Typy prześcieradeł z gumką

Pomimo niewielkich powierzchni mieszkaniowych coraz więcej osób decyduje się na spanie na łóżkach z materacami. Zajmują więcej miejsca, nie są meblem, który można składać, a więc nie nadają się do salonu, ale komfort spania na nich jest nieporównywalny. Można oczywiście bawić się w zakładanie na nie zwykłych prześcieradeł, ale dużo wygodniejsze są prześcieradła na gumce. Ich wybór jest ogromny.

Anna Matraszek Anna Matraszek / 29-09-2016

Wygoda i ciepło

Prześcieradła są robione z praktycznie każdego materiału, dlatego gumka jest wszywana na dwa sposoby. W przypadku materiałów bawełnianych, frotté czy jerseyowych, które są same z siebie nieco rozciągliwe, gumka jest wszyta dookoła prześcieradła. Te materiały są najwygodniejsze w utrzymaniu, ciepłe i miłe w dotyku. Poza tym nie mechacą się, nie niszczą zbyt szybko i można je dostać w każdym kolorze.

Gumka wszyta dookoła solidnie utrzymuje prześcieradło na miejscu, ale nieco trudniej je założyć na materac – zwłaszcza cięższy, robiony z kokosowych mat i sprężyn. Jednak możemy być pewni, że śpiąc na takim prześcieradle, nie zbudzimy się z fałdami odgniecionymi na twarzy, nogami zaplątanymi w pościel albo na gołym materacu. Każdy fan tego typu prześcieradeł może znaleźć filmiki instruktarzowe, jak je składać w schludne kostki, które pięknie się prezentują w szafie.

Moda i uroda

Prześcieradła ze sztywniejszych materiałów, takich jak flanela, len czy wełna, są szyte nieco inaczej. Mają zakładki w rogach, a gumka nie jest wszywana dookoła prześcieradła, tylko w rogach. Takie prześcieradło jest łatwiej nakładać na ciężkie materace, ale istnieje niewielkie ryzyko, że prześcieradło się ześlizgnie. Jednak materiały są bardzo sztywne, dobrej jakości i wytrzymałe, co czyni z tych prześcieradeł inwestycję na dłużej. Dodatkowo flanela o delikatnym splocie jest bardzo miękka i miła w dotyku, to idealny materiał na pościel zimową. Wełna świetnie sprawdza się na każdą porę roku, a len jest jednym z nielicznych polecanych dla alergików materiałów naturalnych.

Podobnie szyte są prześcieradła z satyny i jedwabiu – chociaż te materiały są akurat bardzo cienkie, chłodne w dotyku i delikatne. Zarówno jedwab, jak i wełna czy len wymagają większej jednorazowej inwestycji, lecz są to materiały naturalne, dlatego są najzdrowsze oraz najbardziej trwałe i wytrzymałe. Dodatkowo jedwab i len to jedne z najbardziej odpornych na mechacenie, rozdarcia i przecieranie się materiały, oba zaliczane do grupy hipoalergicznych.

Prześcieradła ze sztywnych tkanin są dużo łatwiejsze do składania, chociaż kolorystyka jest nieco bardziej ograniczona. Satynowe i jedwabne nadają się na lato, są bardzo gładkie w dotyku, dzięki czemu często stanowią część erotycznych zestawów pościelowych.

Dobrze dobrane prześcieradło z gumką może się również nadawać do nakładania na wszelkiego rodzaju rozkładane kanapy i sofy do spania, które w ciągu dnia służą jako meble do siedzenia w salonie, chociaż takie użycie zmusza do codziennego ściągania i chowania pościeli.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro