Urządzamy kuchnię w stylu mix & match

Styl mix & match podbił serca największych projektantów mody i najlepszych architektów wnętrz. Mieszanie stylów, wzorów oraz kolorów umożliwia stworzenie niepowtarzalnych aranżacji, które będą zadziwiać i zachwycać. Podpowiadamy, jak urządzić oryginalną kuchnię w myśl estetyki mix & match.

Olga Śmiełowska Olga Śmiełowska / 02-09-2016

Mix & match, czyli o co chodzi?

Głównym założeniem stylu mix & match (ang. mieszaj & łącz) jest zestawianie ze sobą różnych, pozornie niepasujących do siebie mebli, wzorów oraz kolorów. Jego największa zaleta polega na tym, że umożliwia czerpanie z różnych stylów i wybieranie elementów, które uważamy za najciekawsze. Jest również niezwykle przyjemny dla oka, a jego wszechobecne wizualne kontrasty zachęcają do eksperymentowania we własnym mieszkaniu. Mix & match zachwyca niebanalnymi połączeniami, ale wymaga ogromnego wyczucia smaku. Wybrane przez nas przedmioty mogą należeć do różnych światów, ale powinny ze sobą współgrać, np. mieścić się w jednej palecie kolorystycznej. Niezwykle istotny jest również umiar: nagromadzenie zbyt wielu wzorów czy kolorów bez zrównoważenia ich stonowanymi elementami będzie przytłaczające dla domowników oraz gości.

Zestawianie kolorów i wzorów

Monochromatyczne kuchnie zawsze będą popularne, jednak styl mix & match zachęca do przełamywania tradycyjnych rozwiązań odważnymi kontrastami. Pomieszczenie utrzymane w tonach szarości będzie się prezentowało znacznie ciekawiej, jeśli do znajdującej się w jego centrum wyspy dobierzemy niebieskie hokery, czyniąc z niej gwiazdę całej aranżacji. Interesującym zabiegiem w kuchniach urządzonych w drewnie jest częściowe malowanie frontów szafek i znajdujących się w nich mebli. Można je wybierać przypadkowo, zaplanować konkretny schemat lub podzielić pomieszczenie na pół i każdą część zaaranżować w innym kolorze. Największą zaletą wspomnianego rozwiązania jest to, że w dowolnym momencie można pomalować wszystko od nowa.

mix_match_kuchnia.jpg

Wzory wykorzystywane w aranżacjach w stylu mix & match nie muszą być identyczne, ale powinny do siebie pasować. Najbezpieczniejsze zestawienia to należące do jednej palety kolorystycznej (czyli przewijają się przez nie 3–4 takie same kolory, np. pastelowe błękity) albo zestawu (np. wzory geometryczne,roślinne, owocowe). Trzymając się tych zasad, mamy pewność, że wybrane przez nas dodatki – np. bieżnik w słoneczniki i ściereczki w maki – będą się idealnie komponowały. Popularnym rozwiązaniem w kuchniach urządzonych w stylu mix & match jest wykładanie ścian jednobarwną glazurą, którą w jednym miejscu uzupełnia się kompozycją z dekoracyjnych kafelków%20arab*&buyNew=1&bmatch=s0-hou-1-4-0812&order=d). Cały urok tkwi w tym, żeby żaden z nich się nie powtarzał. Ta sama zasada dotyczy naczyń: zamiast kupować wieloczęściowe komplety, warto każdy talerz, kubek i miskę kupić oddzielnie, tworząc jedyną w swoim rodzaju zastawę stołową.

Minimalizm w duecie z boho

Styl mix & match kocha łączenie kontrastowych stylów, np. surowego minimalizmu ze skandynawskimi kleksami koloru albo kolorowego boho z naturalnymi tonami rustykalnymi. Odpowiednio zestawione elementy tworzą fantastycznie uzupełniającą się całość, która jest nie tylko efektowna, ale również funkcjonalna. Przykładowe zachwycające połączenia:

  • białe szafki w stylu skandynawskim z gładkimi frontami + marmurowe ściany nad blatem roboczym + ceglane doniczki w stylu meksykańskim,
  • blaty robocze i AGD ze stali nierdzewnej + ściana z naturalnych czerwonych cegieł + drewniane żaluzje w oknach (bez zasłon),
  • drewniane szafki w naturalnym kolorze + ściana wyłożona kolorowymi płytkami w stylu marokańskim + białe laminowane półki,
  • meble z drewna utrzymane w klimatach retro&buyNew=1&bmatch=s0-hou-1-4-0812&search_scope=category-20266&order=d) + okap i AGD ze stali nierdzewnej + szafki i blaty robocze z ciężkiego drewna w kolorze wenge.

To tylko kilka z niemal nieograniczonej liczby kompozycji, które można stworzyć w stylu mix & match. Aby wprowadzić go do swojej kuchni, wystarczy mieć zamiłowanie do eksperymentowania i bardzo dużo wyobraźni.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro