Twoje dziecko chodzi do pierwszej klasy? Kup odpowiedni tornister!

Twoje dziecko poszło do pierwszej klasy? To nie lada wyzwanie. Oprócz przygotowania go psychicznie i emocjonalnie należy zaopatrzyć swego pierwszoklasistę w elementy szkolnej wyprawki. Najważniejszy jest oczywiście tornister! W nim twoje dziecko musi zmieścić wszystko inne i nosić to przez najbliższe miesiące na własnych plecach, dlatego konieczne jest dokonanie dobrego zakupu!

Edyta Zbrzezna Edyta Zbrzezna / 17-10-2016

Tornister czy plecak?

Odwieczna zagwozdka rodzica. Czym się sugerować przy tej pierwszej decyzji? Zdecydowanie lepszym wyborem w przypadku posyłania do szkoły pierwszoklasisty będzie tornister. Zasadniczą cechą różnicującą tornister i plecak jest fakt, że ten pierwszy zapewnia usztywnione mocowanie pleców, co stanowi bardzo mocny punkt tego produktu. Niemniej, aktualnie obserwuje się odchodzenie od tradycyjnego rozróżnienia i w ofercie plecaków również możliwe jest znalezienie produktów wzmocnionych stelażem na plecach. Zastanawiasz się, czemu jest to tak bardzo istotna cecha? Otóż, takie usztywnienie niejako wymusi na twoim dziecku prostowanie pleców, co jest ważne na tym etapie jego rozwoju. Pomoże mu w odpowiednim kształtowaniu postawy. Ponadto, sześciolatki z rzadka dbają o ułożenie książek w tornistrze, często po prostu niedbale wrzucając je do środka. I znów usztywnienie odegra swoją pozytywną rolę – niestaranne nagromadzenie pomocy szkolnych w sztywnym tornistrze, uchroni plecy przed wykrzywianiem, co miałoby miejsce, gdyby materiał był miękki. Twoje starania mogą spalić na panewce, jeśli plecak będzie przeciążony, a szelki niewyregulowane. Dlatego ważna jest synchronizacja działań!

Na co zwrócić uwagę przy wyborze? Komfort, wygoda czy estetyka?

To, czym przede wszystkim powinnaś się kierować, dokonując zakupu tornistra czy plecaka dla przyszłego ucznia, jest wygoda i zapewnienie mu bezpieczeństwa w tym zakresie. Obecna oferta rynkowa jest tak bogata, że na pewno uda ci się znaleźć coś odpowiedniego, biorąc pod uwagę zarówno oczekiwane przez ciebie cechy, jak i również uwzględniając estetyczne upodobania swojego dziecka. Pamiętaj o najważniejszym – im mniejszy, tym lepszy. Powinien móc zmieścić niezbędne minimum, a nie dawać szansę na dopychanie rzeczy. Plecak po założeniu nie powinien przekraczać wysokości ramion dziecka ani dolnej części pleców. Dostosowanie do wzrostu to konieczny warunek.

Dobry tornister dla pierwszaka – czyli jaki?

Przede wszystkim lekki. Pamiętaj, że szybko zmieni swój ciężar obciążeniem pomocami szkolnymi, zatem ważne jest, by jego waga własna była niewielka. Nie zawsze dziecko jest odwożone i przywożone, a przy tym stale wspomagane pomocą rodzica przy dźwiganiu. Warto zatem zadbać o te momenty, kiedy samo udaje się do szkoły lub z niej wraca. Twoja czujność powinna być wzmożona, jeśli zobaczysz produkt, w którym brak oznaczenia wagi – zazwyczaj oznacza to, że producent nie ma się czym pochwalić w tym zakresie, a ciężar owego produktu prawdopodobnie będzie przekraczać dopuszczalne normy (powyżej 15% wagi ciała dziecka). Inne istotne cechy dobrego tornistra to jego nieprzemakalność i posiadanie w wyposażeniu elementów odblaskowych. Obie mają na celu zapewnienie dziecku elementarnego bezpieczeństwa. Sięgaj po takie, które posiadają odblaski z przodu, tyłu i na szelkach. Odpowiednie wyprofilowanie szelek to również rzecz, która nie może umknąć twojej uwadze. Powinny być miękkie, szerokie, z możliwością regulacji. Niekiedy posiadają dodatkowe zapięcia na wysokości pasa i ramion.

Co do niego zapakować?

Ważne jest zarówno to, co pakujesz, jak i to, w jaki sposób pakujesz. Warto wybrać taki model, który posiada wewnętrzną przegrodę, umożliwiającą oddzielenie podręczników, zeszytów, piórnika od przekąsek czy dodatkowych ubrań. Dzięki temu masz większe szanse na to, że dziecko utrzyma porządek, a jedzenie nie trafi w niepożądany sposób pomiędzy strony podręcznika. Boczne schowki na bidon, napój lub opakowania śniadaniowe także są przydatne. A to wszystko musi się utrzymać na dnie z wytrzymałego materiału. Dobrze by było, gdyby plecak był zaopatrzony w uchwyt, dzięki któremu dziecko będzie mogło w ręku przenosić tornister na krótkich dystansach.

Twoje dziecko w pełnej gotowości!

Zaopatrzyłaś już przyszłego pierwszoklasistę w odpowiedni tornister? Nie przemoknie, jest mały, lekki, wygodny, wyprofilowany, a jednocześnie mobilizujący do prostowania pleców? I jeszcze posiada odblaski o ciekawych wzorach i przegródki na szpargały? Możesz być spokojna – dokonałaś dobrego wyboru!

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro