„W poszukiwaniu granic Ameryki. Wyprawa Lewisa i Clarka” Stephen E. Ambrose — recenzja

„W poszukiwaniu granic Ameryki. Wyprawa Lewisa i Clarka” Stephen E. Ambrose — recenzja

Dziś trudno sobie wyobrazić białe plamy na mapie świata, ale przecież były takie czasy, kiedy świat był zagadką, a wyprawy w nieznane wymagały ogromnej odwagi. Stephen E. Ambrose zabiera czytelników w fascynującą podróż śladami odkrywców amerykańskiego Zachodu.

udostępnij

Ocena użytkowników Allegro

zamknij

Kierunek — Zachód!

Stephena E. Ambrose’a możecie kojarzyć jako autora bestsellerowej „Kompanii braci” traktującej o historii Kompanii E Spadochronowego Pułku Piechoty należącego do armii amerykańskiej. Tym razem amerykański pisarz i historyk nie przeniesie nas w czasy II wojny światowej, lecz do czasów wcześniejszych.

„W poszukiwaniu granic Ameryki. Wyprawa Lewisa i Clarka” to opowieść o jednej z największych ekspedycji związanych z ekspansją terytorialną, jakie miały miejsce w XIX wieku. O pierwszym lądowym przejściu ku zachodniemu brzegowi kontynentu.

Niezwykła wyprawa

Wyprawa Meriwethera Lewisa oraz Williama Clarka rozpoczęła się w pierwszej dekadzie XIX wieku z polecenia prezydenta Thomasa Jeffersona. Stephen E. Ambrose nie ogranicza się do zrelacjonowania jej przebiegu. Szczegółowo opowiada o celach, przygotowaniach i uczestnikach. Wnikliwie przygląda się zwłaszcza sylwetce Lewisa. Opowiada o jego młodości, roli plantatora czy żołnierskiej karierze. Zarysowuje tło zdarzeń. Mówi o Ameryce Thomasa Jefferssona i przyczynach wyprawy.

Wreszcie przechodzi do samej relacji, prowadząc czytelników po mapie, poszczególnym etapom oddając całe rozdziały. I tak wyruszymy w dół Ohio i w górę Missouri, zaliczymy spotkanie ze Siuksami, zimę w forcie Mandan, będziemy szukać Szoszonów i przełkniemy rozczarowanie Jeffersona niemożnością stworzenia pokojowego królestwa zachodnich Indian. Przeżyjemy krytyczne momenty w górach Bitterroot, będziemy przemierzać kontynent galerą, kanoe, konno, ale i pieszo. Lekko nie będzie. Wszelkie niedogodności dadzą o sobie znać, a głód niejednokrotnie zajrzy nam w oczy.

Świetny wybór dla ciekawych świata

„W poszukiwaniu granic Ameryki. Wyprawa Lewisa i Clarka” jest zapisem niesamowitej wyprawy pełnej przygód, ważnej z punktu widzenia amerykańskiej ekspansji terytorialnej i ciekawej dla tych, którzy chcieliby zobaczyć świat oczami odkrywców.

Pełno tu faktów, obrazowych opisów, anegdot i ciekawostek. Autor nie skupia się na samej wyprawie, poświęcając dużo czasu przygotowaniom do niej, a także opowieściom o wydarzeniach, jakie rozgrywały się po powrocie członków ekspedycji. Dzięki sugestywnym opisom łatwo wyobrazić sobie przebieg wyprawy i emocje towarzyszące jej uczestnikom. Co więcej, znajdziemy tu także zdjęcia, ilustracje i ryciny. Wśród nich są m.in. podobizny dowódców, rekonstrukcja fortu Mandan czy fragment mapy z 1814 roku przedstawiającej przebieg wyprawy w okolicach rzeki Kolumbii.

Pasjonująca książka Stephena Ambrose’a to świetny wybór dla czytelników ciekawych świata, żądnych przygód oraz interesujących się losami podróżników i odkrywców.

Źródło okładki: wydawnictwopoznanskie.com

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?
podziel się

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro