W jakich butach najczęściej grają piłkarze

W jakich butach najczęściej grają piłkarze

Kiedyś wszyscy piłkarze grali w jednakowych butach – tak zwanych korkach – które niczym się nie wyróżniały. Służyły głównie do zwiększania przyczepności na murawie. Obecnie piłkarskie korki nie ograniczają się do spełniania podstawowej funkcji, bywają bowiem coraz bardziej fantazyjne, zwłaszcza jeżeli chodzi o kolory. Jaskrawe barwy, które najbardziej rzucają się w oczy, bezsprzecznie dominują wśród piłkarzy.

udostępnij

Beata KubiśBeata Kubiś / 29-10-2015

Piłkarze dążyli do tego, aby buty, w których zmuszeni są biegać 90 minut, były jak najwygodniejsze i najlżejsze. Tak, by noga się nie męczyła, a piłkarz osiągał optymalne wyniki. Z pomocą przyszli producenci obuwia sportowego, którzy prześcigając się w coraz to nowszych technologiach zmierzali do tego, by to właśnie ich produkt był najlepszy i najczęściej wybierany przez piłkarza, a jeszcze lepiej przez gwiazdę futbolu, która dodatkowo wypromuje dany model.

Odpowiednie buty piłkarskie są niezbędne do gry zarówno na szczeblu zawodowym, jak i amatorskim. Dzisiaj, jeżeli chodzi o marki butów, prym wiodą trzy firmy: Adidas, Puma i Nike. Każdy z wymienionych producentów zadbał o to, by jego produkty spełniały oczekiwania nabywców, czyli były funkcjonalne oraz wygodne. Poza tymi cechami, obuwie tych marek charakteryzuje się doskonałą przyczepnością oraz odpornością na poślizgi. Z kolei szeroki asortyment w zakresie typów, rodzajów i kolorystyki, daje użytkownikowi duże pole do popisu i wyróżnienia się na boisku nietypowym obuwiem.

Trendy w dzisiejszym świecie piłki nożnej

Jednym z najistotniejszych elementów butów piłkarskich jest materiał, z jakiego są wykonane. Najczęściej stosuje się skóry naturalne, np. cielęcą, bydlęcą, kangurzą. Są bardzo wytrzymałe i odporne na pękanie podczas zginania oraz bardzo dobrze dopasowują się do kształtu stopy. Do produkcji butów wykorzystuje się również włókna syntetyczne, które wyróżniają się dużą wytrzymałością przy jednoczesnym zachowaniu małej wagi. Najważniejszą cechą materiałów syntetycznych jest to, że można je zabarwiać na dowolnie wybrany kolor, co jest obecnie niezwykle modne. Kolejnym bardzo istotnym elementem w budowie buta piłkarskiego jest oczywiście podeszwa, do której produkcji stosuje się takie materiały, jak: guma, kauczuki oraz poliuretany. Od budowy podeszwy obuwia piłkarskiego zależy w dużej mierze komfort gry i bezpieczeństwo zawodnika, które jest osiągane za sprawą stabilności buta oraz jego odpowiedniej przyczepności.

Czy można wskazać, która marka buta piłkarskiego jest najlepsza? To trudne, ponieważ poziomem wykonania są do siebie zbliżone. Czołowe firmy nie pozostają w tyle i pilnie śledzą najnowsze kolekcje konkurencji.

W jakich korkach liderzy światowej piłki zdobywają swoje bramki?

Leo Messi od kliku sezonów współpracuje z firmą Adidas, która specjalnie dla niego przygotowała model butów pozwalający mu na jeszcze lepszą grę i wspomagający jego niezwykły talent. Najnowsze buty zostały zaprojektowane z udziałem samego piłkarza. Wcześniej Messi z bardzo dużym powodzeniem grał w innych dedykowanych dla niego butach Adidasa o nazwie Adizero miCoach. Wyróżniało je to, że były niezwykle lekkie. Kolejny z wielkich napastników, Cristiano Ronaldo, rozgrywa mecze w obuwiu marki Nike, model Mercurial Superfly. To jedne z najnowocześniejszych butów piłkarskich. Są nietypowo zbudowane, cholewka nie zawiera języka, zamiast tego posiada „wbudowaną” skarpetę. Warto wspomnieć również o polskiej gwieździe piłki nożnej Robercie Lewandowskim, który jest jedną z twarzy firmy Nike. Gra w butach o nazwie Hypervenom Phantom, dzięki którym osiąga wiele sukcesów na boisku. Jego buty zostały wyprodukowane z myślą o piłkarzach grających na pozycji najbardziej wysuniętego napastnika. Głównymi zaletami tych butów są doskonałe czucie piłki oraz zapewnienie zawodnikowi maksymalnej zwinności.

Modeli butów piłkarskich jest mnóstwo, wiele z nich jest dostosowanych do boiskowej pozycji, na której gra dany zawodnik. Różnią się między sobą kształtem, wyglądem, kolorem, wykonaniem. Łączy je jedno, mianowicie cel – piłkarz ma dzięki nim osiągać jeszcze lepsze wyniki i czuć duży komfort podczas gry. Czy można określić, które buty są najlepsze? Na to pytanie nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Większość z nich jest bardzo zaawansowana technologicznie i na pewno wspomaga piłkarzy podczas gry, jednak nie można zapomnieć, że głównym źródłem sukcesu na boisku jest charakter, determinacja i umiejętności samego piłkarza.

Istotne jest jednak to, że buty, w których grają najbardziej znani piłkarze, są dziś dostępne dla wszystkich. Wystarczy zajrzeć na odpowiednie strony internetowe, by wybrać odpowiedni dla siebie wzór. Dzięki temu każdy z nas może poczuć się jak prawdziwa gwiazda piłki nożnej.

Czy ten artykuł był pomocny?
podziel się

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro