Uprawiaj zioła! Najpiękniejsze gadżety, które ci w tym pomogą

Uprawiaj zioła! Najpiękniejsze gadżety, które ci w tym pomogą

Każdy lubi dodawać świeże zioła do posiłku. Niestety, nie zawsze kupione w sklepie spełnią nasze oczekiwania. Rozwiązaniem jest domowa uprawa!

udostępnij

Anna RudnickaAnna Rudnicka / 01-08-2019

Domowa uprawa ziół to nie tylko praktyczne zajęcie, ale także ogromna frajda. Roślinki możesz uprawiać tradycyjnie, do czego potrzebujesz tylko pięknej doniczki, ziemi i konewki, lub możesz skorzystać z pomocnej dłoni technologii. Inteligentne doniczki pomagają w pielęgnacji roślin właściwie bez naszej pomocy. Jakie zioła uprawiać w domu? Najlepiej te, które najbardziej lubisz jeść. Z zakupem roślin nie powinno być żadnego problemu. Do uprawy w domowych warunkach idealnie nadają się: bazylia, majeranek, melisa, mięta, oregano, pietruszka, szałwia, szczypiorek, tymianek.

Hoduj tradycyjnie

Fot. Vox, Fide, Woodoo People, Obi

Jeśli zdecydujesz się uprawiać rośliny w tradycyjny sposób, czyli bez nawadniacza, lampy i innych gadżetów ułatwiających hodowlę, pamiętaj o kilku bardzo ważnych zasadach. Przede wszystkim musisz wybrać dla nich widne miejsce. Odpowiedni będzie parapet południowego lub wschodniego okna. Upraw parapetowych nie należy w żaden sposób zacieniać (np. firankami, żaluzjami). Nie ustawiaj roślin bezpośrednio nad kaloryferem, gdyż ciepłe powietrze szybciej wysusza podłoże w doniczkach. Oprócz zapewnienia ziołom dostatecznej ilości światła ważne jest też ich właściwe nawadnianie. Przelane rośliny łatwo gniją, a podlewane zbyt rzadko, szybko wysychają, dlatego należy podlewać je umiarkowanie i dopiero wtedy, gdy wierzchnia warstwa podłoża lekko wyschnie. Poza zabezpieczeniem odpowiedniej wilgotności podłoża należy też zadbać o właściwą wilgotność powietrza. Dobrze jest kilka razy w tygodniu spryskiwać rośliny letnią wodą. Gdy już wiesz, jak prawidłowo dbać o swoje zioła, możesz pomyśleć na tym, jakie doniczki wybrać, aby pasowały do wnętrza. Jeśli lubisz uporządkowane pomieszczenia, postaw na komplet jednakowych doniczek wykonanych np. z drewna. Interesującym rozwiązaniem jest doniczka kredowa, na której możesz napisać nazwę rośliny. Jeśli masz problemy z rozpoznawaniem ziół, powkładaj do doniczek tabliczki z nazwami – prezentuje się to bardzo ciekawie. Twoje mieszkanie jest duże? Pomyśl nad donicami wiszącymi – to gorący wnętrzarski hit.

Z pomocą technologii

Fot. Veritable, Cole & Mason, Castorama, Areo Garden, Green Farm

Jeśli jesteś technologicznym freakiem, hodowla ziół w tradycyjny sposób na pewno cię nie kręci. Ale spokojnie, na rynku jest wiele gadżetów, które sprawią, że uprawa roślin stanie się twoją pasją. Mogłoby się wydawać, że nowoczesne urządzenia pomagające w hodowli nie będą zbyt ładne, a jednak pozory mylą. Inteligentne szklarnie, doniczki i lampy mają bardzo ciekawy minimalistyczny dizajn. Tego typu technologiczne rozwiązania to także doskonała alternatywa dla osób, które chcą się cieszyć smakiem pysznych świeżych ziół, ale nie mają czasu ich doglądać. Pierwszy gadżet, na który warto zwrócić uwagę, to doniczka samonawadniająca. Składa się ona z naczynia zewnętrznego pełniącego funkcję estetycznej osłonki oraz umieszczonego wewnątrz wyjmowanego wkładu. Roślina znajduje się w pojemniku wewnętrznym wypełnionym tradycyjnie ziemią. Pojemnik wewnętrzny jest wyposażony w specjalne nóżki, dzięki którym pomiędzy nim a doniczką tworzy się przestrzeń, do której spływa woda. Wlewamy ją przez specjalny aplikator, wyposażony we wskaźnik, dzięki któremu wiemy, ile wody należy użyć. Dzięki konstrukcji nawadniania woda jest równomiernie rozprowadzana z dna po całej doniczce. Doniczkę samonawadniającą warto uzupełnić lampą. Sztuczne światło daje roślinom energię niezbędną do ich wzrostu. Na rynku dostępne są różne typy oświetlenia. Najpopularniejsze z nich to: oświetlenie ledowe Led Grow, lampy HPS oraz lampy CFL. Jeśli jednak nie masz ochoty praktycznie wcale przykładać ręki do hodowli swoich ziół, postaw na inteligentne szklarnie lub doniczki, które same dostarczą roślinom światło, wodę i składniki mineralne

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro