W prowansalskim stylu – lustro z okiennicami

Nadchodzi w końcu ten upragniony moment – dostajemy klucze do własnego domu lub mieszkania, wpadamy w euforię, do czasu aż… musimy zdecydować się na konkretny styl, w jakim chcemy je urządzić. I tu zaczynają się pierwsze schody. Co z czym łączyć? Co pasuje do danego stylu, a co nie?

Marta Akuszewska Marta Akuszewska / 05-04-2016

Pamiętajmy – w projektowaniu całości nie ma sztywnych reguł, których należałoby się kurczowo trzymać. Zdajmy się na intuicję i własne wyczucie dobrego smaku. To nam ma być dobrze we wnętrzu, które sami stworzymy. Więc jeśli coś będzie „nie grało”, od razu to wyczujemy. Mimo wszystko warto też inspirować się gotowymi rozwiązaniami proponowanymi przez profesjonalistów.

Styl prowansalski – dla kogo?

Dla kogo przeznaczony jest styl prowansalski? Jak sama nazwa wskazuje, nawiązuje on do malowniczego rejonu Francji – Prowansji, która kojarzy się z naturą i sielskością, przywodzi na myśl wspomnienia z dzieciństwa, wyjazdy poza miasto do babci na wieś, gdzie wszystko pachnie lawendą i ziołami. To właśnie osoby, które z sentymentem powracają do takich obrazów, z pewnością z chęcią zaprojektują swoje wnętrze właśnie w tym stylu. Charakteryzuje się on harmonijnym zestawieniem kolorów, takich jak: biel, błękit, szarość, żółć czy fiolet. W stylu tym bardzo dużą rolę odgrywa drewno, często celowo postarzane, malowane na któryś z powyższych kolorów. Nie brakuje również drewnianych rzeźb i okazałych zdobień.

Będzie to gratka również dla wszystkich amatorów bibelotów, rodzinnych pamiątek, niebanalnych dodatków. Ramki na zdjęcia, świeczniki, kolorowe poduszki, zegary, koszyczki, wazony i doniczki – to tylko niektóre z elementów, które są charakterystyczne dla tego stylu. Podczas urządzania mieszkania nie zastanawiajmy się nad tym, co pasuje, a co nie – dobierajmy dodatki tak, aby stworzyć sobie przestrzeń bezpieczną, przytulną, w duchu „wsi spokojnej, wsi wesołej”.

Lustra z okiennicami. Przegląd

Elementem, który idealnie wpisuje się w ten styl, są drewniane okiennice, które kojarzą się z „sielsko-anielskim” klimatem południowo-wschodniej Francji, gdzie zdobią każde okno i przykuwają wzrok wyrazistymi kolorami. Nasze okna zazwyczaj wykończone są w jeden określony sposób, którego na własną rękę nie możemy zmieniać. Dlatego aby stworzyć odpowiedni wystrój, wystarczy zakupić specjalne lustro, które zamyka się i otwiera za pomocą drewnianych okiennic. Pozwoli nam ono poczuć namiastkę prawdziwej Prowansji w zaciszu naszego domu!

Uniwersalnym, takim, które nada się do każdego z pomieszczeń, zarówno do łazienki, jak i do sypialni czy przedpokoju, jest lustro wykonane z brązowego drewna, o wymiarach 39,5x64x3 cm. Można je kupić za ok. 180 zł.

Bardzo częstym, charakterystycznym motywem dla stylu prowansalskiego są ornamenty wykonane w drewnie. Zdobione w ten sposób lustro w kolorze białym (najbardziej typowym dla tego stylu) można zakupić za ok. 199 zł. Jego wymiary to 41,5x63 cm w przypadku lustra zamkniętego oraz 82x63 cm w przypadku lustra otwartego.

Styl prowansalski to przede wszystkim lawenda. Dlaczego zatem nie pomyśleć o zakupie lustra w tym kolorze? Okazale zdobione, wykonane z „zużytego” drewna, przywołuje jedynie pozytywne skojarzenia. Cena zakupu takiego lawendowego drewnianego lustra to ok. 239 zł. Jego wymiary to 80x90 cm.

Możemy także zakupić lustro przeznaczone do przedpokoju, które ma zamontowane 3 wieszaki na odzież wierzchnią. Wykonane jest zupełnie prosto, bez żadnych zdobień ani postarzanego drewna.

Jeśli naprawdę chcemy zaszaleć i lubimy bawić się kolorami, wybierzmy model Prowansja Shabby, który posiada ornament. Całość wykonana jest w odcieniu błękitnym, zaś poszczególne szczebelki okiennic pomalowane są naprzemiennie na kolor żółty, niebieski, brązowy i jasnozielony. Cała plejada barw! Wymiary takiego lustra to 56x103 cm przy zamkniętych okiennicach oraz 94x103 cm przy otwartych okiennicach. Jego cena nie przekracza 400 zł.

Mała Prowansja w zaciszu własnego domu

Okiennice otwierają się i zamykają, dzięki czemu zyskujemy dodatkowe możliwości dekoracyjne. Przy zamkniętych okiennicach szczebelki możemy wykorzystać np. na biżuterię czy doniczki z ziołami. Możemy też na nich powiesić wieszak z koszulą do pracy na drugi dzień. Decyzja należy do nas! Pamiętajmy, że jeśli stosujemy tego typu drewniane lustro w łazience, to koniecznie zaimpregnujmy materiał, z którego zostało ono wykonane, aby zapobiec gromadzeniu się i przenikaniu do środka wilgoci. Efekt „wow” murowany! Z pewnością pozytywnie zaskoczymy w ten sposób niejednego gościa, który nas odwiedzi.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro