Uszanka – sprawdź, jaka pasuje do ciebie

Uszanka – sprawdź, jaka pasuje do ciebie

Uszanka, uchatka, uszatka, pilotka – oto najlepsza czapa na zimowe mrozy. Chroni głowę, czoło, a w razie potrzeby także uszy i brodę. Praktyczna, piękna, modna, widoczna i oryginalna. Sprawdź, jaką wybrać, by dobrze się czuć i stylowo wyglądać.

udostępnij

Mistrz Christian Dior radził, by każda kobieta wykorzystywała moc, jaką mają kapelusz i czapka. Jego zdaniem właśnie ten dodatek może sprawić, że będziesz wyglądać pięknie lub brzydko, niezależnie od tego, jakie ubranie wybierzesz. Bo to od nakrycia głowy zależy często wrażenie, jakie wywiera całość – podobnie jak od butów.

Uszanka to tradycyjne militarne rosyjskie nakrycie głowy. Do dziś z jej ciepła i wygody korzystają wszyscy, którym we znaki daje się mroźna pogoda. Należy ona także do zimowego wyposażenia mundurowego niektórych służb, np. wojska i policji, także w Polsce. Sprawdza się na spacerach po lesie, podczas wypadu za miasto, ale możesz też chodzić w niej do pracy. Przyda się na stoku. Powstało wiele jej wersji – dziś mamy do wyboru modele z futrem wewnątrz lub na wierzchu, a niektóre tylko krojem przypominają tę praktyczną czapkę.

Futro w środku – na siarczysty mróz

W tym sezonie modne są zwłaszcza kolorowe czapki na futerku obszyte barwnym materiałem, najczęściej ortalionem lub inną tkaniną odporną na wilgoć. Jeśli lubisz nakrycia głowy w stylu sportowym, możesz wybrać uszankę z daszkiem. Decydując się na ten model, pamiętaj, że ma wnętrze futrzane, czyli bardzo ciepłe, więc nadaje się głównie na mroźne i bardzo wietrzne dni. Futrzane podbicie ma także klasyczna pilotka – jej długie uszy zapina się na końcach na sprzączki. Wykonana jest często z naturalnej skóry, więc to bardzo kosztowne nakrycie głowy.

Futro na zewnątrz – kolory dla kobiet

Ten model należy do najbardziej efektownych – futrzane czapy są duże, oryginalne, a w zależności od koloru i struktury futerka mogą dodawać stylizacji miękkości, powiększać lub wysmuklać twarz. Czapy z kolorowego futerka z pomponami będą dobrym wyborem

Uszanka bez futra – kolory w stylu etno

Ten model tylko krojem przypomina tradycyjną uszankę, przeważnie jest tylko wariantem czapki z przedłużanymi bokami kryjącymi uszy. Wiele kolorowych i wzorzystych czapek w stylu etno nawiązujących do kultury krajów południowoamerykańskich przypomina uszanki i pilotki. Popularne i praktyczne są np. czapki Peru.

Dopasuj uszankę do kształtu twarzy

Odsłoń grzywkę i przyjrzyj się w lustrze swojej twarzy. Dobrze dobrana czapka może podkreślić jej zalety, podobnie jak całej sylwetki.

  • Twarz owalna – wysokie czoło, wąski podbródek. Jesteś w komfortowej sytuacji, bo ten kształt twarzy jest najbardziej uniwersalny i najczęstszy. Możesz bez obaw pozwolić sobie na noszenie właściwie każdej futrzanej czapy i w każdym modelu będziesz wyglądać dobrze.
  • Twarz trójkątna – czoło szerokie, zaznaczone kości policzkowe, mała broda. Mając twarz w kształcie trójkąta zwężającego się ku dołowi, wybierz uszankę z jak najdłuższymi bokami. Noś je swobodnie opuszczone, wówczas proporcje twarzy się wyrównają, a kształt głowy zostanie ładnie wysmuklony. Odpowiednia jest również pilotka z daszkiem. Poszukaj też wzorzystych czapek z bokami zakończonymi troczkami, których wierzch wykonany jest z dzianiny. Holenderska firma Barts oferuje np. nakrycia głowy w norweskim stylu, które są ciepłe, mają dwie warstwy, a mimo to ich krój jest dopasowany.
  • Twarz okrągła – czoło niskie, pełne policzki, okrągła broda. W tym wypadku nie naciągaj czapki głęboko na oczy, bo to ścina czoło poziomo i skraca twarz, a przez to podkreśla jej krągłość. Styliści zalecają noszenie czapek skośnie, ale w przypadku futrzanej z długimi bokami odradzamy raczej ten sposób. Najlepszy będzie dla ciebie model wysoko odsłaniający czoło. Pamiętaj jednak, że rolą futrzanych czapek z uszami jest właśnie zakrycie jak największej części głowy.
  • Twarz kwadratowa – szerokie czoło i żuchwa, wyraziste kości policzkowe. Noś uszanki, które jak w wypadku twarzy trójkątnej wyrównają optycznie proporcje – modele długie będą najkorzystniejsze. Podobno w Rosji uważano, że boki czapy powinny być zawsze podniesione i związane na czubku głowy, ale dziś chyba nikt nie przestrzega tej zasady przy kilkunastostopniowym mrozie. Zainteresuj się teżczapkami z prawdziwego futra – są to często smukłe modele z długimi bokami. Ich minusem jest zarazem... futro – ciężkie, często uczulające i wymagające specjalnej dbałości.

Pamiętaj, że niezależnie od kształtu twarzy prawdziwe piękno skrywa się głębiej i ma je w sobie każdy. Wydobyć je i podkreślić możesz np. promiennym uśmiechem. Wielcy kreatorzy mody nieustannie podkreślają, że nie ma dobrego wyglądu bez pięknego wnętrza.

Czy ten artykuł był pomocny?
podziel się

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro