Tylko dla twardzieli – zegarki do triathlonu
Zdaniem eksperta

Tylko dla twardzieli – zegarki do triathlonu

Najlepsze zegarki triathlonowe to najczęściej modele z wyższej półki. Oferują imponującą liczbę pomiarów i funkcji, w związku z tym ich obsługa może wydawać się skomplikowana. Podpowiadamy, które modele wybrać.

udostępnij

Jakub WoźnicaJakub Woźnica / 24-06-2016 / aktualizacja: 06-09-2019

Triathlon to dyscyplina sportu, która wymaga wytrzymałości i umiejętnego zarządzania własnymi siłami. Wymaga też myślenia taktycznego, wypracowania strategii w kwestii rozkładania sił, gdyż trzeba sprawdzić się w trzech dyscyplinach: pływaniu, jeździe na rowerze i bieganiu. Dlatego zegarek sportowy do triathlonu musi sprostać wielu wymaganiom. Powinien mieć odpowiednio pojemną baterię i ergonomiczny kształt. Jeśli chodzi o kształt i wielkość, jest to kompromis pomiędzy wielkością wyświetlacza i przejrzystością odczytów a wielkością koperty. Zbyt duży zegarek będzie przeszkadzał podczas pływania i zmiany ubrań sportowych, a przy tym będzie stawiał opór. Jeśli chodzi o bieganie, na ostatnich kilometrach nawet najlżejszy zegarek ciąży na ręce niczym cegła, każdy gram ma więc znaczenie.

Jak wybrać najlepszy zegarek triathlonowy odpowiedni do swoich potrzeb treningowych i wyścigowych oraz dostępnych funduszy? Prezentujemy zegarki do triathlonu oferujące najwięcej opcji.

Pomiary

Ze względu na to, że triathlon obejmuje trzy dyscypliny sportu – pływanie, jazdę na rowerze i bieganie – zegarek triathlonowy musi spełniać kilka warunków.

Powinien zapewniać odczyty obejmujące trzy dyscypliny. Oznacza to, że zegarki triathlonowe powinny umożliwiać wybór pomiędzy trybem pływania, jazdy na rowerze i biegania, dzięki czemu można śledzić każdą dyscyplinę za pomocą odpowiednich wskaźników. W trybie pływania np. zegarek powinien śledzić dystans w metrach i pokazywać prędkość w metrach lub metrach na minutę. W trybie jazdy na rowerze potrzebne jest podawanie prędkości w kilometrach na godzinę, powinien mierzyć też tętno i kadencję. W trybie biegu potrzebne są wskazania tempa na kilometr i dystansu w kilometrach. W związku z tym triathlonowy zegarek powinien umożliwiać płynne przełączanie się pomiędzy opcjami dotyczącymi trzech dyscyplin i uwzględniać wszystkie niezbędne pomiary.

Kompatybilność z aplikacjami

Większość zegarków jest kompatybilna z aplikacjami monitorującymi parametry treningowe. Jest to istotne ułatwienie, jeśli chcesz zintegrować wszystkie informacje o treningu w jednym dzienniku, aby śledzić swoje postępy. Wiodący na rynku producenci mają własne platformy do śledzenia i planowania treningu, np. Garmin Connect, Polar Beat Fitbit Dashboard. Aplikacje pomagają w analizie treningów, rejestrują twoje działania i ich czas oraz umożliwiają dzielenie się tymi informacjami z innymi, np. trenerem. Są też ogólnodostępne aplikacje takie jak Strava, Runtastic, Runkeeper.

Kwestia pływania

W kwestii pływania wśród uczestników triathlonu obowiązują dwa trendy. Wybór wariantu zależy od tego, jak dobrym jesteś pływakiem. Są osoby, które traktują pływanie jako dyscyplinę priorytetową i widzą w niej największe szanse na uzyskanie dobrych wyników. Są też takie, które trening pływania traktują jedynie jako formę poprawienia ogólnej wytrzymałości. Ze względu na fakt, że pływanie jest najkrótszym elementem całego dystansu triathlonowego, godzą się z tym, że mogą osiągnąć gorszy wynik z pływania i nastawiają się na odrobienie strat na rowerze i podczas biegu.

Podczas pływania nie ma zbyt dużo możliwości pozwalających na śledzenie wskazań i parametrów. Trzeba jednak pamiętać o tym, że nawet jeśli nie patrzysz na zegarek podczas zawodów, pomiary mogą się przydać do śledzenia postępów w treningu i analizy parametrów pracy ciała w wodzie.

Ale jeśli podejmujesz decyzję, że pływanie nie jest dla ciebie podczas triathlonu najważniejsze, możliwości wyboru odpowiedniego modelu znacznie się poszerzają. Nie musisz zakładać zegarka, gdy wchodzisz do wody.

Polecane produkty

Garmin Forerunner 945

Jest cienki i lekki, ma dużo funkcji, optyczny monitor tętna i wytrzymałą baterię. Waga 50 g, wodoszczelność 50 m, żywotność baterii do 36 godzin. Kolorowy wyświetlacz Garmin Forerunner 945 umożliwia pomiary w basenie i na wodach otwartych. Mierzy dystans, tempo i liczbę ruchów podczas pływania. Jest w stanie wykryć rodzaj stylu, jakim płyniesz. Może śledzić tętno w wodzie (należy dokupić miernik).

Podczas jazdy rowerem Forerunner 945 rejestruje czas, prędkość i dystans oraz współpracuje z różnymi akcesoriami rowerowymi, takimi jak mierniki mocy i system bezpieczeństwa Varia firmy Garmin. Dzięki zainstalowanym mapom możesz przesyłać gotowe trasy do zegarka w celu poprawy nawigacji. Podczas biegu zegarek śledzi dystans, tempo i czas. Monitoruje też tętno. Rejestruje kadencję, pionowe odbicie, kontakt stopy z podłożem – parametry, które mogą pomóc w poprawie techniki biegowej oraz znacząco pogłębiają analizę treningu.

Nawigacja pomiędzy ekranami a dyscyplinami jest intuicyjna i nie stwarza problemów nawet niedoświadczonym zawodnikom. Dzięki opcji odpinania koperty możesz szybko przenieść zegarek z paska na nadgarstku na uchwyt rowerowy, aby ułatwić przeglądanie podczas jazdy. Zegarek śledzi aktywność treningową i analizuje, czy twój trening nie jest zbyt intensywny lub zbyt lekki. Mierzy efekty treningu aerobowego i beztlenowego. W połączeniu z Garmin Connect daje ogromne możliwości śledzenia i opracowania treningu na podstawie wielu danych i statystyk. Wadą dla fanów pływania jest niewątpliwie brak możliwości śledzenia tętna w czasie rzeczywistym. Miłośnicy muzyki natomiast będą usatysfakcjonowani, gdyż zegarek może pomieścić do 1000 utworów w pamięci. Cena: ok. 2800 zł.

Suunto 9

Świetny design i bardzo dobrej jakości materiały. To zegarek, którego liczba opcji znacząco przebija zastosowanie triathlonowe. Umożliwia śledzenie ok. 80 sportowych profili. Waga 72g, wodoszczelność 100 m, pojemność baterii od 25 do 120 godzin, ale w zastosowaniu triathlonowym do 50 godzin. Jeśli bateria wyczerpuje się w połowie treningu, Suunto 9 sugeruje zmianę ustawienia w trakcie treningu, aby oszczędzać energię. Zawiera wiele opcji umożliwiających sprawne zarządzanie energią. Ponadto dysponuje różnymi alertami informującymi o zużyciu baterii i możliwości przełączenia na inny tryb poboru energii. Ma przejrzysty wyświetlacz.

Podczas biegu Suunto 9 łączy informacje z czujnika ruchu z GPS, aby oszczędzać energię, a jednocześnie zapewniać dokładne pomiary. Podczas pływania pozwala na śledzenie aktywności zarówno na basenie, jak i w otwartych akwenach. Podczas jazdy na rowerze obsługuje różne akcesoria rowerowe, np. miernik mocy. Pozwala także na przełączanie między aktywnościami za pomocą jednego przycisku. Cena: ok. 1800 zł

Suunto 9 jest dostępny w dwóch wersjach: 9 Baro i 9. Wersja Baro zawiera barometr do dokładnego śledzenia wysokości. To dobra propozycja dla tych, którzy trenują na dużych wysokościach. Zawiera wiele funkcji. Jest dość spory i nieporęczny, co może przeszkadzać w pływaniu i podczas zmiany strojów. Cena: ok. 2400 zł

Polar Vantage V

Polar Vantage V ma masę 66 g, wodoszczelność 30 m, kolorowy wyświetlacz ze szkła Gorilla Glass i optyczny pomiar tętna. Żywotność baterii ok. 40 godzin w trybie GPS i z aktywnym pomiarem tętna. To, że jest lekki i płaski, to niewątpliwe atuty, jeśli chodzi o triathlon. Świetnie zaprojektowany wyświetlacz – czytelność i przejrzystość są na najwyższym poziomie. U góry zegarka znajduje się kolorowy wskaźnik tętna. Tuż poniżej prędkość, dystans i czas treningu, które są wyświetlane dużą czytelną czcionką. Niestety odczyty w nocy pozostawiają wiele do życzenia.

Opcje monitorowania aktywności i zmęczenia są na wyższym poziomie niż u konkurencji. Zegarek łączy dane treningowe z pomiarem codziennej aktywności oraz jakością i długością snu. Dzięki czemu można dokładnie dopasować swoje treningi do swojego trybu życia. Zegarek dokładnie szacuje czas odpoczynku między treningami, dzięki czemu możesz uchronić się przed przetrenowaniem. Jest zgodny z aplikacją Polar Flow na systemy operacyjne Android i iOS, która zawiera zestaw narzędzi do analizy treningu. Ilość danych dostępnych w aplikacji Polar Flow jest ogromna. Ponadto Vantage zapewnia najdokładniejszy pomiar tętna z nadgarstka w stosunku do pozostałych modeli. Śledzi moc generowaną podczas biegu bez żadnych dodatkowych akcesoriów. Podobnie jak inne zegarki, Vantage zapewnia pomiary w basenie i na otwartym akwenie. Dobrze spisuje się w trybie rowerowym i zapewnia łatwe i intuicyjne poruszanie się po menu. Cena: ok. 2000 zł

Garmin Fenix 5 Plus

To jeszcze lepszy model niż Garmin Forerunner 945. Waga 85 g, wodoszczelność 100 m, czas pracy baterii do 24 godzin, do tego optyczny pomiar tętna z nadgarstka. Możliwość przechowywania do 500 utworów w pamięci. Ma jeszcze lepiej dopracowane opcje topograficzne z dokładnymi kolorowymi mapami. Dokładność odczytów poprawia kompatybilność zarówno z systemem GPS, jak i rosyjskim Glonass. Garmin Fenix 5 Plus ma ciekawy design. Z powodzeniem możesz nosić zegarek nie tylko podczas treningów, ale i na co dzień.

Jest idealny do triathlonu, gdyż jego parametry są dostosowane do wszystkich triathlonowych dyscyplin. Sprawdza się także w wioślarstwie, narciarstwie i podczas gry w golfa. Zegarek monitoruje poziom zmęczenia i obciążeń treningowych. W połączeniu z Garmin Connect może wręcz przytłaczać ilością danych i możliwości pomiarowych. W funkcjach biegowych dostępny jest pomiar długości kroku i progu mleczanowego. Istnieje możliwość pomiaru nasycenia krwi tlenem, a także funkcje pozwalające na śledzenie przystosowania organizmu do upałów czy wysokości nad poziomem morza. Jest dość ciężki, ma dużą, ale dość płaską kopertę. Cena: ok. 2500 zł

Triathlon to dyscyplina wymagająca – zarówno dla zawodnika, jak i sprzętu. Jeśli jednak na co dzień lubisz swobodny sportowy styl, możesz upiec dwie pieczenie na jednym ogniu i kupić sobie zegarek z wyższej półki.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?