Wpisz czego szukasz

Znajdziemy sprzedawców, którzy mają wszystko czego szukasz.

Wprowadź frazę

Urządzamy pokój dla ucznia

Dziecko, które rozpoczyna naukę w szkole, potrzebuje własnego pokoju nie tylko do nauki, ale również zabawy oraz odpoczynku. Jak go urządzić, by był funkcjonalny, a jednocześnie wyrażał dziecięcą niezależność i indywidualność? Pomagamy wybrać najlepsze rozwiązania aranżacyjne.

Urządzamy pokój dla ucznia

Miejsce do nauki

Do nauki dziecko potrzebuje przede wszystkim biurka, najlepiej z regulowaną wysokością i szerokim blatem, który pomieści książki, zeszyty oraz przybory szkolne. Powinno być ustawione blisko okna, by pociecha jak najdłużej mogła korzystać z naturalnego światła. Równie istotny jest ergonomiczny fotel z podłokietnikami i regulowanym położeniem siedziska oraz stabilnym oparciem dla kręgosłupa. W pobliżu biurka powinny się znajdować półki lub regał na książki, najlepiej taki, żeby dziecko nie miało problemu z sięgnięciem po potrzebne mu rzeczy.

W miejscu do nauki nie może zabraknąć praktycznych akcesoriów, ich liczba oraz rodzaj będą jednak zależały od wieku dziecka. Najmłodszym wystarczy szuflada na zeszyty, pojemnik na przybory do pisania oraz pojemnik na akcesoria plastyczne (np. farby, kredki, flamastry czy kolorowy papier). Starszaki (szczególnie te czytające) są jednak nieco bardziej wymagające – mogą potrzebować dodatkowych pomocy dydaktycznych (map, encyklopedii, atlasów), przyborów typu ekierka czy cyrkiel, a także dostępu do internetu. Jeśli nasza pociecha uczęszcza już do gimnazjum, z całą pewnością poprosi o własny komputer, by samodzielnie wyszukiwać informacje do zadań domowych.

Miejsce do zabawy

Najmłodsi uczniowie (dzieci z klas 1–3) większość czasu spędzają na zabawie, dlatego w ich przypadku liczba mebli powinna być ograniczona do minimum. Warto natomiast zaaranżować ciekawą przestrzeń do zabawy, w której dziecko nie tylko odpocznie, ale także pobudzi swoją kreatywność i nabierze chęci do nauki. Ciekawym rozwiązaniem są kąciki tematyczne z namiotem, których wystrój zmienia się co jakiś czas – nawiązywanie do konkretnych kultur czy okresów historycznych może zainteresować pociechę daną dziedziną.

Starszaki (dzieci z klas 4–6) wolą doroślejsze rozrywki i niechętnie sięgają po jakiekolwiek zabawki. W ich wypadku warto zainwestować w puzzle, gry edukacyjne, interesujące książki (niezbyt długie, napisane prostym językiem) oraz elektronikę, np. sprzęt pozwalający na słuchanie ulubionej muzyki. Sprawdzą się również gadżety pozwalające rozładować drzemiącą w dziecku energię, np. gumowa piłka do skakania czy drabinki zamontowane na ścianie.

Uczniowie gimnazjum często się buntują przeciwko dziecinnym, ich zdaniem, sposobom spędzania wolnego czasu – zdecydowanie wolą szperanie w internecie, granie na konsoli (PlayStation lub Xbox) lub oglądanie seriali młodzieżowych. Warto pomyśleć o wygospodarowaniu przestrzeni na małą kanapę, miękkie pufy oraz niewielki stolik, aby pociecha mogła przyjmować gości.

Strefa odpoczynku

Miejsce do spania powinno być stosunkowo ciche, aby dziecko po męczącym dniu w szkole mogło się porządnie wyspać, dlatego łóżko należy ustawić z dala od drzwi. Ciekawym rozwiązaniem dla najmłodszych są łóżka w nietypowym kształcie, np. samochodu czy statku, a dla starszaków piętrowe, które na dole zamiast drugiego posłania mają miejsce na ustawienie biurka lub szafy. Gimnazjalista najprawdopodobniej postawi na prostotę, wybierając mebel możliwie najbardziej „dorosły”. Warto pamiętać o zakupie odpowiedniego materaca, ponieważ znacząco wpływa on na jakość snu, co przekłada się na samopoczucie dziecka. Bez względu na wiek pociechy przy jej łóżku trzeba postawić lampkę – maluchom pomoże zasnąć (warto wziąć pod uwagę projektory świetlne z kołysanką), a starszaki będą mogły przy niej czytać.

Pokój zaaranżowany w sposób przemyślany i z uwzględnieniem potrzeb naszej pociechy będzie miejscem sprzyjającym nauce, rozwijającym kreatywność oraz pozytywnie wpływającym na samopoczucie. Odrobina pomysłowości pozwoli stworzyć dziecku idealne warunki do prawidłowego rozwoju.

Czy ten artykuł był pomocny?

oferty sponsorowane

Artykuły z kategorii Dziecko


Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro