Wpisz czego szukasz

Znajdziemy sprzedawców, którzy mają wszystko czego szukasz.

Wprowadź frazę

Tuwim, Brzechwa, Konopnicka – najpopularniejsze książki z wierszykami dla dzieci

Ciekawi, charakterystyczni bohaterowie, błyskotliwe, zapadające w pamięć rymy, a przede wszystkim trafne i mądre spostrzeżenia o otaczającym nas świecie – wszystko to znajdziemy w twórczości wybitnych polskich poetów, Juliana Tuwima, Jana Brzechwy i Marii Konopnickiej. Na szczęście nie musimy przetrząsać gorączkowo zawartości biblioteczek i strychów. Jeśli nasze książeczki z dzieciństwa nie przetrwały do obecnych czasów, na ratunek pospieszą nam wydawnictwa ceniące klasykę i wznawiające te najpiękniejsze polskie utwory.

Tuwim, Brzechwa, Konopnicka – najpopularniejsze książki z wierszykami dla dzieci

Stoi na stacji lokomotywa...

Nawierszach Juliana Tuwimawychowywały się całe pokolenia. Zapewne niejeden z nas, obudzony w środku nocy, po usłyszeniu samego tytułu wierszyka byłby w stanie wyrecytować automatycznie chociaż jeden jego wers. „Abecadło”? Z pieca spadło, o ziemię się hukło. „Idzie Grześ”? Przez wieś, Worek piasku niesie, A przez dziurkę piasek ciurkiem sypie się za Grzesiem. Jedną z ulubionych inscenizacji szkolnych jest interpretacja wiersza „Rzepka”, którą zasadził dziadek w ogrodzie, chodził tę rzepkę oglądać co dzień, aż wyrosła tak okazała, że do jej wyciągnięcia konieczna była pomoc całego domostwa, nie wyłączając zwierząt podwórkowych i hodowlanych.

Rynek wydawniczy pełen jest opracowań zbiorowych z wierszami Tuwima. Warto zwrócić uwagę na „Wiersze dla dzieci”, zbiór wznowiony po 18 latach przez wydawnictwo Prószyński i S-ka, z pięknymi ilustracjami Olgi Siemaszko. Jak informuje wydawca, wiersze opracowano zgodnie z kanonem Fundacji im. Juliana Tuwima i Ireny Tuwim, pozbywając się dzięki temu błędów, które zawierały wydania wcześniejsze. Polecić też można wybór wierszy „Lokomotywa i inne wesołe wierszyki dla dzieci”, zilustrowane przez Jana Marcina Szancera, wybitnego twórcę, a prywatnie przyjaciela Jana Brzechwy.

Na straganie w dzień targowy

Prawdopodobnie wielu osobom trudno byłoby wyobrazić sobie dzieciństwo bez takich postaci jak Kaczka Dziwaczka, Pchła Szachrajka, lis Witalis i wszyscy doskonale wiemy, że Na wyspach Bergamutach podobno jest kot w butach. Z lektury wierszyków Jana Brzechwy mogliśmy dowiedzieć się, Jak rozmawiać trzeba z psem, dokąd zaprowadzą nas Siedmiomilowe buty, a także, jak to Tańcowała igła z nitką i jaki był tego efekt. Te i inne historie odnajdziemy w tomiku „Brzechwa dzieciom”. Cały czas popularne jest klasyczne wydanie z ilustracjami wspomnianego już wcześniej Jana Marcina Szancera, opracowane przez Oficynę Wydawniczą G&P. Godne uwagi są też takie tytuły, jak „Na straganie i inne wiersze”, „Wiersze dla dzieci” czy „Wiersze i wierszyki dla najmłodszych”.

Co słonko widziało

W swojej poezji Maria Konopnicka opisuje świat przyrody, jego piękno i różnorodność. To szczególnie cenne dla dzieci mieszkających w zatłoczonych metropoliach, które bociana, żabę czy kukułkę mogą na co dzień zobaczyć tylko na ekranie telewizora. A przecież mamy cudny kraj: tam gdzie Wisła modra płynie, Szumią zboża na równinie. Oprócz tego, Konopnicka zwraca uwagę na pożądane przymioty charakteru i piętnuje zarazem takie cechy, jak lenistwo czy pycha, posługując się przykładem Stefka Burczymuchy. Niestraszne były mu wilki, lamparty, hieny i tygrysy, poległ jednak na spotkaniu oko w oko z… polną myszką.

Jedną z lektur szkolnych była z kolei wierszowana opowieść „Na jagody”. Obecnie może sprawiać małemu czytelnikowi pewną trudność, ze względu na nagromadzenie archaizmów. Jest to jednak doskonała okazja do tego, aby wspólnie z dzieckiem zabawić się w zgadywankę, co może kryć się pod takimi słowami, jak krobka, wideta czy bisior. Wspólna lektura może również stać się pretekstem do zastanowienia się, jak przez lata zmieniał się i rozwijał nasz język ojczysty.

Najpiękniejsze wiersze autorki zebrano w opracowaniu „Konopnicka dzieciom”, „Ulubione wierszyki” czy „Co słonko widziało”. Ostatnią książeczkę możemy też nabyć wraz z płytą CD.

Jeżeli trudno nam podjąć decyzję, którego z pisarzy wybrać, możemy zdecydować się na opracowania zbiorowe, łączące twórczość kilku autorów: „Wiersze naszego dzieciństwa”, „Poeci polscy. Wiersze i wierszyki dla najmłodszych” albo „Klasycy dzieciom”. Mawia się, że klasyka powinna mieć odpowiednią oprawę. Wydawnictwa prześcigają się więc w staranności wykonania. Warto zainwestować w książkę w twardej, sztywnej okładce, dzięki czemu przetrwa niejedną lekturę i posłuży nam przez lata. Jedną z takich publikacji są wymienieni wcześniej „Klasycy dzieciom” Wydawnictwa Nasza Księgarnia. Niewątpliwym atutem tej antologii są kolorowe, nowoczesne ilustracje Emilii Dziubak, zachęcające do lektury najmłodszych czytelników. Wybór jest ogromny, wszystko zależy więc tylko od naszych upodobań.

Czy ten artykuł był pomocny?
FacebookTwitter
FacebookTwitter

Artykuły z kategorii Kultura i rozrywka


Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro