Upominek dla dziadka do 50 zł – dodatki do garnituru

Upominek dla dziadka do 50 zł – dodatki do garnituru

autor: Agnieszka Jastrzębska, data publikacji: 10-01-2017

Podaruj dziadkowi upominek, który pokaże, że uważasz go za eleganckiego mężczyznę! Dobrym wyborem będą szykowne akcesoria do wizytowego ubrania. Oto nasze podpowiedzi prezentowe na Dzień Dziadka.

Dodatki to – paradoksalnie – najmocniejszy element stylizacji. Są małe i niepozorne, a mimo to odzwierciedlają charakter i podkreślają indywidualność noszącej je osoby. Dobrze dobrane potrafią ożywić nawet najbardziej zwyczajną stylizację. Eleganckie akcesoria, takie jak: muszka, krawat, poszetka czy spinki, są dla mężczyzny tym, czym biżuteria dla kobiety.

Muszka i krawat

Oba dodatki są tak samo eleganckie, choć krawat uznawany jest za bardziej odpowiedni na uroczystości odbywające się w ciągu dnia, mucha zaś na wieczorowe. Krawaty zgrabnie weszły także do mody miejskiej i można je coraz częściej zobaczyć w codziennych stylizacjach mężczyzn w różnym wieku. Ale krawat ma też rosnącego w siłę konkurenta: muszkę. I bardzo dobrze – barwna mucha, np. w kropki, podkreśla fantazyjne podejście do mody i dystans do siebie. Pokochali ją zwłaszcza młodzi eleganci, ale to właśnie starsze pokolenie ją wylansowało.

Krawat ma rodowód chorwacko-francuski. Król Ludwik XIV zachwycił się jedwabnymi, kolorowymi chustami chorwackich żołnierzy, którzy w 1660 roku odwiedzili Paryż, dlatego zażyczył sobie, by jego wojsko miało podobne – stworzył nawet własny pułk, który nazwał Royal Cravattes. Jeśli twój dziadek ma poczucie humoru, możesz sprezentować mu krawat z zabawnym napisem, np. „Najlepszy dziadek na świecie!”. Któż nie ucieszy się z takiej deklaracji? Nie jest to, co prawda, dodatek, który dziadek zechce założyć np. na twój ślub, ale na każą inną okazję rodzinną – jak najbardziej. Możesz też wybrać bardziej klasyczny model w jego ulubionym kolorze.

Poszetka

Ten niepozorny kawałek materiału w kształcie prostokąta będzie doskonałym prezentem dla dziadka, który zapewne ma już wszystkie możliwe dodatki do garnituru – w końcu jest przecież dziadkiem. Poszetka to po prostu chusteczka, którą wkłada się do kieszeni garniturowej marynarki. Powinna być z jedwabiu, bawełny lub lnu. Biała jest najbardziej elegancka i najlepiej prezentuje się, gdy wystaje z kieszeni prosto złożona – wnosi element minimalistycznej elegancji. Ale jeśli twój dziadek to osoba z fantazją, która woli tworzyć zasady, niż się do nich stosować, to lepszym prezentem będzieposzetka kolorowa. Można ją udrapować w sposób dowolny i nie tak grzeczny, jak białą. Producenci często oferują zestawy, w których skład wchodzą muszka i poszetka. Jednak według stylistów magazynu dla mężczyzn Esquire, dodatki te nie powinny być szyte z tej samej tkaniny, a jedynie mogą ze sobą korespondować kolorystycznie.

Spinki do koszuli

Twój dziadek używa spinek do mankietów? Ma klasę! Bo spinki to klasyka. Pasują do koszuli typu francuskiego. Na formalne spotkania i biznesowe narady najlepsze będą stonowane, nierzucające się w oczy. Ale przecież twój dziadek więcej czasu spędza teraz w ogrodzie lub w fotelu, oglądając telewizję, niż na spotkaniach w pracy, prawda? Pozwól więc i sobie, i jemu na odrobinę szaleństwa i wybierz oryginalne spinki, np. w kształcie skrzypiec, gitary lub mechanizmu zegarka.

Skarpety

Ta część garderoby zaliczana była niegdyś do bielizny osobistej i mężczyźni starszej daty skrzętnie ukrywali skarpety przed wzrokiem innych, a ich kolor dopasowywali do barwy garnituru. Dziś jest zupełnie inaczej – skarpety stały się ozdobą i dodatkiem, który ożywia wygląd. (Wyjątkiem są oczywiście uroczyste okazje, takie jak śluby, na które rzeczywiście skarpety dobieramy tak, by kolorem nie odróżniały się od spodni). Popularne wzory coraz bardziej zaskakują – oryginalnym nadrukiem, śmiesznym napisem czy nawiązaniem do klasycznego wzoru. Kolorowe skarpetki będą miłym upominkiem zwłaszcza dla dziadka młodego duchem. Ale możesz też wybrać model bardziej klasyczny – bardzo ciepłe skarpety z wełny merynosów – są spore szanse, że spodobają się każdemu seniorowi.