„Tymczasowa żona” Jennifer Klinec – recenzja

„Tymczasowa żona” Jennifer Klinec – recenzja

autor: Anna Rychlicka-Karbowska, data publikacji: 29-04-2016

Ta historia wydarzyła się naprawdę. Sięgnęli po nią czytelnicy z około dwudziestu krajów. Dotarła i do Polski. „Tymczasowa żona” Jennifer Klinec to międzykulturowy romans z kulinariami w tle. To opowieść o miłości, która nie spotkała się ani ze zrozumieniem, ani z akceptacją.

Związek ludzi pochodzących z różnych kultur często napotyka na wiele dodatkowych trudności, których nie mają pary wywodzące się z tych samych ras, wyznających taką samą religię, mających podobne korzenie i wychowanie. Urodzona w Kanadzie Jennifer swoją miłość znalazła jednak w świecie zupełnie innym od dobrze jej znanego.

Samodzielność i pasja

Jennifer urodziła się w Ontario, w rodzinie imigrantów. Początek jej wspomnień zawartych w książce obejmuje lata dzieciństwa. Opowiada o ojcu wstydzącym się węgierskiego akcentu, o matce bałkańskiego pochodzenia, którą babka wydała na świat w stodole na sianie. O babce, siostrze, samodzielności, której szybko się nauczyła. Sama kupowała wyprawkę do szkoły, sama podpisywała listy ocen, usprawiedliwiała nieobecności. W końcu w wieku szesnastu lat opuściła dom, wyjeżdżając do szkoły z internatem mieszczącej się w… Szwajcarii. Rok później przeniosła się do Dublina, gdzie wynajęła swoje pierwsze mieszkanie. Kolejnym przystankiem był Londyn. Tam pracowała w banku, później założyła własną firmę. Pasję odnalazła w gotowaniu. Szkoliła innych i jeździła po Europie w poszukiwaniu nowych przepisów. W końcu ta sama pasja zaprowadziła ją do Iranu.

Drzwi do innego świata

W Iranie nie tylko poznała perską kuchnię, ale i miłość. Miłość trudną, nieakceptowaną, napotykającą przeszkody prawne i kulturowe. Miłość budzącą zdumienie i niechęć. Czy Vahid i Jennifer mają szansę na szczęście? Autorka opowiada swoją historię z dużym dystansem, jakby przybliżała cudze losy. Trochę ten dystans zdumiewa, w końcu nie jest to historia, która nie budzi emocji. Zwłaszcza gdy się jest jej bohaterką. Na szczęście sama historia się broni, bo dzięki opowieści snutej przez Jennifer Klinec jej debiutancka książka „Tymczasowa żona” stała się furtką do irańskiego świata. Autorka nie tylko pokazuje losy kobiety i mężczyzny, przeciwko którym stoją przepisy, zwyczaje, religia, ludzie z otoczenia, ale także opisuje irańską rzeczywistość. Dla nas często trudną, zdumiewającą, surową, egzotyczną, niezrozumiałą.

Gdy szczęście wymyka się z rąk…

„Tymczasowa żona” jest międzykulturowym romansem, historią przesiąkniętą zapachem perskich potraw i egzotyczną wyprawą do świata surowych zasad, w którym małżeństwo jest niczym równanie, a panujące tam zasady nie przewidują wśród zmiennych kanadyjskiej małżonki. Europejska tułaczka Jennifer Klinec zaprowadziła ją poza kontynent. I gdy wydawałoby się, że kobieta znalazła tam wszystko to, czego potrzebowała do szczęścia, przeszkody zaczęły się piętrzyć, a szczęście wymykać z rąk.

Czy w starciu miłość vs. tradycja uczucie ma szanse na wygraną? Odpowiedź znajdziecie w „Tymczasowej żonie” Jennifer Klinec. Książka dostępna jest także w wersji elektronicznej za ok. 26 zł.

Źródło okładki: www.czwartastrona.pl