Trudna historia XX wieku. 6 najważniejszych tegorocznych książek o historii współczesnej

Historia XX wieku obfitowała w bolesne i niełatwe zdarzenia. Wiele spraw dopiero wychodzi na jaw, o innych przez lata niewiele się mówiło. Dziś o współczesnej historii piszą nie tylko historycy, ale też reporterzy.

Karolina Marciniak Karolina Marciniak / 07-12-2016

Osoby zainteresowane historią XX wieku mają duży wybór lektur, a na rynku systematycznie ukazują się nowości.

Odkłamywanie najnowszej historii

Grzegorz Przemyk, świeżo upieczony maturzysta, został w 1983 r. pobity na śmierć przez milicjantów. Śledztwo było prowadzone w taki sposób, żeby uniewinnić zabójców, a skazać sanitariuszy i lekarzy. Po latach do procesu morderców Przemyka wraca Cezary Łazarewicz w „Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka”. Autor rekonstruuje zdarzenia sprzed ponad 30 lat, śledzi proces i odkrywa kulisy działania władz, mające na celu zatuszowanie odpowiedzialności milicjantów za zabójstwo.

Czas przełomu

Rok 1956 był ważny w historii Polski. To rozpad reżimu stalinowskiego, krwawy Poznański Czerwiec, odwilż, uwolnienie więźniów, nadzieja na więcej swobody. „1956. Przebudzeni” Piotra Bojarskiego to opowieść o tym przełomowym roku. Znajdziemy tu zarówno wielką politykę widzianą oczami zwykłego człowieka, jak i losy ubeków zmuszonych do zmiany życia, kulisy powstania „Kanału” Wajdy czy wędrówkę szlakiem modnych warszawskich knajp.

Reporterzy o trudnej historii

Rzeź wołyńska to bolesny temat w historii polsko-ukraińskiej, który kładzie się cieniem na relacje między oboma krajami. Na ten temat w ostatnim ćwierćwieczu ukazało się sporo książek, ale „Sprawiedliwi zdrajcy. Sąsiedzi z Wołynia”Witolda Szabłowskiego jest lekturą wyjątkową, gdyż autor bohaterami reportażu uczynił Ukraińców, którzy z narażeniem życia ratowali Polaków od okrutnych morderstw. To z jednej strony obraz niewyobrażalnego okrucieństwa, a z drugiej odwagi, prawości i wielkiego serca.

O uchodźcach z czasów I wojny światowej nie uczymy się na lekcjach historii. Tymczasem z terenu Polski wyjechać mogły wtedy ponad dwa miliony osób, uciekających przed wojną, a potem rewolucją. Carskie władze nazywały ich bieżeńcami. O uciekinierach z tamtego okresu opowiada Aneta Prymaka-Oniszk w książce „Bieżeństwo 1915. Zapomniani uchodźcy”. To świetnie udokumentowany reportaż o gehennie, którą przeszli ludzie opuszczający domy i o budowaniu życia w obliczu końca znanego im świata.

Rumunia pod rządami Ceausescu

Nicolae Ceausescu przez ponad 20 lat krwawo rządził Rumunią, otoczony kultem jednostki na wzór Stalina. Przez te lata mieszkańcy Rumunii żyli w nędzy, prześladowani przez tajną policję Securitate. Thomas Kunze w książce „Ceausescu. Piekło na ziemi” to ciekawie napisana i świetnie udokumentowana biografia okrutnego dyktatora, która przenosi czytelników do świata czystego zła i ukazuje dramat zastraszonego narodu.

Dramat na Atlantyku

„Tragedia Lusitanii” Erika Larsona to wciągająca opowieść o zatopieniu przez Niemców statku pełnego dzieci. Historia Lusitanii – transatlantyku, który poszedł na dno trafiony torpedą – jest znana, ale spojrzenie Larsona okazuje się świeże. Narrację śledzimy raz z jednej strony, raz z drugiej, a dramat pasażerów został ukazany na tle Ameryki u szczytu Ery Postępowej.

Miłośnicy historii współczesnej mają, w czym wybierać i znajdą dla siebie szereg ważnych i dobrych książek.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro