USB-C – nowy standard USB wkracza na salony. Jakie akcesoria kupimy już dziś?

Minęły już 2 lata od premiery nowego standardu USB 3.1 zamkniętego w obudowie typu C. Na rynku zaczynają pojawiać się pierwsze mobilne konstrukcje oparte jedynie o ten interfejs. Producenci spoglądają w jego stronę jeszcze dość nieśmiało. Wiadomo jednak już dziś, że USB-C to przyszłość komunikacji między peryferiami i nie tylko.

Michał Gruszka Michał Gruszka / 18-07-2016

Nowy standard USB

11 sierpnia 2014 roku ogłoszono nowy standard USB 3.1 Typ C. Nowy interfejs nie jest kompatybilny wstecz, jego wtyki są zupełnie inne. Przypominają bardziej interfejs microUSB albo Lightening, gdyż – podobnie jak rozwiązanie giganta z Cupertino – są podłączane obustronnie. Nowe złącze ma wymiary 8.3 x 2.5 mm. Jednak to nie mniejsze gabaryty, które oczywiście pozwolą producentom jeszcze bardziej odchudzić obudowy mobilnych komputerów czy tabletów, są główną zaletą nowej generacji USB.

Najważniejszą zmianą jest transmisja danych na poziomie 10 Gbit/s (czyli 950 MB/s) oraz możliwość zasilania urządzeń nawet o mocy 100 W przy wsparciu dla USB Power Delivery. Przypomnijmy, że pierwsze USB 1.0 oferowało szerokość pasma 12 Mb/s, co przedkładało się na transfer 1,2 MB/s. Przeskok jest więc gigantyczny.

Pionierzy mają już swoje konstrukcje z USB-C

Firma Apple nie po raz pierwszy wdraża odważne decyzje do swoich nowych produktów. Wystarczy wspomnieć pierwszy komputer bez stacji dysków, a później kolejne bez stacji na płyty kompaktowe. Dziś nowe komputery Apple – stacjonarne i mobilne – pełne są ograniczeń. W najnowszych iMacach nie można już nawet wymienić czy dołożyć pamięci RAM.

Dużym problemem jest także wymiana dysku. Dziś takie decyzje już nie zdumiewają konkurencji. Raczej odbierają te zmiany jako cel, do którego sami zaczynają dążyć. Dlatego, gdy firma po raz pierwszy zaprezentowała 12-calowego MacBooka pozbawionego wszystkich portów (w tym tradycyjnego złącza ładowania MagSafe), poza jednym złączem słuchawkowym i jednym złączem USB-C, nikt już głośno nie mówił, że taki komputer przecież się nie sprzeda. Za Apple podążył bardzo szybko koncern Google, który wprowadził do sprzedaży Chromebooka Pixel, również wyposażonego w nowe USB-C.

Reszta nie próżnuje

Jak donosi Digitimes, firma ASUSTEK (znana szerzej pod marką ASUS) już pracuje nad nowym komputerem przenośnym, który będzie dedykowany graczom. W komputerze poza najnowszymi podzespołami, takimi jak procesor Intel z serii Skylake czy mocną kartą graficzną, klienci mają otrzymać także port USB-C. Dell pracuje nad małym komputerem mobilnym z ekranem nie większym niż 11 cali, który także będzie oferował interfejs USB-C.

USB-C za sprawą swoich gabarytów, oferowanej prędkości transmisji i możliwości zasilania mobilnych urządzeń za pomocą jednego portu, tak jak ma to miejsce w MacBooku z 12-calowym ekranem, to przyszłość elektroniki użytkowej. Google zapowiedziało, że ich najnowszy telefon Nexus również będzie wyposażony w port USB-C. Kwestią czasu jest, kiedy większość z nas będzie miało w domu mnóstwo różnych akcesoriów w nowym standardzie. Pokazują to producenci różnego rodzaju peryferiów – dysków twardych, pendrive’ów itp. Już dziś można znaleźć na Allegro całą masę akcesoriów wykorzystujących USB-C.

Adapter USB do USB-C

Choć w nowym standardzie USB-C drzemie ogromny potencjał i jego popularność w najbliższym czasie będzie rosła, to dużo wody w Wiśle upłynie nim na stałe zapomnimy o USB typu A i B, a wszystkie nasze akcesoria będą wyposażone już tylko w port typu USB-C. Dlatego kupując komputer wyposażony tylko w nowy interfejs, nie będziemy mogli obejść się bez odpowiedniej przejściówki, która umożliwi podłączenie dysków czy innych akcesoriów USB do komputera z nowym złączem. Na Allegro można znaleźć wiele przejściówek z USB do USB-C czy nawet gotowych microUSB do USB-C. W zależności od tego, czy jest to przejściówka kompaktowa oraz czy ma logo znanego producenta, ceny mogą wahać się od kilku do ponad 100 zł.

Sandisk Cruzer Ultra Typ-C

Niezwykle mały i smukły pendrive marki Sandisk został zaprojektowany do współpracy z urządzeniami nowej generacji, które zostały wyposażone w najnowszy interfejs USB Type C. Pamięć możemy podłączyć do portu dowolną stroną, nie trzeba się przejmować tym, czy prawidłowo go instalujemy, jak to miało miejsce w przypadku poprzednich standardów USB. Do dyspozycji użytkownika są 32 GB. Transmisja odbywa się z prędkością 150 MB/s. Za ten pendrive musimy zapłacić około 60 zł.

ADATA UC350 64GB PENDRIVE USB 3.1 +TYPE-C

To kolejna pamięć przenośna, z której możemy skorzystać, posiadając urządzenie wyposażone w porty USB Type C. Oferowany transfer podczas odczytu tej pamięci to około 100 MB/s. Zapis odbywa się z prędkością 30 MB/s. Dużą zaletą tego pendrive’a jest kompatybilność wsteczna z poprzednimi generacjami interfejsu. Możemy z niego skorzystać, mając komputer z powszechnie dostępnymi portami 3.0, a nawet 2.0. Jednak dopiero komputer z portem 3.1 lub USB Type C w pełni wykorzysta tę pamięć. Za to urządzenie musimy zapłacić około 100 zł.

Stilgut Adapter USB Type C

Pozbawienie komputerów innych portów niż USB-C ma swoje minusy. Bardzo szybko się o nich dowiemy, chcąc podłączyć urządzenie do komputera czy projektora, nie mówiąc już o podpięciu tradycyjnej myszy USB czy klawiatury. Niestety, do portu USB Type C takich urządzeń nie podłączymy. Można natomiast kupić specjalny adapter, jak ten marki Stilgut. Pozwala on podłączyć do komputera różne urządzenia. Został wyposażony w port USB, HDMI oraz USB-C. Za taki adapter musimy zapłacić 200 zł.

Unitek Y-3083B

Kolejnym minusem, jaki zauważymy podczas pracy na komputerze wyposażonym jedynie w złącze USB-C, jest brak sieciowego złącza Ethernetowego. Unitek stworzył bardzo ciekawy hub, który łączy w sobieEthernetową kartę sieciową umożliwiającą podłączenie się do sieci za pomocą zwykłego przewodu zakończonego wtykiem RJ45. Dodatkowo w adapterze znalazło się miejsce dla trzech portów USB typu A, do których podłączymy różne peryferia komunikujące się przez powszechne złącze USB. Za ten adapter zapłacimy około 100 zł.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro