Urządzamy grilla. Przegląd niezbędnych akcesoriów

Grillowanie to sztuka, która wymaga posiadania kilku przyborów. Czy masz je wszystkie?

Magda Zdrenka Magda Zdrenka / 09-04-2015

Grill to sprzęt przydatny na wielu spotkaniach. Stał się nie tylko „narzędziem” niezastąpionym do przyrządzania smacznych potraw, ale słowo grill rozumiane jest wielokrotnie jako integracja oraz styl spędzania wolnego czasu na powietrzu. Aby jak najlepiej zorganizować wspólne chwile, niezbędne będą nam też akcesoria, jakie pomogą sporządzić pyszne przekąski.

Pamiętajmy o stoliku

Przygotowując potrawy z grilla, warto zaopatrzyć się również w specjalny stolik, na którym ułożymy swoje potrawy. Dzięki temu będziemy mogli szykować produkty bez potrzeby ciągłego przemieszania się do kuchni, a nasze wcześniej zamarynowane składniki trafią prosto na rozgrzany ruszt. Wielu wiodących producentów sprzedaje w komplecie grilla wraz ze stolikiem roboczym. Istnieją także tzw. warianty robocze, wykonane najczęściej z drzewa klonowego, montowane za pomocą specjalnych haczyków i aluminiowej podpórki. Drewniany stolik roboczy do grilla kupimy w cenie już od 150 zł.

#

akcesoria.jpg

Tajemnica metalowej walizki?

Do sprawdzania i ewentualnego nacinania lub nakłuwania potraw podczas procesu grillowania niezbędne będą też specjalne sztućce. Wykonane są one najczęściej ze stali nierdzewnej. Coraz częściej na polskim rynku pojawiają się równieżzestawy takich sztućców wraz z najbardziej potrzebnymi kuchennymi dodatkami. W skład kompletu najczęściej wchodzi: solniczka, dozownik do pieprzu, rękawica kuchenna, nóż do steków, widelec do steków, widelec do mięsa, łopatka z nacięciami, szczypce, skrobaczka do grilla, pędzel do smarowania tłuszczem, a nawet fartuch. Większe zestawy sprzedawane są w przeznaczonych do tego metalowych walizeczkach. Cena takiego kompletu, w zależności od jego wielkości, waha się z reguły od 320 do 750 zł.

Zdejmujemy, obracamy i kładziemy

Istotnym narzędziem, przydatnym podczas kulinarnych przygód w ogrodzie są też szczypce, które pozwalają bezpiecznie: kłaść, zdejmować i obracać na rozgrzanym ruszcie przygotowane przez nas dania. Wybierając szczypce, sprawdźmy z czego zostały zrobione. Te z metalu i drewna z pewnością będą bezpieczne. Szczypce do grilla mogą mieć różne rozmiary i istotne jest, by były one nie tylko wytrzymałe na wysoką temperaturę, ale przede wszystkim wygodne i poręczne w obsłudze. Cena szczypiec do grilla zaczyna się od 15 zł. Wśród akcesoriów przeznaczonych dla „ogrodowych smakoszy” popularne są ponadto specjalne łopatki, jakie, podobnie jak szczypce, umożliwiają sprawne przekładanie i odwracanie grillowanych specjałów.

Hit sezonu

Aby idealnie i równomiernie rozprowadzić na mięsie i warzywach marynatę bądź przyprawy, pomocne mogą okazać się pędzelki do grilla. Prawdziwym hitem tego sezonu są pędzelki z silikonową szczoteczką, wykonane z odpornej na wysokie temperatury stali nierdzewnej. Cena takich pędzelków rozpoczyna się od 79 zł. Na rynku znajdziemy również tańsze rozwiązania (z plastiku i silikonu – ok. 20 zł).

Unikając poparzeń

Zabawa z ogniem, nawet ta na świeżym powietrzu, stanowi duże zagrożenie i możliwość przypadkowego poparzenia. By tego uniknąć, należałoby pomyśleć również o rękawicach żaroodpornych. Coraz częściej, nie tylko przy grillu, ale też w kuchni, tradycyjne materiałowe rękawice zastępują rękawice silikonowe, przede wszystkim odporniejsze na wyższą temperaturę (do 260° C), są ponadto łatwiejsze w czyszczeniu. Cena rękawic silikonowych na grilla to koszt rzędu ok. 60 zł za sztukę.

Podane na tacy

Okazuje się, że wiele potraw na grilla przygotowywanych jest dodatkowo na specjalnych tackach. W sprzedaży dostępne są zarówno jednorazowe warianty, wykonane z aluminium (ok. 6 zł za komplet), jak i tacki ze stali nierdzewnej, przeznaczone do wielokrotnego użytku (od 20 zł za tackę).

Czas na sprzątanie

Po udanym i smacznym grillu przyszedł czas na sprzątanie. W takich chwilach niezwodna staje się szczotka druciana, którą bez problemu wyczyścimy ruszt, usuwając spalone resztki jedzenia. Warto zakupić szczotkę zaopatrzoną w dodatkową łopatkę. Dzięki niej, sprawniej i szybciej „zdrapiemy” przypalone resztki nie tylko z grilla, ale i naszego piekarnika w kuchni (ok. 10 zł).

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro