Zdaniem eksperta

VIOFO WR1 WIFI – test wideorejestratora

VIOFO WR1 WIFI to niewielki wideorejestrator, którego możliwości znacznie przekraczają rozmiar jego obudowy. Czy warto wydać 350 zł, aby stać się jego posiadaczem? Sprawdziliśmy!

udostępnij

Marcin KamińskiMarcin Kamiński / 27-09-2018

Miniaturowa obudowa, rozbudowane wnętrze

Po otwarciu pudełka od razu zwróciłem uwagę na kompaktowe rozmiary wideorejestratora VIOFO WR1 WIFI. Określenie „malutki” pasuje do niego jak ulał – obudowa ma zaledwie 4,6 na 5,1 cm i z powodzeniem mieści się w dłoni. 12 Tak mały rozmiar ma oczywiście zalety – urządzenie jest prawie niewidoczne po zamontowaniu na szybie samochodu (w opakowaniu są dwa uchwyty – na przyssawkę oraz naklejkę 3M). Nie ogranicza więc widoczności, a także nie zwraca uwagi innych kierowców. 2 Minusem jest brak jakiekolwiek wyświetlacza w kamerze, obsługa więc odbywa się w zasadzie na wyczucie. Z pomocą przychodzi jednak wbudowany moduł WiFi i obsługa przez urządzenie mobilne – smartfon lub tablet. Jakość wykonania jest raczej przeciętna – przy mocniejszym ściskaniu obudowa wydaje dźwięki i sprawia wrażenie niedokładnie spasowanej. Pod tym względem za wzór może posłużyć wideorejestrator Mio C320, oferowany w podobnej cenie co VIOFO WR1 WIFI. 7 Kamera VIOFO WR1 WIFI udostępnia sporo podstawowych funkcji, takich jak automatyczny start po podaniu zasilania z ładowarki (kamera nie została wyposażona w baterie), automatyczne wyłączanie, wbudowany czujnik przeciążeń G-Sensor, nagrywanie w pętli czy znakowanie filmów datą oraz godziną, w których materiał był rejestrowany.

VIOFO WR1 WIFI to najnowsza wersja kamery samochodowej marki VIOFO. Wideorejestrator trafił do sprzedaży w 2018 r. i został wyposażony w lepsze podzespoły. 3 Za działanie VIOFO WR1 WIFI odpowiadają procesor NOVATEK NT96655 oraz sensor optyczny IMX323 renomowanej firmy Sony, znany również pod znacznie przyjemniejszą i mocniej oddziałującą marketingowo nazwą Exmor. Dzięki niemu kamera WR1 nagrywa filmy w rozdzielczości Full HD z prędkością 30 klatek na sekundę. Zaawansowany sensor optyczny to niejedyna techniczna zaleta VIOFO WR1 WIFI. Jest nią również 6-warstwowy szklany obiektyw, który jest jasny (F1.8) i ma szeroki kąt widzenia wynoszący aż 160 stopni. 11 Jak to wszystko przekłada się na jakość obrazu? Sprawdźmy.

Jakość filmów

Poniższy zrzut ekranu z przykładowego filmu, który nagrałem za pomocą kamery VIOFO WR1 WIFI podczas jazdy samochodem, może być zapowiedzią jakości materiałów, której można się spodziewać po tym sprzęcie. kadr z VIOFO WR1 W mojej ocenie nagrania są wręcz rewelacyjnej jakości. Obraz jest przede wszystkim naturalny, nie widać nachalnej i przesadzonej ingerencji oprogramowania w poprawę kolorystyki, kontrastów czy ostrości. Nagrania są czytelne – odczytanie numerów rejestracyjnych innych samochodów nie stanowi problemu. Podczas korzystania z wideorejestratora chodzi głównie o to, aby w razie potrzeby dysponować dowodem, kto zawinił w wydarzeniu drogowym, którego byliśmy uczestnikiem lub świadkiem. 9

Łączność WiFi

Miniaturowe rozmiary kamery VIOFO WR1 WIFI to z pewnością spora zaleta, jednak brak wbudowanego ekranu utrudnia obsługę urządzenia, szczególnie że umieszczone na obudowie diody mające sygnalizować pracę wideorejestratora w ciągu dnia są praktycznie niewidoczne. To, czy dioda świeci na czerwono (co oznacza nagrywanie filmu) lub zielono, tak naprawdę widać dopiero po zapadnięciu zmroku lub wjechaniu do ciemnego garażu podziemnego. 14 Na szczęście producent przewidział obsługę kamerki VIOFO WR1 WIFI za pomocą smartfona. Łączność bezprzewodowa odbywa się poprzez wbudowany w urządzenie moduł WiFi – jego gotowość do pracy po włączeniu kamery sygnalizuje migająca na zielono dioda.

Po połączeniu VIOFO WR1 WIFI ze smartfonem lub tabletem możemy za pomocą specjalnej bezpłatnej aplikacji kontrolować wszystkie parametry pracy urządzenia, a także podglądać nagrane już filmy. Przyznam, że dobrze przemyślana i napisana aplikacja na urządzenie mobilne w pełni rekompensuje brak ekranu w kamerze, a to z kolei pozwala cieszyć się naprawdę niewielkim rozmiarem wideorejestratora.

Aplikacja do bezprzewodowej obsługi kamery VIOFO WR1 WIFI jest dostępna bezpłatnie na systemy iOS oraz Android. Niestety nie można wybrać w niej innego języka niż angielski. 1

Czy warto?

Wideorejestrator VIOFO WR1 WIFI oceniam bardzo dobrze. Kamera zaskoczyła mnie małymi rozmiarami, dobrymi parametrami technicznymi i znakomitej jakości filmami. Brak ekranu w pełni rekompensuje łączność WiFi i możliwość obsługi urządzenia za pomocą smartfona. Mogę wskazać chyba tylko jeden minus, a mianowicie nie najlepsze dopasowanie elementów obudowy. Czy zatem warto kupić to urządzenie? Zdecydowanie tak, zwłaszcza jeśli kompaktowe rozmiary i dyskrecja po zamontowaniu wideorejestratora w samochodzie są tym, czego kierowcy oczekują po tego typu sprzęcie.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro