Waga dla wędkarza. Jaką wybrać, by nie przepłacić

Waga dla wędkarza. Jaką wybrać, by nie przepłacić

Waga wędkarska to nieodłączny element każdego miłośnika połowów. Przyda się zarówno rybakom prowadzącym statystyki złowionych ryb, jak i każdemu, kto wybiera się nad wodę, by spełnić pragnienie delektowania się świeżo usmażoną lub uwędzoną, własnoręcznie złowioną rybką.

udostępnij

Jan FilipekJan Filipek / 29-09-2017

Waga służy nie tylko do kontroli wymiarów ochronnych, ale także potwierdzania rekordu wędkowania. Co ważne, nie zajmuje dużo miejsca, a może okazać się bardzo przydatna, gdy trafi się nam naprawdę taaaka ryba! W sprzedaży są dostępne różne rodzaje wag, począwszy do analogowej, skończywszy na cyfrowej. Przed zakupem warto zastanowić się, co będziemy na niej ważyć, i pod tym kątem przeanalizować wszystkie jej funkcje, a później wybrać model odpowiadający naszym potrzebom i oczekiwaniom. Zapewne oprócz ważenia trofeów wędkarskich będziemy chcieli ważyć na niej inne rzeczy, np. bagaż przed podróżą samolotem. Ceny wag wprost proporcjonalnie zależą od funkcji, w jakie zostały wyposażone, np. typu (cyfrowa czy mechaniczna), a także limitu wagi przedmiotów.

Elektroniczna waga hakowa

Waga cyfrowa jest zasilana za pomocą baterii, jest więc sprzętem nowocześniejszym w porównaniu z wagą analogową. Jednak właśnie w związku z zasilaniem bateryjnym mogą pojawić się negatywne opinie na temat elektronicznej wagi hakowej. Niektórzy zarzucają jej, że jest mniej ekonomiczna od mechanicznej. Zasilania przy użyciu baterii nie należy jednak zaliczać do wad, ponieważ większość z nich posiada system automatycznego wyłączania w przypadku dłuższego nieużywania wagi, a to jest jej niezaprzeczalną zaletą.

Kolejną pozytywną cechą wagi cyfrowej jest funkcja Hold, czyli zapamiętywania pomiaru. Miłośnicy rybołówstwa mogą więc już schować głęboko zeszyt z rekordami połowów, statystyki będzie prowadzić za nich… waga. Posiada ona także możliwość ważenia ryb nie tylko w kg, ale także między innymi w lb (funtach), oz (uncjach) i jin (inaczej catty) z dokładnością do 10 g. Wynik jest prezentowany na podświetlanym ekranie LCD. Większość z nich, m.in. waga firmy Hokkaido, ma również tarowanie, unit oraz wbudowany termometr. Te dane dowodzą, że wyposażono ją w znacznie więcej funkcji, niż mogą zaoferować zwykłe wagi analogowe. Ze wszystkich dostępnych funkcji w danym modelu wagi cyfrowej%20waga%20wędkarska%20&buyNew=1&bmatch=base-relevance-floki-5-nga-hc-spo-1-3-0901&order=qd) można korzystać, pod warunkiem że przed udaniem się na ryby sprawdzimy stan baterii. Niestety nie są one wodoodporne. Ceny wag wędkarskich wahają się od 6,70 zł do 24,99 zł, nie jest więc to drogi sprzęt, ale jakże przydatny dla każdego rybaka.

Mechaniczna waga wędkarska

Mogłoby się wydawać, że wybierając wagę wędkarską, większość zdecyduje się na zaawansowaną technologicznie, a więc cyfrową. Chęć posiadania sprzętów elektronicznych jest tak powszechna, że czasem nie bierzemy już pod uwagę innych opcji. W przypadku wag jednak potwierdza się stare powiedzenie, że nie zawsze to, co ma już swoje lata, jest passé! Pamiętajmy, że waga analogowa ma wiele zalet. Jedną z nich jest wodoodporność, a ta cecha dla wędkarzy to podstawa. Może się bowiem zdarzyć, i to bez winy wędkarza, że waga się zamoczy – przecież będziemy zabierać ją nad wodę. Czasem też chęć złowienia ryby wiążę się z wielogodzinnym wyczekiwaniem z wędką w deszczu. W takich sytuacjach niezawodna jest waga analogowa.

  • Jedną z nich jest waga firmy Hansa. Jej maksymalne obciążenie wynosi 50 kg. Wykonano ją z wysokiej jakości mosiądzu. Ma też ocynkowany hak i pierścień. Jej niewielki rozmiar jest dodatkowym atutem, gdyż zmieści się w kieszeni spodni albo bluzy wędkarza. Kosztuje 29,99 zł i trzeba zauważyć, że nie jest to wygórowana kwota. Chociaż ceny wag zaczynają się od 2,50 zł, to pamiętajmy, że te najtańsze pozwalają ważyć jedynie do 5 kg. Pod względem ceny waga firmy Hansa plasuje się w górnym przedziale, jednak warto wydać nieco więcej, by mieć większy komfort korzystania przez długi czas.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro