„Uległość” Michel Houellebecq – recenzja

„Uległość” Michel Houellebecq – recenzja

Pesymistyczny obraz przyszłości Francji oraz ilustracja współczesnych obaw to elementy najnowszej powieści Michela Houellebecqa, jednego z najbardziej kontrowersyjnych współczesnych pisarzy.

Karolina Marciniak Karolina Marciniak / 18-11-2015

Francja, rok 2022. Wybory prezydenckie wygrywa kandydat Bractwa Muzułmańskiego, Mohammed Ben Abbes. Nagły zwrot w polityce wywraca do góry nogami zwyczajne do tej pory życie Franҫois. Główny bohater jest uznanym specjalistą i wykładowcą literatury na Sorbonie, który życie spędza na pisaniu, nauczaniu i przelotnych, powierzchownych romansach. Po niespodziewanym wyniku wyborów zmuszony jest jednak porzucić swoje spokojne życie i odnaleźć się w nowej rzeczywistości, która nie będzie podobna do niczego, co znał wcześniej.

Krytyka zachodniej cywilizacji

Michel Houellebecq znany jest z wyrazistych poglądów potępiających zachodnią politykę i zachodni model współczesnego społeczeństwa, a także mocnej krytyki islamu. W „Uległości” prezentuje społeczeństwo francuskie jako ludzi prowadzących puste życia, skupione na konsumowaniu dóbr, prowadzeniu życia towarzyskiego, które jest niezwykle płytkie i powierzchowne, w którym relacje damsko-męskie opierają się jedynie na seksie, a pozbawione są uczuć i przywiązania. Wszystkie sfery życia są niesamowicie płytkie, zanikają więzy z rodziną i przyjaciółmi, a społeczeństwo pogrąża się w dominującej samotności. Jednocześnie zanik tradycyjnych rodzin, niski wskaźnik urodzeń oraz tytułowa uległość w wielu sprawach życia codziennego i politycznego sprawia, że Francja staje się łatwym celem dla radyklanych grup muzułmańskich.

Przestroga dla zachodu?

„Uległość” prezentuje wizję, w której wybory wygrywa fikcyjne Bractwo Muzułmańskie, radykalna grupa, której celem jest wprowadzenie we Francji prawa szariatu. I dzięki cichej spolegliwości i bezwolności Francuzów, cel Bractwa wprowadzony jest w życie. Wiąże się to z wielkimi zmianami, na które społeczeństwo francuskie nie jest gotowe – między innymi kobiety zmuszone są porzucić swoje dotychczasowe kariery, jak i styl życia oraz ubierania się. Dla niektórych zmiany są zachwianiem całego życia, inni zaczynają je wykorzystywać dla własnej korzyści.

Kontrowersyjna wizja przyszłości

„Uległość” Michela Houellebecqa to z pewnością mocna książka, niezwykle aktualna i poruszająca kwestie, które na co dzień możemy oglądać w wiadomościach. Sam dobór tematu, jak i wyrazisty język, bardzo obrazowe, a niekiedy wręcz odrzucające opisy zwiększają kontrowersyjność powieści. Houellebecqa można oceniać jako skandalistę, artystę, człowieka o mocnej opinii, jednak z pewnością jest dobrym pisarzem, który za pomocą mocnych słów trafia do czytelnika i zmusza do refleksji.

Źródło okładki: www.gwfoksal.pl
Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro