W jakich kolorach urządzić kuchnię? Przegląd najmodniejszych trendów
Zdaniem eksperta

W jakich kolorach urządzić kuchnię? Przegląd najmodniejszych trendów

Wygoda i funkcjonalność to dwa warunki, jakie powinna spełniać kuchnia. Jednak tuż za nimi stoi estetyka, zwłaszcza że moda na otwarte przestrzenie trwa – salon i kuchnia to często jedno, reprezentacyjne pomieszczenie.

udostępnij

Edyta JabłońskaEdyta Jabłońska / 22-08-2017 / aktualizacja: 30-08-2018

Urządzając kuchnię, oprócz zachowania ergonomii, warto się zastanowić nad jej wyglądem. Pamiętajmy, że przez następne lata spędzimy w niej dużo czasu. To, co było hitem jeszcze w zeszłym roku, nie musi być modne w przyszłym. Warto więc poznać trendy i zaadaptować te, które mają szanse pozostać z nami jeszcze wiele lat.

Powrót do natury

To najważniejszy, nieprzemijający trend ostatnich sezonów, nie tylko w kuchennych aranżacjach. Śmiało możemy założyć, że jeszcze przez jakiś czas zostanie z nami, zwłaszcza że coraz bardziej jesteśmy zmęczeni miastem czy hałasem. Jak wprowadzić go do kuchni? Pomogą w tym naturalne materiały: drewno, kamień, szkło i metal. Absolutnym must have jest kolor zielony. Był to obowiązkowy element w aranżacji wielu stoisk producentów mebli kuchennych na targach mediolańskich. Zieleń może pojawić się także w formie ziół (najlepiej w wiszących zielnikach), na czym zyskają też nasze potrawy, lub tradycyjnych roślin doniczkowych.

Postaw na kolor

Pod koniec każdego roku instytut Pantone podaje trendy kolorystyczne na kolejny rok. W 2018 kolorem wiodącym miał być ultra fiolet. W kuchennych aranżacjach jednak się nie przyjął, zwłaszcza na dużych płaszczyznach. Jeśli się pojawiał, to w dodatkach i akcesoriach. Obok fioletu modne miały być ciepłe barwy (żółty i pomarańczowy) oraz stonowane ciemne zielenie i granaty. I to właśnie one m.in. pojawiły się w aranżacjach na targach Isaloni Salone del Mobile Milano 2018. Żywe barwy można było dostrzec na mniejszych meblach, np. krzesłach (różnokolorowe krzesła wciąż są modne) i dodatkach. Na frontach królowały brąz i beż, ale tylko w drewnie lub jego imitacji. Stopniowo z kuchennych aranżacji znika biel – jeśli się pojawia na frontach szafek, to zazwyczaj jest łączona z inną barwą, często kontrastującą czernią. Co ciekawe, czarny kolor rozgościł się w ostatnim sezonie w naszych domach, również w kuchni. Malujemy nim fragmenty ścian, fronty szafek, wybieramy AGD w czerni. Mile widziane są również inne ciemne barwy: granaty, głębokie zielenie i grafit – ten ostatni zastąpił modny do niedawna jasny szary.

Wzór i materiał

W tym sezonie wzory są inspirowane materiałami naturalnymi. Obok szeroko już opisanego drewna modny jest kamień. Zwłaszcza marmur, który okazał się hitem tego roku. Najczęściej pojawia się na blacie i ścianie tuż nad nim. Zdarza się, że wyspy kuchenne w całości są wykańczane tym materiałem. Najchętniej wybierany jest biały z ciemnymi żyłkami, mimo że wszystkie jego odmiany są modne. Obok marmuru króluje granit, zwłaszcza w odcieniu grafitowym. Nie można nie wspomnieć o metalu, zarówno lakierowanym, jak i o naturalnym wybarwieniu. Wciąż jeszcze modne są jego szlachetne odmiany – złoto i miedź, ale stal ma w kuchni mocną pozycję, zwłaszcza we wnętrzach loftowych. Nie mniej popularne jest szkło. Wykańczamy nim ścianę, zwłaszcza nad blatem, pojawia się także w modnych ostatnio witrynach i naczyniach. Szklane butle, słoje, karafki muszą się znaleźć w naszej kuchni.

Lekka forma

Zabudowane w całości ściany kuchni pomału odchodzą z naszych wnętrz. Jeśli już się pojawiają, to w formie tzw. ukrytej kuchni, gdzie całą zabudowę wraz z blatem kuchennym i sprzętem AGD chowamy np. za przesuwanymi drzwiami. Obecnie wystarczą dwa słupki zabudowy – ten, który kryje lodówkę i gdzie zamontowany jest piekarnik (z tego urządzenia wygodniej się korzysta, gdy jest na wysokości zgiętych rąk), oraz kilka szafek pod blatem. Nad nim zostawiamy wolną przestrzeń lub montujemy półki ewentualnie witryny. Bardzo modne są półki i niewielkie szafki w formie kubików. Wieszamy je na różnych wysokościach, tworząc dynamiczną aranżację.

Urządzając kuchnię, warto prześledzić trendy, spróbować ocenić to, co będzie modne jeszcze przez kilka sezonów. Jednak do własnej kuchni wybierzmy tylko te elementy, które nam się podobają. Nie warto decydować się na coś, tylko dlatego, że jest pokazywane na najważniejszych targach wnętrzarskich czy jest hitem promowanym przez projektantów.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro