 kosztuje zaledwie ok. 170 zł, co nie jest kwotą wygórowaną za markowy zestaw walkie-talkie.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro