Wpisz czego szukasz

Znajdziemy sprzedawców, którzy mają wszystko czego szukasz.

Wprowadź frazę

Trzy skuteczne sposoby na obgryzanie paznokci

Krótkie, postrzępione, czasem wręcz obgryzione do krwi paznokcie nie świadczą dobrze o wizerunku. Oprócz gorszego wyglądu ten nawyk ma również negatywne konsekwencje dla zdrowia! Oto trzy sposoby jak poradzić sobie z onychofagią.

Trzy skuteczne sposoby na obgryzanie paznokci

Dlaczego obgryzasz paznokcie?

Onychofagia to medyczne określenie na obgryzanie paznokci. Jak widać, to nie tylko problem natury estetycznej, ale również zdrowotnej. Obgryzanie paznokci zalicza się do zaburzeń kompulsywno-obsesyjnych, które w dużej mierze dotyczy dzieci, ale także około 15% osób dorosłych.

Jedną z głównych przyczyn obgryzania paznokci jest stres, zaburzenia lękowe i zaburzenia w relacjach z bliskimi. Czasem przyczyną tego nawyku rzeczy jest dieta uboga w żelazo, wapń, miedź lub witaminy.

Konsekwencje obgryzania paznokci

Obgryzanie paznokci powoduje nie tylko brzydki, nieestetyczny wygląd dłoni, mogący wpędzać w kompleksy. Oto lista konsekwencji, do których może doprowadzić ten nawyk:

  • zniekształcenie szczęki, wykrzywienie przednich zębów, stany zapalne dziąseł;
  • częstsze opryszczki;
  • nieświeży oddech;
  • skracanie się płytki paznokcia – w pewnym momencie paznokcie mogą przestać rosnąć, przez co możesz mieć problem np. z pisaniem na klawiaturze;
  • nieodwracalne zmiany w wyglądzie paznokci;
  • przenoszenie nadmiernej ilości bakterii i grzybów do jamy ustnej, a dalej do układu pokarmowego;
  • grzybica paznokci.

Sposób pierwszy – znajdź substytut

Pierwszym krokiem do walki z obgryzaniem paznokci jest uświadomienie sobie czemu oraz w jakich momentach się to robi. Czy robisz to, gdy stresujesz się w pracy, rozmawiasz z konkretną osobą, czy może z nudów? Wiem, że nie będzie ci łatwo unikać przyczyn tego nawyku – przecież nie zmienisz z dnia na dzień szefa, ani nie zbudujesz pewności siebie w okamgnieniu. Ważne jednak, aby w momentach, kiedy chcesz wziąć palce do buzi, umieć je czymś zająć. Dobrym sposobem będzie podgryzanie i obieranie pestek słonecznika czy dyni, żucie gumy lub sięgnięcie po przekąskę. Lepiej nawet gryźć ołówek czy skuwkę długopisu niż własne paznokcie. Jeżeli wydaje Ci się, że gryziesz z nudów, sprawdź, czy czasem nie masz zbyt rzadkich posiłków. Tak, wiem jak to brzmi. Może jednak w Twoim przypadku to zadziała?

Sposób drugi – pomaluj paznokcie

To sposób, który zadziałał u mnie kilka lat temu. Początki nie były zbyt estetyczne, gdyż pomalowane, obgryzione paznokcie wyglądały strasznie, ale to właśnie pomalowanie paznokci sprawiło, że przestałam je obgryzać. Nie chciałam niszczyć efektów swojej pracy, zatem z każdym wykonanym manicure moje paznokcie wyglądały lepiej. Jeżeli położony lakier nie jest dla ciebie żadną barierą, spróbuj nałożyć hybrydę, którą zdecydowanie trudniej zdjąć. Wiem jednak, że dla wprawionych obgryzaczy nie będzie to skuteczny sposób, a dodatkowo może on naruszyć warstwę resztek płytki paznokciowej. Istnieje jeszcze ostatnia szansa, czyli założenie żelowych lub akrylowych paznokci. To już prawdziwy hardcore, aby zjeść sztuczne paznokcie – może ten sposób sprawdzi się u Ciebie.

Powyższe metody sprawdzą się głównie u kobiet. Na rynku dostępne są także gorzkie żele do paznokci, które mają bardzo niedobry smak i skutecznie obrzydzają nawyk obgryzania paznokci.

Sposób trzeci – zakryj paznokcie

Jest to sposób, który sprawdzi się szczególnie u najmłodszych. Mowa o fizycznym zakryciu paznokci. Możesz zrobić to za pomocą cienkich, bawełnianych rękawiczek, które umożliwiają normalne funkcjonowanie lub zakleić paznokcie plastrami. Oczywiście dziecko poradzi sobie ze zdjęciem za pomocą zębów plasterków, ale z rozwiązaniem zawiązanych na nadgarstkach rękawiczek już niekoniecznie. Niestety nie widziałam nigdzie takich gotowych rozwiązań, ale z wszyciem sznurka poradzi sobie każdy.

Mam nadzieję, że któryś z trzech sposobów pozwoli uporać Ci się z problemem obgryzania paznokci. Jeżeli jednak nadal masz trudność z pozbyciem się tego nawyku, nie bój się skorzystać z pomocy psychologa.

Czy ten artykuł był pomocny?
FacebookTwitter
FacebookTwitter

Zobacz, co inni regularnie kupują na Allegro

Może Cię także zainteresować


Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro