Trudne rozmowy – jak rozmawiać o seksie z partnerem?
Zdaniem eksperta

Trudne rozmowy – jak rozmawiać o seksie z partnerem?

Nie wstydzimy się uprawiać seksu, jednak bardzo często krępujemy się mówić o nim, co sprawia, że nie wszystkie nasze pragnienia są ujawniane partnerowi. Jak zatem przełamać się i rozmawiać o erotyzmie swobodnie?

udostępnij

Rozmowa na temat seksu powinna być podstawą każdej zdrowej relacji, ponieważ skąd możemy wiedzieć, czy drugiej osobie jest dobrze z nami w łóżku? No właśnie dlatego każdy seksuolog i terapeuta innej specjalizacji zaleca parom szczere rozmowy, by jak najbardziej zacieśnić więzi między nimi. Jest to swego rodzaju forma poprawy życia seksualnego, jednak o seksie należy rozmawiać już od samego początku związku, by wiedzieć, jakie mamy wobec siebie oczekiwania. Obecnie za pomocą komunikatorów internetowych możemy na ten temat pisać, co nawet posiada swoją nazwę sexting, jednak nic nie zastąpi prawdziwej, otwartej rozmowy dwojga ludzi wraz z instrukcjami, jak wykonać dane czynności erotyczne.

Rozmowa o seksie – jak ją rozpocząć?

Seks się uprawia, a nie o nim mówi – tak brzmi popularne powiedzenie. Jest ono jednak nieuzasadnione, ponieważ nie jesteśmy jasnowidzami i zazwyczaj nie wiemy, jakie oczekiwania i pieszczoty są od nas wymagane. Wielu z nas w kwestii seksu zakłada, że zna potrzeby partnera, jednak z tego powodu bardzo często rodzą się frustracje, a nawet fantazjowanie o seksie z inną osobą. Bardzo często nie rozmawiamy ze sobą na tematy erotyczne, ponieważ po pierwsze nie mamy na to czasu, po drugie kłopotliwe jest dla nas słownictwo lub warunki na tego typu intymną rozmowę nam nie sprzyjają. Dlatego też przede wszystkim podczas przygotowań do tego typu rozmowy powinniśmy zastanowić się nad jej treścią i słownictwem – aby nie było zbyt specjalistyczne, okraszone zwrotami łacińskimi lub składało się z określeń slangowych, które bardzo często brzmią jak obelgi. Następnie należy stworzyć odpowiedni nastrój do rozmowy i nie chodzi tutaj o zapalanie świeczek do masażu, ale spokój, wyłączone telefony, telewizor, czas, w którym nikt nie przeszkodzi.

Może to być także wspólna relaksująca kąpiel z wykorzystaniem kosmetyków erotycznych w wannie, podczas której będziecie mieli chwile dla siebie i swojej intymności. W czasie takiej rozmowy należy przede wszystkim słuchać drugiej strony, pytać, okazać szczere zainteresowanie jej potrzebami. Dopiero potem, w atmosferze spokoju i relaksu można rozpocząć rozmowę na temat własnych potrzeb. W takich sytuacjach bardzo często boimy się reakcji partnera lub partnerki, gdy np. chcemy w jakichś sposób urozmaicić życie erotyczne za pomocą gadżetów lub innych form przełamania monotonii. Mamy obiekcje, czy dezaprobata drugiej strony nie przyniesie więcej szkód niż pożytku. Niesłusznie. Zazwyczaj jednak nasz strach jest nieuzasadniony, a my przypisujemy naszym partnerom niepotrzebnie moc zawstydzania nas.

Erotyczna instrukcja obsługi

Jednak rozmowa o seksie nie polega tylko i wyłącznie na namówieni drugiej strony na urozmaicenia, a np. na temat tego, w jaki sposób pieścić daną część ciała, jakie są ulubione pozycje i kiedy jesteśmy najbliżej upragnionego celu. W takich sytuacjach bardzo pomocne będą rekwizyty w postaci gadżetów erotycznych, np. masażera łechtaczki, dzięki którym możemy dokładnie pokazać mężczyźnie, jak lubimy być pieszczone. Partnerzy również mogą wykorzystać zabawki erotyczne służące męskiej przyjemności – prowokują one rozmowę, a przy okazji rozluźniają atmosferę. Bardzo dobrym rozwiązaniem są także wszelkiego rodzaju czasopisma erotyczne, w których znajdziecie interesujące doniesienia i nowinki dotyczące sfery seksualnej człowieka. Chodzi przede wszystkim o miesięczniki, w których przedstawiona jest konkretna wiedza naukowa oraz porady specjalistów, a nie tylko i wyłącznie zdjęcia pornograficzne – w takim wypadku druga strona nie poczuje się niekomfortowo i w żaden sposób nie damy jej odczuć, że jest do czegoś namawiana lub napastowana. Na rynku istnieje także sporo filmów instruktażowych dla dorosłych, dzięki którym możecie wskazać, które praktyki seksualne najbardziej was podniecają. Możecie wspólnie przeglądać poradniki seksualne czy też filmy tuż przed snem, by stały się one częścią waszych wspólnych rytuałów.

Zdrowe nawyki w związku

Rozmowy na tematy seksualne powinny stać się regułą i stanowić jeden ze wspólnych rytuałów, jak chodzenie na randki raz na jakiś czas, czułe gesty czy pocałunki na powitanie i pożegnanie. Sprawi to, że coraz częściej będziemy podejmować trudne tematy z uwzględnieniem tego, w jaki sposób chcemy przeżywać satysfakcjonujący seks. Możecie ustalić, że taką rozmowę przeprowadzicie raz w miesiącu, w określonym dniu lub zawsze, gdy będziecie mieli ku temu sprzyjające warunki, np. podczas wspólnego, samotnego wyjazdu. Terapeuci zalecają wprowadzenie na nowo takich tradycji w związku, by uzdrowić relacje i znać pragnienia drugiej strony, jednak nie zawsze, gdy tylko związek ma kryzys, powinniśmy nad nim pracować. Powinno stać się to regułą nawet wtedy, gdy jesteśmy szczęśliwi i usatysfakcjonowani, ponieważ otwarta rozmowa w pewien sposób przeciwdziała rozluźnianiu się więzi. Czasem nie zmieniając nic, często zmierzamy po równi pochyłej, a w późniejszych etapach proces naprawy stosunków w związku nie zawsze jest sympatyczny i łatwy. Nierzadko potrzebna jest długa i kosztowna pomoc z zewnątrz, czyli rozmowy ze specjalistami, na które również trudno namówić partnera lub partnerkę. Wtedy to musimy się otworzyć przed obcą osobą, a nie ukochaną, zatem lepiej jest temu przeciwdziałać, niż leczyć.

Można więc wprowadzić do codzienności rozmowy na temat seksu, które nie skończą się fiaskiem. Oczywiście ich powodzenie zależy od wielu kwestii, w tym naszej śmiałości i temperamentu, jednak nie należy się poddawać, ponieważ szczerość i świadomość w związku są jednymi z fundamentów udanej relacji.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?
podziel się

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro