Urządzamy plac zabaw w pokoju dziecka na chłodne dni

Urządzamy plac zabaw w pokoju dziecka na chłodne dni

Dzieci najwięcej swojego czasu spędzają na zabawie. Każda aktywność to dla malucha rozrywka, ale również czas rozwoju psychicznego i fizycznego. Najwięcej miejsca w życiu dziecka powinny zajmować zabawy i gry ruchowe, ponieważ to podczas nich, młody człowiek rozwija się w każdym aspekcie.

udostępnij

Marta ZychMarta Zych / 07-11-2016

Plac zabaw w domu?

Dopóki sprzyja pogoda, dzieciaki mogą bawić się na świeżym powietrzu i na osiedlowych placach zabaw lub na własnym podwórku. Kiedy przychodzi jesień i zima, a drabinki i zjeżdżalnie na dworze są mokre, zimne i oblodzone, trudno o rozrywkę dla dziecka. W sezonie jesiennym dzieci częściej też chorują, więc sporo czasu spędzają w domu. Nawet na najmniejszej przestrzeni w mieszkaniu wygospodarujesz miejsce, żeby zrobić specjalny kącik zabaw ruchowych. Wystarczy, że położysz matę do ćwiczeń, powiesisz huśtawkę w drzwiach, drążek do podciągania, albo zakupisz specjalną piłkę do ćwiczeń.

Kompleksowy rozwój malucha

Dzieci w Polsce ćwiczą za mało, a dotyczy to szczególnie młodzieży w wieku 11-15 lat. Od dzieciństwa warto więc pielęgnować przyzwyczajenie do sportu i aktywnego spędzania wolnego czasu. Dziecko nie musi przecież każdego dnia wykonywać skomplikowanych ćwiczeń. Jeśli w pokoju będzie miało drabinki albo drążek, od czasu do czasu się na nim podciągnie, zrobi fikołka albo stanie przy drabinkach na rękach. Dzięki kilku sprzętom do ćwiczeń, dziecko spożytkuje nadmiar energii, wzmocni ciało i poprawi wady postawy. Podczas aktywności maluch będzie również ćwiczył koordynację, a także pomysłowość – z huśtawką można zrobić przecież tyle ciekawych rzeczy.

Bezpieczeństwo najważniejsze

Sama aranżacja domowego placu zabaw, to prawdziwe wyzwanie. Oprócz tego, że sprzęty muszą być wykonane z atestowanych i solidnych materiałów, niepokrytych szkodliwymi farbami czy olejami, trzeba też właściwie zaaranżować przestrzeń. Pod huśtawką nie położysz przecież maty gimnastycznej, a drabinek nie postawisz na środku pokoju. Sprzęty dobierz do wielkości pomieszczenia, w którym urządzasz plac zabaw. Jeśli to jednocześnie pokój, gdzie dziecko śpi i uczy się, wydziel specjalną sportową strefę. Nie przesadzaj z różnorodnością urządzeń gimnastycznych – maluch świetnie będzie się bawił, mając tylko zjeżdżalnię i namiot, który zamieni w twierdzę, zamek księżniczki lub cyrk. Urządzając ruchową przestrzeń, musisz mieć na uwadze wiek dziecka i to, że nie zawsze będziesz razem z nim w pokoju.

Domowe sprzęty sportowe

Możesz stworzyć domowy plac zabaw, kupując gotowe drewniane lub plastikowe konstrukcje. Drewniane drabinki, zjeżdżalnie, tunele i tory przeszkód wyglądają estetycznie i są dodatkowym elementem wystroju wnętrza. Niektóre konstrukcje to połączenie łóżka na niskiej antresoli ze zjeżdżalnią i z różnorodnymi przeszkodami. Takie rozwiązanie doskonale sprawdzi się w małym wnętrzu, gdzie na niewielkiej przestrzeni zaaranżujesz wszystko to, czego maluch potrzebuje do optymalnego rozwoju. Jeśli urządziłeś już pokój i chcesz teraz zrobić z niego mały plac zabaw, możesz na początek wstawić nieduży basenik z plastikowymi kulkami, co spodoba się szczególnie maluszkom. Dla dzieciaczków do 2-3 lat doskonałą zabawą i treningiem koordynacji ruchowej będzie pokonywanie toru przeszkód zrobionego ze specjalnych, miękkich klocków gimnastycznych. W drzwiach dziecięcego pokoju powieś huśtawkę lub bujak i plac zabaw dla maluszka gotowy. Starszakowi przygotuj bardziej zaawansowane sprzęty, takie jak drabinki gimnastyczne lub ściankę wspinaczkową. Rozwiązanie sprawdzi się nawet w małym pokoju, bo ustawiając przyrządy do ćwiczeń, zajmiesz tylko niewielką przestrzeń przy ścianie. Na środku pokoju na specjalnym mocowaniu możesz zawiesić kółka gimnastyczne lub drążek, a także sznurkowe drabinki lub linę do wspinania się. W większym pomieszczeniu ustaw też domową trampolinę, równoważnię do ćwiczenia koordynacji i zmysłu równowagi. Do ćwiczenia prawidłowej postawy, zakup dużą piłkę do ćwiczeń i siedzenia przy biurku oraz półpiłkę.

Dzieci potrafią wyczarować coś z niczego i bawić się godzinami najprostszymi zabawkami. Doskonale czują się też wtedy, kiedy mogą skakać, wspinać się, pokonywać przeszkody i robić przy tym dużo hałasu. Jeśli chcesz, żeby dziecko świetnie się rozwijało, przygotuj razem z nim domowy plac zabaw.

Czy ten artykuł był pomocny?
podziel się

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro