USB OTG – co to jest i do czego się przyda?

USB OTG – co to jest i do czego się przyda?

Od kilku lat producenci smartfonów i tabletów montują w swoich produktach USB OTG. Jest port USB, którym ładujemy na co dzień baterię czy przesyłamy multimedia pomiędzy komputerem a telefonem lub tabletem. Standard USB OTG pozwala na podłączenie wielu akcesoriów do naszego urządzenia. Niektórzy producenci dołączają taki przewód do zestawu. Jeśli takiego nie mamy, można go kupić. Kabel USB OTG kosztuje niewiele.

udostępnij

Daniel LaskowskiDaniel Laskowski / 27-05-2015 / aktualizacja: 06-03-2019

Większość smartfonów z Androidem wyposażonych jest w port micro USB. Oczywiście służy on do ładowania akumulatora, a także przesyłania danych z telefonu do komputera. Wielu z nas nawet nie zdaje sobie sprawy, że smartfon, z którego korzystamy, wyposażony jest w port USB OTG (skrót od angielskiego On The Go). Dzięki niemu możliwości telefonu znacznie rosną, a my, kupując za niewielką kwotę specjalny przewód, możemy jeszcze bardziej wykorzystać potencjał, który drzemie w naszych smartfonach.

Jak sprawdzić, czy nasz smartfon ma USB OTG?

Tak naprawdę większość smartfonów i tabletów z systemem Android oferuje standard USB OTG. Jeśli chcemy wiedzieć, czy zakupione przez nas urządzenie także umożliwia podłączenie zewnętrznych akcesoriów, możemy sprawdzić to na dwa sposoby. Pierwszy z nich wymaga posiadania oryginalnego opakowania, w którym przechowywany był nasz tablet lub smartfon. Można na nim znaleźć specjalne logo USB ON-THE-GO. Jeśli go tam nie ma, możemy sprawdzić obecność tego standardu za pomocą aplikacji, którą pobieramy ze Sklepu Play. Jedną z nich jest na przykład USB OTG Checker. Po instalacji oprogramowania uruchamiamy go – na ekranie pojawi się informacja, czy nasze urządzenie jest kompatybilne ze standardem, o którym mowa w tym artykule. Aplikacja sprawdza, czy tablet lub smartfon, a także system operacyjny mają funkcje Google, które umożliwiają zarządzanie USB OTG. Może zdarzyć się tak, że producent oferuje specjalne biblioteki, które dedykowane są do konkretnego urządzenia.

Co podłączymy za pomocą USB OTG?

Możliwości, jakie daje nam standard USB OTG, są bardzo duże. Za jego pomocą możemy podłączyć na przykład peryferia, takie jak klawiatura czy mysz. Fanów mobilnego grania ucieszy fakt, że smartfony można wyposażyć także w gamepady. Oczywiście nie będzie to tak wygodne rozwiązanie, jak oferowane np. przez Motorolę Moto Z3 Play, jednak komfort grania w gry będzie znacznie większy.

W wielu przypadkach USB OTG ma tylko jedno złącze. Żeby podłączyć kilka produktów w jednym momencie, powinniśmy wyposażyć się w tak zwany hub USB, który umożliwia podpięcie wielu urządzeń naraz. Standard ten docenią również posiadacze tabletów. Niestety, bardzo rzadko mają one wbudowane modemy 3G/4G. Jeśli więc chcemy, by nasze urządzenie mobilne mogło być wyposażone w Internet także tam, gdzie nie ma dostępu do sieci Wi-Fi, warto skorzystać ze standardu USB OTG, by podłączyć do tabletu zewnętrzny modem.

Oprócz wyróżnionych w artykule peryferiów do naszego urządzenia mobilnego możemy podpiąć także na przykład pendrive. Dzięki temu możemy przygotować kopię zapasową naszych danych. Gdybyśmy chcieli podłączyć dysk zewnętrzny, może okazać się, że smartfon nie będzie go „widział”. To dlatego, że urządzenie nie będzie mogło go zasilić. W takim przypadku musimy zakupić przewód USB OTG, który dodatkowo oferuje złącze zasilające.

Alternatywa dla USB OTG

Niektóre urządzenia mogą mieć zablokowany standard USB OTG. W takim przypadku można spróbować zrootować sprzęt, a więc uzyskać dostęp do funkcji systemowych, które zazwyczaj są zablokowane. Niestety, wiąże się to ze złamaniem zasad gwarancji, a więc krótko mówiąc – tracimy możliwość bezpłatnej naprawy urządzenia przez producenta. Kolejną sprawą może być nieumiejętne przeprowadzenie tej procedury. Może to spowodować uszkodzenie oprogramowania smartfona lub tabletu. Dlatego też nie radzę stosować rootowania oprogramowania.

Jeśli jednak chcielibyśmy korzystać z akcesoriów w inny sposób niż przez port USB, możemy kupić np. myszkę lub klawiaturę, która korzysta z łączności bezprzewodowej, a więc Bluetooth lub Wi-Fi. Taki zakup może okazać się trafiony, gdy mamy w domu na przykład telewizor Smart TV lub notebooka. Dzięki temu będziemy mogli korzystać z zakupionych peryferiów nie tylko z naszym urządzeniem mobilnym, a więc smartfonem czy tabletem, lecz także z innymi produktami.

Warto korzystać z USB OTG

Jak widać, smartfony i tablety wyposażone są w port, który służyć może nie tylko do ładowania baterii czy transmisji danych. Mając urządzenie z systemem Android, mamy więc pole do popisu i nieograniczone (prawie) możliwości rozbudowy smartfona. Zwłaszcza gdy np. za pomocą tabletu chcemy napisać jakiś tekst. Wtedy zewnętrzna klawiatura znacznie zwiększa komfort pracy. USB OTG docenią ci z nas, którzy chcą przeglądać strony internetowe, jednak nie mają możliwości podpięcia tabletu do sieci Wi-Fi. Zewnętrzny modem LTE podłączany za pomocą USB umożliwi nam korzystanie z Internetu wszędzie tam, gdzie mamy zasięg sieci komórkowej. Oczywiście w tym przypadku potrzebna jest także karta SIM. Każdy z operatorów ma jednak oferty zarówno dla osób prywatnych, jak i firm, które można dopasować do własnych preferencji tak, aby zakupić usługę na odpowiednich warunkach.

Warto jeszcze wspomnieć, że większość akcesoriów, które chcielibyśmy podpiąć do urządzenia mobilnego, a więc klawiatury, myszki czy pendrive’y, korzysta z dużej wtyczki USB typu A. Natomiast smartfony coraz częściej zamiast klasycznego portu microUSB mają gniazdo USB typu C. Dlatego podczas zakupu USB OTG musimy dokładnie sprawdzić, czy przewód zakończony jest odpowiednimi wtyczkami.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro