W jaki sposób właściwie dobrana bielizna może pomóc w treningu mięśni

W jaki sposób właściwie dobrana bielizna może pomóc w treningu mięśni

Wiele z trenujących osób – zarówno na poziomie rekreacyjnym, jak i sportowym – podąża za trendami modowymi, prześcigając się w strojach. Część z nich zapomina jednak, że nie należy lekceważyć przy tym doboru właściwej bielizny, która jest równie ważna jak ubranie zewnętrzne. Warto wiedzieć, czym się kierować, wybierając bieliznę na siłownię, aby trening stał się bardziej efektywny.

udostępnij

Magdalena RozmusMagdalena Rozmus / 02-10-2018

Przede wszystkim dobór bielizny zależy od miejsca – zupełnie inaczej należy ubrać się, wychodząc na zewnątrz, niż trenując w pomieszczeniu. Ważne jest, by dobrać bieliznę do potrzeb własnego organizmu i uprawianej dyscypliny oraz warunków zewnętrznych. Należy położyć nacisk zarówno na jakość materiału, jak i rodzaj szycia. Odpowiednia odzież wspomaga trening, utrzymuje termikę ciała, zapobiega też kontuzjom.

Trening na zewnątrz

Ponieważ obecnie moda na zdrowy i aktywny styl życia ma coraz więcej zwolenników, w miastach powstają kolejne publiczne siłownie, zlokalizowane nie tylko pod dachem, ale również w parkach, w pobliżu ośrodków sportowych czy w innych miejscach, chętnie odwiedzanych przez mieszkańców.

Trenując na świeżym powietrzu, trzeba zawsze pamiętać o odpowiednim ubiorze, niezbędnym, aby uzyskać założony efekt. Ćwiczenie na świeżym powietrzu, zwłaszcza w okresie jesiennym, kiedy temperatury znacznie spadają, może spowodować wychłodzenie organizmu i mięśni, zwiększając ryzyko mniejszej wydolności i zwiększonej podatności na mikrourazy i poważne kontuzje. Idealna na zachowanie odpowiedniej termiki ciała jest bielizna termoaktywna, polecana przy treningach zarówno cardio, jak i siłowych. Dobrze dobrana bielizna nie tylko chroni od zimna, ale nie krępuje ruchów i potrafi zwiększyć wydolność mięśni w trakcie wysiłku fizycznego, przez właściwy ucisk, który powoduje lepsze ukrwienie i dotlenienie tkanek. Należy jednak pamiętać o właściwym rozmiarze – zbyt mały spowoduje mniejszy zakres ruchów i zły przepływ krwi. Mogą pojawić się miejscowe drętwienia, a nawet skurcze. Podstawowa funkcja ubioru to oczywiście właściwe odprowadzenie wilgoci od ciała, co zapobiega wychłodzeniu organizmu, wpływając na wydajną pracę mięśni. Dobrym rozwiązaniem jest wybór bielizny bezszwowej, która nie powoduje otarć podczas intensywnego treningu.

Trening w pomieszczeniu

Trenując pod dachem, należy zadbać nie tylko o termikę ciała (zwiększa się ryzyko przegrzania), ale również o odpowiednią higienę. Podczas intensywnego wysiłku fizycznego dużym atutem jest szybkoschnąca bielizna kompresyjna, która poprawia pracę mięśni poprzez ich ukrwienie i dotlenienie. Dzięki specjalnie opracowanej uciskowej formule działania po treningu zmniejsza się efekt zakwasów. Jednocześnie bielizna zapobiega otarciom i skaleczeniem. Utrzymuje również termikę na odpowiednim poziomie.

Biustonosz sportowy dla trenujących pań

Biust kobiety przy braku mięśni narażony jest na intensywne ruchy, wykonywane z różną częstotliwością i siłą. Właściwy stanik pomaga przy jego amortyzacji, co przyczynia się do utrzymania jędrności i elastyczności piersi. Właściwy dobór biustonosza sportowego dla kobiet pozwala na swobodny trening i eliminuje ryzyko niechcianych mikrourazów. Sportowe biustonosze wykonane są z solidnego, lecz oddychającego materiału, co ułatwia odprowadzenie wilgoci na zewnątrz, zapewniając również właściwą higienę.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?
podziel się

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro