UPS do komputera – co to jest i jak działa?

UPS do komputera – co to jest i jak działa?

Zasilacz UPS możemy stosować do komputera lub serwera. Jest niezwykle przydatny w przypadku awarii związanych z dostawą prądu. Umożliwia również ochronę podzespołów komputera przed nagłymi skokami napięcia.

udostępnij

Mikołaj BarbanellMikołaj Barbanell / 03-01-2018 / aktualizacja: 13-11-2019

Chociaż zasilacz awaryjny UPS stosuje się często w miejscach pracy, to warto mieć go również w swoim domu. Przy niespodziewanej przerwie w dostawie energii elektrycznej nie musimy się martwić, że dane, nad którymi pracowaliśmy, zostaną utracone. Tego typu zasilacze pełnią funkcję ochronną – zarówno dla efektów naszej pracy, jak i naszego komputera. Dlaczego jeszcze warto korzystać z zasilacza UPS? Jakie są jego zalety, jak wybrać odpowiedni model?

Co to jest zasilacz UPS?

UPS to skrót od angielskiego zwrotu uninterruptible power supply, co oznacza nieprzerwaną dostawę energii. Wynika z tego, że zasilacz UPS dostarczy energii elektrycznej naszemu urządzeniu bez względu na to, czy w naszym domu pojawiła się awaria w dostawie prądu. Załóżmy, że dochodzi do krótkiego zaniku napięcia w gniazdku. Jeśli komputer będzie podłączony bezpośrednio do sieci elektrycznej, to w takiej sytuacji natychmiast się wyłączy. Jednak przy podłączeniu do zasilacza UPS będzie pracował dalej. Warto wiedzieć, że takie skoki napięcia mogą wywołać trwałe uszkodzenie komputera, podczas gdy wiele innych urządzeń elektrycznych nie odczuje ich (w teorii prąd powinien być przemienny z napięciem 230 V i ewentualnym niewielkim marginesem błędu). W praktyce mogą zdarzać się skoki lub zaniki napięcia. Kiedy inne urządzenia elektryczne będą nadal pracowały, komputer natychmiast się wyłączy lub zrestartuje. Skoki napięcia mogą być również spowodowane podłączeniem sprzętu o dużej mocy.

Jeśli korzystamy z zasilacza UPS, to w takich sytuacjach nasz komputer będzie otrzymywał dostawę energii elektrycznej. Większość zasilaczy UPS umożliwia utrzymanie włączonego PC nawet przez kilkadziesiąt minut. Wyróżniamy zasilacze: offline, line-interactive oraz online. W pierwszym przypadku (zasilacz UPS offline) plusy to niskie koszty urządzenia i jego eksploatacji (brak ciągłej konwersji prądu). Zasilacz UPS online jest o wiele droższym urządzeniem. Jednak zapewnia wysoką odporność na wszelkie przepięcia i zakłócenia. Jest zdecydowanie polecany dla firm i bardzo wymagających użytkowników. Istnieje jeszcze zasilacz UPS line-interactive. Możemy go określić mianem ulepszonego zasilacza offline, z krótszym czasem reakcji na wahania napięcia.

Zasilacz UPS – kto powinien z niego korzystać?

Zasilacze awaryjne UPS są ważne dla ochrony komputera i naszych danych. Coraz więcej firm, a także indywidualnych użytkowników decyduje się na zakup takiego urządzenia. Najczęściej możemy się spotkać z opinią, że zasilacz UPS jest przeznaczony dla firm i dużych przedsiębiorstw. Działy IT powinny być w stałym dostępie do energii elektrycznej. Każdy firmowy komputer może być narażony na nagłą przerwę w dostawie prądu, a w konsekwencji nawet na utratę danych.

To samo jednak tyczy się indywidualnych użytkowników i jednoosobowych działalności gospodarczych. Załóżmy, że pracujemy przy komputerze nad ważnym projektem. Nagły skok napięcia może spowodować restart komputera, a co za tym idzie – utratę postępu w pracy. Zasilacz UPS sprawi, że nasz sprzęt nadal będzie miał dostęp do prądu, a my zdążymy zapisać aktualny stan projektu. Warto wiedzieć, że z zasilaczy UPS coraz częściej korzystają też gracze. Po pierwsze, nie zostaną nagle odłączeni od rywalizacji toczące się w sieci (online). Po drugie, tak jak w przypadku projektów – zdążą zapisać stan rozgrywki offline przed nagłym wyłączeniem się komputera.

Zasilacz UPS – polecane modele

Możemy się zastanawiać, jak dobrać odpowiedni zasilacz UPS. Wybór zależy od urządzenia, które chcemy do niego podłączyć – zatem kluczowa w tym aspekcie jest moc poboru energii przez ten sprzęt. Takie dane możemy odczytać z etykiet umieszczonych na tylnych panelach urządzeń lub znaleźć w specyfikacjach technicznych. Tak oto komputer biurowy będzie miał moc około 300 W, a gamingowy może mieć nawet 600. Do tego dochodzi kwestia monitora (moc około 40–50 W), a nawet routera Wi–Fi (moc około 20 W). Gracze mogą podłączyć do zasilacza UPS również konsolę, w tym przypadku jest to urządzenie o mocy około 150–200 W. Wybór awaryjnego zasilacza uzależnimy również od jego typu czy czasu pracy na jednym ładowaniu akumulatora.

Na Allegro znajdziemy rozmaite modele zasilaczy UPS. Za około 200 złotych kupimy zasilacz awaryjny z mocą skuteczną na poziomie 480 W i mocą pozorną wynoszącą 800VA. Potrafi on utrzymać przy zasilaniu komputer biurowy na około 30 minut, a laptop średniej klasy nawet na nieco ponad godzinę. Jeśli podniesiemy budżet do 350 złotych, to kupimy zasilacz UPS o mocy na poziomie 600W/1000VA (z gniazdami Schuko i EIC).

Z kolei za około 450 złotych dostaniemy już zasilacz o mocy ciągłej 900 W i mocy chwilowej 1500 VA. Taki model często będzie wyposażony też w dwa gniazda Schuko, dwa gniazda EIC, a także w porty USB. Jest on wykonany w technologii line-interactive. Dodatkowo sprzęt został wyposażony w wyświetlacz LCD, na którym zobaczymy podstawowe parametry. Co w praktyce daje zasilacz o takiej mocy? Utrzyma przy funkcjonowaniu laptop o mocy 65 W przez ponad 3 godziny, a komputer stacjonarny o mocy 350 W przez około 40 minut. Z kolei 10-watowy router Wi–Fi może w ten sposób pracować przez blisko dobę. Na Allegro znajdziemy jednak również bardzo zaawansowane zasilacze UPS – w budżecie około 2200 złotych będzie to model o mocy skutecznej na poziomie 2700 W. Jest to zasilacz awaryjny przeznaczony m.in. dla serwerów lub sprzętu medycznego, który nie powinien zostać odcięty od zasilania. Co ciekawe, możemy uzyskać łączność z zasilaczem UPS i otrzymywać alerty na smartfona o wszelkich nieprawidłowościach w działaniu i przerwach w dostawie energii elektrycznej.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?
podziel się

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro