Trzy formy elektromobilności – która dla kogo?

Trzy formy elektromobilności – która dla kogo?

Elektromobilność staje się dziś normą – to nie tylko drogie samochody, na które mogą pozwolić sobie jedynie nieliczni. Istnieje bowiem wiele możliwości przemieszczania się dzięki szeroko pojętemu elektrycznemu zasilaniu. Trzeba tylko dobrze poszukać...

udostępnij

Wojciech KrzemińskiWojciech Krzemiński / 09-09-2019

Wielu producentów znalazło w tym pomysł na biznes. Jest więc już całkiem duży rynek sprzętu elektrycznego, który może być nie tylko formą rozrywki i zabawy, ale też wygodnym środkiem do pokonywania całkiem dużych odcinków.

Postanowiliśmy pokazać Wam trzy skrajnie różne formy elektromobilności o innych przeznaczeniach, które zostały stworzone dla konkretnych grup docelowych. Poza korzystaniem z prądu, łączy je jeszcze jeden bardzo ważny czynnik – renoma producenta, zapewniająca właściwą gwarancję i taką też obsługę.

jetts 2

Razor Turbo Jetts

Zaczynamy od najtańszego produktu w tym zestawieniu. Niech Was jednak nie zwiedzie cena – to najbardziej wymagający sprzęt spośród wszystkich tu prezentowanych. Ale po kolei... Turbo Jetts to dwie konstrukcje, które zakłada się na buty (ich szerokość można regulować, dostępne są rozmiary podeszwy od 29 do 45). Połączono je z podświetlanymi kołami, co z pewnością jest przyjemnym dodatkiem.

jetss 1

Jedna z wrotek zintegrowana jest z akumulatorem. Warto zaznaczyć, że w zestawie są dwie baterie, co przedłuża czas użytkowania (ciągła jazda może trwać do 30 minut). Po założeniu wrotek, zapięciu zabezpieczeń i włączeniu (za pośrednictwem przycisku umieszczonego na jednej ze ścianek), należy przybrać właściwą pozycję. Stopa, która została zintegrowana z napędem, naturalnie znajduje się z przodu.

jetts 3

Od samego startu i pierwszych odepchnięć zależy prędkość, do jakiej się rozpędzimy. Maksymalnie można jechać nawet 16 km/h. Nie jest to jednak łatwe dla kogoś, kto nigdy nie trenował na łyżwach, wrotkach lub rolkach. Im wyższa jest osoba, tym wyższy środek ciężkości. Ogromną rolę odgrywa także koordynacja ruchowa i sprawność fizyczna – jazda wymaga sporego angażu dolnych partii mięśni. Nie jest więc zaskoczeniem, że najlepiej na tym wynalazku radzą sobie osoby młode (producent zaleca wiek +9 lat i wagę do 80 kg).

 jetts 4

Istnieje dość duża liczba pasjonatów tego typu rozwiązań, którzy preferują aktywną formę rozrywki – i właśnie tak należy do tego sprzętu podchodzić. Co ciekawe, Turbo Jetts generują najgłośniejszy wśród prezentowanego sprzętu (przy czym nie jest to żaden hałas). Cena? Na Allegro nowe egzemplarze startują od niecałych 400 zł.

pi 1

Forever Chic Pi-Max 10

Kolejnym sposobem na elektryczną jazdę jest deska samobalansująca firmy Forever. Już od dawna można znaleźć takie produkty na półkach sklepów RTV i AGD, ale Chic Pi-Max 10 wygląda jak ich nowa generacja. Design robi naprawdę ogromne wrażenie. Masywne osłony, gumowe opony z kołpakami, dwie wyraźnie zaznaczone strefy dla stóp oraz solidny, metalowy korpus dają poczucie wysokiej jakości. Firma podkreśla, że to aluminium klasy lotniczej. Odzwierciedla to także masa własna wynosząca 14,5 kilograma. Wytrzymałość urządzenia widać także w możliwościach utrzymania użytkownika, którego masa może sięgać 100 kg.

 1. podnóżki
 2. konstrukcja
 1. podnóżki
 2. konstrukcja

Chic Pi-Max 10 został wyposażony w elektryczny napęd 2x350W. Zintegrowano go z akumulatorem o pojemności 4000 mAh – pełne ładowanie trwa więc kilka godzin. Jest jednak ta lepsza strona medalu: zasięg wyraźnie przekraczający 10 km i prędkość maksymalna 15 km/h. To naprawdę dobre rezultaty, jak na tak nietypowy środek transportu.

 1. widok z boku
 2. podstawa
 1. widok z boku
 2. podstawa

Aktywacja urządzenia odbywa się za pośrednictwem przycisku na lewym podnóżku (w prawym znajdziemy gniazdo zasilania). Forever daje już po chwili znać, ze jest gotowy do użycia. Co ciekawe, choć wygląda kosmicznie (do tego te LEDy!), jest stosunkowo prosty w obsłudze. Wystarczy zapanować nad balansem własnego ciała, by szybko nabrać wprawy. Istotną rolę odgrywa oczywiście podłoże, po którym się przemieszczamy, ale sprzęt daje sobie radę nawet z kostką brukową o przeciętnej jakości.

 1. w trakcie jazdy
 2. w trakcie jazdy cd
 1. w trakcie jazdy
 2. w trakcie jazdy cd

Trzeba bez wątpienia przyznać, że Chic Pi-Max może być zarówno zabawką, jak i oryginalnym sposobem na pokonywanie całkiem dużych odległości. Warunek stanowi odpowiednie podłoże. W przypadku wystąpienia krawężników i innych większych przeszkód koniecznie będzie przenoszenie. Nie jest to jednak duży minus, biorąc pod uwagę stopień wyjątkowości tego produktu Forever. Cena? Około 1000 zł.

r1

Razor E Prime Air

Moda na hulajnogi to tak naprawdę ich wielki powrót. Tym razem jednak nieco bardziej zaawansowany technologicznie. Świetnym tego przykładem może być sprzęt firmy Razor – model E Prime Air. Dedykowany jest dla osób, których waga nie przekracza 80 kg. Ma to pozytywne odbicie na masie sprzętu, która wynosi skromne 9,9 kilograma. Może więc spodobać się płci pięknej, choć pod względem designu żaden mężczyzna nie powinien czuć się dyskryminowany. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że wiek potencjalnego użytkownika powinien przekraczać 14 lat.

 1. kierownica
 2. manetki
 3. mocowanie
 4. koło przednie
 1. kierownica
 2. manetki
 3. mocowanie
 4. koło przednie

Prezentowany model firmy Razor jest bardzo dobrze wykonany, co widać już na pierwszy rzut oka. Solidne, metalowe elementy sprawiają, że nie odczuwa się żadnego luzu. Nawet stopka wydaje się wytrzymalsza, niż sugerowałaby wyobraźnia. Warty uwagi jest też prosty system składania, który umożliwia łatwe i szybkie przenoszenie (np. w komunikacji miejskiej).

 1. stopka
 2. poziom naładowania
 3. włącznik
 1. stopka
 2. poziom naładowania
 3. włącznik

Przejdźmy do praktyki. Aktywacja urządzenia odbywa się za pośrednictwem przycisku umieszczonego tuż na złączeniu podłogi z kolumną. Oczom ukazuje się skala naładowania baterii – i w tym miejscu należy dodać, że testowana hulajnoga jest w stanie pokonać ok. 10 kilometrów (lub jechać ponad 40 minut). Nie jest to rekord, ale z pewnością w wielu przypadkach pozwoli na dostanie się do pracy, naładowanie i powrót po kilku godzinach.

w trakcie jazdy

Za pomocą dwóch manetek decydujemy o tym, czy hamujemy, czy chcemy przyspieszać. Włączenie silnika elektrycznego następuje dopiero po odepchnięciu, co jest dobrą formą zabezpieczenia. To dość proste rozwiązanie, do którego łatwo można się przyzwyczaić. Maksymalna prędkość wynosi 24 km/h i wierzcie na słowo – więcej nie trzeba. W godzinach szczytu i tak można poruszać się szybciej niż samochody. Całkiem przyzwoity komfort zapewniają gumowe opony o dość szerokim profilu. Ile kosztuje E Prime Air? Ceny w sieci startują od niecałych 2000 złotych.

Dla kogo?

Elektryczne wrotki i inne tego typu przedmioty są na pewno ciekawą formą rozrywki. Warto jednak pamiętać, że wymagają dłuższej nauki i odpowiedniej koordynacji ruchowej. Deski samobalansujące są swego rodzaju kompromisem, który z jednej strony da frajdę, a z drugiej – umożliwi przedostanie się w konkretne miejsce (byle takie o dość równym podłożu). Z kolei hulajnogi są najbardziej „użyteczne” w tym zestawieniu i jednocześnie najłatwiejsze w korzystaniu. Praktycznie każdy od razu jest w stanie opanować ich prowadzenie. Kosztują jednak najwięcej. Wybór jest więc uzależniony od budżetu, potrzeb i indywidualnych preferencji klienta.

Czy ten artykuł był pomocny?
podziel się

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro