Światła wiszące
Lampy wiszące są popularne w pomieszczeniach, ale coraz częściej z powodzeniem wykorzystuje się je również w ogrodach, jako oświetlenie zewnętrzne. Światła wiszące z okapów i innych konstrukcji zapewniają wyjątkowe oświetlenie trawników i tarasów. Modne są lampy kuliste, zawieszone na drzewach, które zapewniają delikatne oświetlenie.
Ukrywamy i maskujemy lampy
Ten trend polega na ukrywaniu i maskowaniu źródeł światła, często w połączeniu z czujnikami ruchu. Coraz większą popularność zyskują lampki w kształcie liści, kamieni czy w postaci sznurów, podobnych do zwisających gałęzi, doskonalone wkomponowanych w otoczenie. Taki łańcuch świetlny zamontowany na drzewie lub innym elemencie ogrodowym w momencie, jeśli będziemy przechodzić obok lub na skutek ruchu wywołanego wiatrem, zaczyna świecić, mrugać, wywołując zaskoczenie. Jeśli mamy ciekawie ukształtowany ogród, na który składają się zróżnicowane elementy, takie oświetlanie doskonale je podkreśli.
Ten trend jest szczególnie ciekawy, bo stoi nieco w kontrze do tego, o czym powiedzieliśmy przed chwilą. Widać projektanci ogrodów mogą mieć różne wizje idealnego ich oświetlenia… Otóż uważają oni, że jeszcze do niedawna oświetlenie zewnętrzne miało się wtapiać w tło domu lub krajobrazu, również dzięki wykorzystaniu naturalnych materiałów, np. kamienia.
Teraz następuje odwrót od tego trendu - poszukujemy form wyglądających bardziej luksusowo, a efekt ten można uzyskać dzięki lampom wykonanym z mosiądzu i miedzi. Wyroby z tych właśnie metali są ostatnio intensywnie poszukiwane. Oczywiście muszą pasować do mebli i innych elementów obecnych w naszym ogrodzie.
Projektanci mówią nawet o czymś, co określają mianem "stylu marokańskiego", który, ich zdaniem, polega na starannej obróbce metalu. Takie misternie wykonane lampy powinny trafić do naszego ogrodu, jeśli chcemy być w zgodzie z obowiązującymi trendami. Innym ciekawym pomysłem mogą być metalowe, stylowe latarki z otwartym ogniem, które mogą stanowić doskonałą oprawę wieczornych spotkań i rozmów w ogrodzie.
Styl tradycyjny – szklane latarnie
Czyli lampy jakby żywcem wyjęte z XIX w. Klasyczna latarnia, z okrągłym kloszem z przezroczystego szkła, a do tego zabytkowa żarówka. Coraz więcej ogrodowych latarni na świeżym powietrzu swoim wyglądem przypomina dawne lampy gazowe i wczesne oświetlenie elektryczne. Takie szklane latarnie najlepiej stawiać w osłoniętych miejscach, gdzie są chronione przed kaprysami natury, np. silnym wiatrem.