„Utopce” Katarzyna Puzyńska – recenzja

„Utopce” Katarzyna Puzyńska – recenzja

Klimatyczny kryminał, który intryguje od pierwszych stron, a zamiast scen przemocy oferuje napięcie zbudowane dzięki licznym sekretom wychodzącym na jaw w toku śledztwa – jeśli szukacie takiej książki, to znak, że powinniście przyjrzeć się bliżej twórczości Katarzyny Puzyńskiej.

Anna Rychlicka-Karbowska Anna Rychlicka-Karbowska / 27-11-2015

Niedawno pojawił się piąty tom cyklu o policjantach z Lipowa. „Utopce” to zgrabnie nakreślona intryga, bohaterowie skrywający liczne sekrety i duszna atmosfera małego miasteczka otoczonego leśną głuszą. No i niewyjaśniona zbrodnia sprzed lat.

Uwaga, wampir!

Na szczęście martwy, ale jednak. Tak przynajmniej sądzi jedna z kobiet mieszkająca w Utopcach. Nieszczęsnego wampira odgrzebała rodzina Czajkowskich, gdy kopiąc na własnym podwórku fundamenty pod budowę altany, natrafiła na grób. Sposób ułożenia szkieletu i cegła w miejscu ust (pewnie po to, by wampir nie mógł gryźć) to wystarczające dowody dla niektórych, że miejsce trzeba zostawić nienaruszone, a budowę wstrzymać. Ani Tadeusz, ani jego syn Wojtek nie mają zamiaru zmieniać planów. Gloria Czajkowska zażyczyła sobie altanę i mąż chce ją postawić, nie bacząc na widmo klątw, jakie mogą spaść na jego głowę, co przepowiada mu nawiedzona sąsiadka.Nie wiadomo, czy Tadeusz zdążył pożałować decyzji. Wiadomo, że ślad po nim i po Wojtku zaginął. Zostały zakrwawione, postrzępione ubrania złożone przed altaną i zęby odciśnięte na progu budynku. Czyżby jednak wampir?

Niewyjaśniona zbrodnia sprzed lat

Trzynaście kilometrów od Utopców leży Lipno. Tamtejszy posterunek ma być zamknięty decyzją komisarza Olafa Czajkowskiego, ale urzędująca w Lipnie komisarz Klementyna Kropp nie zamierza się poddać. W papierach dotyczących Czajkowskiego odnajduje zagadkową historię sprzed lat. Ku zdumieniu wszystkich mężczyzna zgadza się nie zamykać komisariatu, pod warunkiem że policjanci z Lipowa rozwiążą zagadkę śmierci jego brata i ojca. Nie będzie to łatwe, bo dramat rozegrał się przed trzema dekadami, ale ani komisarz Kropp, ani towarzyszący jej Emilia Strzałkowska i Daniel Podgórski nie zamierzają się poddać.Śledztwo to jedno, ale bohaterowie mają też swoje prywatne problemy. O ile Strzałkowska i Podgórski chętnie zaangażują się w dochodzenie i chętnie będą przebywać z dala od domu, o tyle ból męczący Kropp nie da się tak łatwo ukoić. Będzie z tym sporo kłopotów.

Kryminał wart polecenia!

„Utopce” to kryminał ogromnie tajemniczy, nastrojowy, ze świetnie wykreowanymi postaciami, plastycznymi opisami pozwalającymi bez trudu wyobrazić sobie przestrzeń, w jakiej rozgrywają się poszczególne wydarzenia. Katarzyna Puzyńska wspaniale dopracowała warstwę psychologiczną, zadbała o wiarygodność relacji między bohaterami i dała się poznać jako świetna obserwatorka.Polecam tę książkę wszystkim miłośnikom kryminałów bezkrwawych, intrygujących, pełnych napięcia, w których to ze strony na stronę przybywa pytań, a kolejne tajemnice wychodzące na jaw w toku śledztwa są coraz bardziej zdumiewające. Ebook „Utopce” dostępny jest w formatach EPUB i MOBI już od ok. 20 złotych.

Zobacz również inne książki Katarzyny Puzyńskiej.

Źródło okładki: www.proszyński.pl
Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro