USB typu C – wszystko, co musisz wiedzieć o nowym rodzaju złącza
Zdaniem eksperta

USB typu C – wszystko, co musisz wiedzieć o nowym rodzaju złącza

Port USB jest uniwersalny. To jeden z najczęściej stosowanych złączy komunikacyjnych. USB zastąpiło przestarzałe porty szeregowe i równoległe. Nowym typem złącza USB jest USB typu C lub po prostu nazywane USB-C. Czym różni się standardowe USB-A od USB-C? Warto również wiedzieć, że złącza i porty USB charakteryzują się różnym standardem odpowiadającym za m.in. prędkość przesyłu danych.

udostępnij

Mikołaj BarbanellMikołaj Barbanell / 08-06-2016 / aktualizacja: 06-03-2019

Złącze USB typu C zostało zaprezentowane w 2014 roku i od tego czasu jest ulepszane – pojawiają się jego kolejne standardy i obsługuje ono coraz to inne technologie, jak chociażby Thunderbolt. Możliwości USB-C są duże i powiązane m.in. z szybkim ładowaniem urządzeń mobilnych, szybszym przesyłaniem danych.

Rodzaje i standardy złącza USB

Początki złącza USB przypadają na rok 1996. Od tego czasu jednak ta technologia bardzo się rozwinęła. Od 2000 roku najbardziej popularnym standardem było USB 2.0, które umożliwiało maksymalną przepustowość sięgającą do 480 Mb/s. Kolejny przełom przypada na rok 2008 i pojawienie się standardów USB 3.0 i USB 3.1 Gen 1 – tym razem przepustowość wzrosła aż do 5 Gb/s. W 2013 roku pojawił się standard USB 3.1 i USB 3.1 Gen 2, co umożliwiło wzrost przepustowości do 10 Gb/s. Jednak już niedługo na rynku na dobre zadebiutuje standard USB 3.2, którego przepustowość wzrośnie dwukrotnie i będzie sięgać do 20 Gb/s.

Co ciekawe, nazewnictwo standardów USB może niedługo ulec zmianie. USB-IF ogłosiło, że jeszcze w 2019 roku standardy USB 3.0 i USB 3.1 Gen 1 będą nosiły nazwę USB 3.2 Gen 1. Standard USB 3.1 Gen 2 zmieni nazwę na USB 3.2 Gen 2. Z kolei wprowadzony najnowszy standard USB 3.2 będzie określany jako USB 3.2 Gen 2 x 2. Warto zapoznać się z nowym nazewnictwem standardów USB, gdyż są one powiązane również z USB typu C.

wtyczka USB-C

W przypadku standardów USB występują różne rodzaje złączy. Są to USB-A, czyli standardowe złącze dostępne chociażby w niemal każdym komputerze i laptopie. USB-B to z kolei złącze, w które wyposażone są takie sprzęty jak drukarki. Ponadto wyróżniamy jeszcze microUSB. Jest to standard, który jeszcze kilka lat temu występował w niemal każdym urządzeniu mobilnym.

rodzaje portów USB

Aktualnie w porty microUSB są wyposażony głównie starsze i budżetowe smartfony oraz tablety. Standardem, który dominuje na rynku urządzeń mobilnych, stało się USB-C. Ponadto ten rodzaj złącza można spotkać też m.in. w laptopach. Czym zatem jest USB typu C?

Co to jest USB-C?

USB typu C to 24-pinowe złącze USB, które wyróżnia dwukrotne obrotowo-symetryczne złącze. Nie sposób go pomylić z innymi typem złącza USB. Port USB-C jest nieduży, w kształcie prostokąta o zaokrąglonych mniejszych bokach. Warto wiedzieć, że niezależnie od standardu USB-C, gniazdo i złącze zawsze wyglądają tak samo. Trzeba zatem dokładnie sprawdzać w specyfikacji urządzenia oraz kabla, czy złącze jest w standardzie np. USB typu C 3.2 Gen 1 – tak bowiem będzie wyglądało nazewnictwo standardów USB. Powyższy typ wtyczki jest coraz częściej wykorzystywany przez producentów urządzeń mobilnych – zarówno topowych smartfonów, jak i tych ze średniego segmentu cenowego. USB typu C występuje również w większych sprzętach, czyli laptopach, komputerach, monitorach itp. Dużą zaletą tego typu złącza jest jego uniwersalność i możliwość szybkiego przesyłania danych. W zależności od obsługi standardów, za pomocą USB-C można przesyłać również dźwięk i obraz, a także ładować urządzenia, nie tylko smartfony, ale też laptopy. Jakie kryteria musi spełniać kabel USB-C, aby to było możliwe?

Możliwości złącza USB typu C

kabel USB-C szybkie ładowanie

Złącze USB-C najczęściej kojarzy się ze smartfonami i szybkim ładowaniem akumulatora. Jednak za pomocą kabla USB-C można też przesyłać obraz i dźwięk. Na rynku są dostępne smartfony, np. HTC U11, które zostały wyposażone jedynie w port USB typu C. Oznacza to, że w urządzeniu producent pominął gniazdo minijack, za którego pośrednictwem można podłączyć większość modeli słuchawek. Jednak nie znaczy to, że nie posłuchamy muzyki – na rynku są dostępne słuchawki z wtyczką USB-C. Takie modele słuchawek można znaleźć na Allegro. Jak wygląda sprawa z przesyłaniem audio oraz wideo za pośrednictwem USB-C? Są monitory z portami USB-C, w takiej sytuacji może nam więc wystarczyć jeden kabel do przesyłania obrazu i zasilania sprzętu. Musimy się upewnić, że kabel obsługuje DisplayPort lub standard Thunderbolt – łączy on w sobie DisplayPort i PCI Express.

kabel USB-A

Dzięki adapterowi do smartfona z portem USB-C można podłączyć kabel USB-A. Jeśli kabel USB typu C nie obsługuje powyższych standardów, to pełni on jedynie taką samą funkcję, jak kable z wtyczką microUSB: służy do przesyłania plików np. pomiędzy smartfonem a komputerem oraz do zwykłego ładowania smartfona. Coraz częściej spotykamy laptopy z portem USB-C, który można wykorzystać do ładowania urządzenia. W tym przypadku powinna występować zgodność ze standardem Power Delivery – dotyczy to zarówno wtyczek, jak i gniazd. Gniazdo w laptopie, które obsługuje Power Delivery, umożliwia ładowanie urządzenia za pomocą odpowiedniego kabla USB-C. Jeśli jednak jest to zwykłe gniazdo USB-C (bez Power Delivery), to w takim przypadku w żaden sposób nie naładujemy urządzenia, wykorzystując ten konkretny port.

USB-C – kompatybilność i adaptery

adaptery USB

USB-C to niezwykle kompatybilne złącze. Możemy zatem kupować różne adaptery, które umożliwiają m.in. wpięcie do złącza USB wtyczki (kabel) USB-C lub odwrotnie. Jednak poza tym możliwe jest wykorzystanie przejściówek obejmujących chociażby gniazda: HDMI, minijack, czy RJ-45.

smartfon z adapterem

Jakie zatem adaptery wyróżniamy? Z USB-C na: USB 2.0, USB 3.0, microUSB, HDMI, VGA, DisplayPort, RJ-45 oraz minijack. Powyższe adaptery można znaleźć na Allegro.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro