Twój pierwszy motocykl o pojemności 125 ccm – przegląd modeli

Twój pierwszy motocykl o pojemności 125 ccm – przegląd modeli

24 sierpnia 2014 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o kierujących pojazdami, na mocy której każdy kierowca posiadający od minimum trzech lat prawo jazdy kategorii B może jeździć motocyklami o pojemności 125 ccm. Ich wybór na rynku wtórnym jest ogromny: jednoślady typu cruiser, maszyny o charakterze sportowym, turystycznym oraz wiele innych. Decyzja zależy od preferencji i… budżetu.

udostępnij

Dominika DragunDominika Dragun / 11-10-2014

Nowelizacja ustawy o kierujących pojazdami dotyczy przede wszystkim artykułu 6, który od 24 sierpnia br. zakłada, że każda osoba, która posiada prawo jazdy kat. B od minimum 3 lat, może prowadzić motocykl o pojemności do 125 ccm, mocy nieprzekraczającej 11 kW oraz stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającym 0,1 kW/kg.

Sportowy akcent

Maszyny o pojemności 125 ccm mogą wybierać również fani sportowego stylu i osoby aspirujące do jazdy torowej. Dzięki pochylonej pozycji, podobnej do tej na wyczynowych motocyklach sportowych, każdy ma okazję potrenować jazdę, zanim przesiądzie się na mocniejszy pojazd. Do najpopularniejszych modeli należą: Honda CBR125R, Cagiva Mito 125, Aprilia RS125 czy też nowość roku 2014 – Yamaha YZF-R125 (z designem inspirowanym Yamahą R6). Wszystkie cechują się sportowym i agresywnym wyglądem, a niektóre z nich są trudne do rozróżnienia od motocykli większych pojemnościowo, przede wszystkim przez laików.

125 ccm na dojazdy do pracy

Nie można zaprzeczyć temu, że w ruchu miejskim można poruszać się każdym motocyklem, bez względu na jego docelowe przeznaczenie. Producenci jednak, podobnie jak w przypadku większych pojemności, tak i w segmencie 125 ccm, wyróżnili jednoślady przeznaczone przede wszystkim do poruszania się w mieście. Są one zazwyczaj pozbawione owiewek, przez co potocznie nazywa się je „golasami”. Do tej grupy należą: Yamaha YBR125, Honda CBF 125, KTM Duke 125, Junak 122 lub 123 oraz stylowy Romet Ogar Caffe.

W pierwszą podróż

Choć w segmencie motocykli o pojemności 125 ccm najbardziej popularne są maszyny miejskie i sportowe, to producenci nie zapominają także o turystycznych. Prawdopodobnie najpopularniejszym i najciekawszym modelem, który można zaproponować nowicjuszowi, jest Honda Varadero XL125V. Do dyspozycji użytkownika jest silnik widlasty o mocy 11 kW, pięciobiegowa przekładnia i prędkość maksymalna 125 km/h. Varadero ma dość wysoko położone siedzenie, dlatego przed zakupem warto odbyć jazdę próbną.

Zobacz też: Jak wybrać kask do jazdy na skuterze?

W klimacie cruiserów

Segment 125 ccm jest otwarty także na miłośników motocykli typu cruiser. Osoby, które rozpoczynają swoją przygodę z jednośladami, wybierają często takie maszyny jak: Honda Rebel 125, Honda VT 125 Shadow, Kawasaki Eliminator 125, które są dostępne na rynku wtórnym. Nowym modelem wartym uwagi może być Romet Soft Chopper. Warto pamiętać, że wybór pierwszej maszyny to dopiero połowa drogi. Trzeba wiedzieć, że bezproblemowe użytkowanie jednośladu wymaga często odpowiedniego przeszkolenia. Każdy, kto nie jest pewien swoich poczynań, powinien skorzystać z fachowego doradztwa i podstawowego szkolenia, zarówno praktycznego, jak i teoretycznego. Bezcenne są także konsultacje z motocyklistami-weteranami, którzy mogą udzielić nam rad, jak poruszać się w ruchu miejskim i poza nim.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro