Uniwersalna ładowarka samochodowa, na co zwracać uwagę?

Uniwersalna ładowarka samochodowa, na co zwracać uwagę?

Smartfony to nie tylko doskonałe urządzenia komunikacyjne, ale także świetne sprzęty służące m.in. do nawigacji samochodowej. Chyba wszyscy wiedzą, że są one także bardzo prądożerne, więc trzeba je dość często ładować. Pół biedy, jeśli jesteśmy w domu i mamy dostęp do ładowarki. W samochodzie sytuacja wygląda już zupełnie inaczej, bo w takim przypadku będziemy potrzebować ładowarki samochodowej.

udostępnij

Piotr PestaPiotr Pesta / 06-12-2014

W ofertach sprzedawców znajdziemy dosłownie dziesiątki tysięcy ładowarek samochodowych. Wiele z nich to urządzenia produkcji chińskiej. Są to zazwyczaj sprzęty w cenie kilku lub kilkunastu złotych, zaopatrzone w gniazdo USB. Co jednak zrobić, gdy potrzebujemy uniwersalnej ładowarki, która będzie w stanie naładować nie tylko różnego rodzaju smartfony, ale także klasyczne telefony komórkowe? Na co zwracać uwagę podczas zakupu?

Mnogość końcówek

Każda uniwersalna ładowarka powinna (zgodnie ze swoją nazwą) obsługiwać jak największą liczbę sprzętu. Co to oznacza? Musi w swoim zestawie posiadać całą gamę końcówek pasujących do tych urządzeń. Najlepsze modele uniwersalnych ładowarek samochodowych potrafią mieć nawet 10 różnych wtyczek, pasujących m.in. do takich telefonów i smartfonów, jak Nokia, iPhone, Samsung, Sony Ericsson, itp. Taki zestaw może pasować nawet do kilkuset różnych sprzętów. Oczywiście, jeśli już posiadamy ładowarkę samochodową, która ma wejście USB, to można ją w bardzo prosty sposób przerobić na uniwersalną. Wystarczy, że kupimy specjalną przejściówkę, która na jednym końcu ma łącze USB, a na drugim wiele wtyczek do najróżniejszych sprzętów. Takie rozwiązanie może okazać się tańsze niż zakup całego zestawu wraz z ładowarką.

Prąd ładowania

Ten dla większości tajemniczy i bardzo często bagatelizowany parametr ma bardzo wielki wpływ na to, w jaki sposób będziemy z ładowarki korzystać. Spora część tanich produktów dysponuje prądem ładowania o natężeniu zaledwie 500 mA. O ile przy zwykłym telefonie komórkowym taka ilość będzie w zupełności wystarczać, to przypadku smartfona lub tabletu – już niekoniecznie. Im bardziej zaawansowane urządzenie, tym jego pobór energii elektrycznej wzrasta. Wyobraźmy sobie sytuację, kiedy korzystamy ze smartfona jako z nawigacji samochodowej. Urządzenie podpinamy wtedy do 500 mA ładowarki, jednak pobór prądu jest na tyle duży, że nie nadąża ona z dostarczaniem energii. Smartfon musi wtedy pobierać energię nie tylko z ładowarki, ale także z baterii. Jeśli zasoby baterii skończą się, nasza nawigacja przestanie działać. Jak mocna powinna być więc ładowarka samochodowa, aby bez problemu ładowała nawet bardzo zasobożerne urządzenia? Według mnie optymalną wartością będzie tu 2 A (czyli 2000 mA). To powinno z powodzeniem wystarczyć do naładowania nawet najbardziej wymagającego smartfona i sporych tabletów. Naturalnie – jeśli tylko chcemy – możemy zaopatrzyć się w ładowarkę nawet 3 A (3000 mA) albo więcej. Będziemy wtedy mogli podłączyć do ładowarki np. dwa smartfony, które będą się normalnie ładować.

Markowe czy no-name?

To podstawowy dylemat – kupić ładowarkę znanego producenta i zapłacić więcej, czy może sprzęt marki „krzak”, ale za to o wiele tańszy. Według mnie, jeśli akurat nie cierpimy na straszne niedostatki finansowe – warto zaopatrzyć się w ładowarkę markową. Po pierwsze, mamy wtedy pewność, że parametry, które na niej widnieją, są prawdziwe, a po drugie – w razie problemów możemy się zwrócić bezpośrednio do producenta. Gdy jednak chcemy zaoszczędzić i kupić coś nieznanej firmy, to mimo wszystko przed dokonaniem transakcji radziłbym poczytać opinie na temat danego produktu. Zminimalizuje to prawdopodobieństwo, że zakupimy bubel.

Przeczytaj również: Samochodowe ładowarki – jakie są nam potrzebne?

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro