Uważaj na górskie słońce

Uważaj na górskie słońce

Korzystne warunki atmosferyczne i piękne, zieleniące się szczyty ściągają amatorów wspinaczki. Aby jednak letnie wspinanie było bezpieczne, a intensywne górskie słońce nie dało się nam we znaki, musimy przestrzegać kilku podstawowych zasad i zaopatrzyć się w niezbędne rzeczy.

udostępnij

Przemek Harasimiuk Przemek Harasimiuk  / 18-06-2015

Górskie słońce bywa zdradliwe. Wybierając się na wyprawę, należy wziąć pod uwagę, że w rejonach górskich warstwa atmosfery jest cieńsza, dlatego mniej skutecznie filtruje promienie słoneczne. Wraz z wysokością rośnie indeks UV, więc w górach osiąga najwyższe wartości.

Zasada nr 1: filtry UV

Aby uchronić się przed negatywnymi skutkami promieniowania ultrafioletowego, pół godziny przed wyjściem zastosuj krem z filtrem przeciwsłonecznym o wysokim (SPF 30) lub bardzo wysokim (SPF 50+) stopniu ochrony. Posmaruj nim odsłonięte części ciała: twarz, szyję, dekolt, ramiona i nogi. Pamiętaj, że aplikację należy powtarzać co 2–3 godziny, jeśli przebywasz w pełnym słońcu.

Zasada nr 2: pij dużo wody

Przemierzając szlaki i narażając się na intensywny wysiłek, pij dużo niegazowanej wody mineralnej. W ciągu 8 godzin wędrówki na nieosłoniętym od słońca terenie górskim powinno się wypić nawet od 2 do 4 litrów wody.

Zasada nr 3: chroń oczy i głowę

Koniecznie zaopatrz się w okulary przeciwsłonecznedobrej jakości, z filtrami, które skutecznie odbiją promieniowanie UVB, UVA i UVC. Osłoń również głowę, nakładając czapkę z daszkiem lub chustkę. Na rynku są specjalne chusty, tzw. bufy, które sprawdzają się w każdą pogodę i świetnie zabezpieczają przed ostrym słońcem – niektóre z nich zapewniają ochronę przed promieniami UV nawet w 95%. Wytworzone są z niezwykle lekkiego, oddychającego i wytrzymałego materiału, który utrzymuje odpowiednią temperaturę ciała i jest wodoodporny. Bufy mogą być używane na wiele sposobów, m.in. jako chusta na głowę, czapka, opaska, szalik czy kominiarka. Świetnie sprawdzają się również zimą, chroniąc przed wiatrem, śniegiem i mrozem. Niektóre z nich, dzięki zastosowaniu jonów srebra, mają działanie przeciwbakteryjne i zapobiegają wydzielaniu nieprzyjemnych zapachów. Dostępne są w wielu kolorach i wzorach, więc każdy może znaleźć coś dla siebie.

Zasada nr 4: stosuj odzież ochronną

Jeśli używanie kremu z filtrem co kilka godzin jest dla ciebie uciążliwe, możesz maksymalnie osłonić ciało przed słońcem, np. wkładając koszulkę z długim rękawem i długie spodnie. Wybierz termoaktywną, „oddychającą” odzież zespecjalnego materiału. Dzięki siateczkowej budowie szybko wysycha, odprowadza pot i przyjemnie się w niej chodzi. Jest również lekka i nie krępuje ruchów. Dobrym patentem przy wspinaniu są profilowane kolana spodni. Warto, żeby spodnie miały też dwie kieszenie po bokach, najlepiej zapinane, i jedną na udzie, w której można schować np. schemat drogi wspinaczki.

Wybierając się na wakacje w góry i planując trasy wspinaczkowe, zaplanuj również, co ze sobą weźmiesz, by przygotować się na każdą ewentualność. Spakuj przede wszystkim odpowiedni strój, który uchroni cię przed niekorzystnym wpływem promieni słonecznych. Stosując się do powyższych zasad, zadbasz o swoje bezpieczeństwo i unikniesz zagrożenia, jakie wiąże się z nadmierną ekspozycją na słońce.

Czy ten artykuł był pomocny?
podziel się

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro