Trekking zimą – rękawice z warstwą antypoślizgową

Trekking zimą – rękawice z warstwą antypoślizgową

Jak wybrać dobre rękawiczki na zimową wycieczkę w teren? Podpowiadamy, co wziąć pod uwagę i jak zapewnić sobie bezpieczeństwo w trudnych warunkach atmosferycznych.

udostępnij

Anna DąbrowskaAnna Dąbrowska / 29-12-2016

Zimą wyprawy w teren stawiają zupełnie inne wymagania niż w pozostałych porach roku. Zmienia się nie tylko temperatura (a w związku z tym reakcja organizmu), ale i warunki. Śnieg i lód sprawiają, że np. teren górski robi się mniej bezpieczny. Dlatego warto zapatrzyć się w sprzęt przystosowany do złych warunków: niskich temperatur, wiatru, wilgoci, śniegu i lodu.

Dobre, czyli jakie?

Czym charakteryzują się dobre rękawiczkido zimowego trekkingu?

 • Chronią dłonie przed zimnem, jednak nie blokują ich ruchów.
 • Odprowadzają wilgoć. Nawet kiedy ruszasz się bardzo intensywnie, nie robią się mokre. To ważne w przypadku długich wycieczek, kiedy możliwości przebierania są ograniczone.
 • Posiadają wzmocnienia od wewnętrznej strony, dzięki czemu nie zniszczą się po pierwszej trudniejszej wycieczce.
 • Ściągacz wokół nadgarstka sięga na tyle wysoko, aby zabezpieczać przed nasypaniem się śniegu do rękawiczki i do rękawa kurtki.
 • Są wysokiej jakości. Zimą nie ma miejsca na kompromis, bo każde niedociągnięcie może cię kosztować zdrowie.

Pewny chwyt

Dlaczego warto mieć rękawice antypoślizgowe?

 • Zapewniają nie tylko ciepło, ale i bezpieczeństwo, bo umożliwiają precyzyjne ruchy dłoni i palców (np. w czasie trzymania kijka czy poprawiania stuptutów). Umożliwiają też posługiwanie się telefonem.
 • W razie upadku na lodzie lub błocie chronią delikatną skórę dłoni przed otarciem.
 • Umożliwiają bezpieczne pokonywanie przeszkód, takich jak powalone drzewa czy potoki. Pozwalają pewnie trzymać się wszelkiego rodzaju poręczy i uchwytów.
 • Rękawiczki ze zdejmowaną górą można dostosować do aktualnych potrzeb.

Pamiętaj, że w plecaku zawsze powinna być zapasowa para rękawiczek. Warto mieć dwie pary: cieńsze, np. antypoślizgowe (przydatne na podejściach czy w trudniejszym terenie, kiedy zrobi ci się gorąco) oraz grubsze na marsz i postoje.

Bezpieczeństwo

Zasady bezpiecznego trekkingu zimą:

 1. Pomyśl o zakupie dobrej jakościkijków trekkingowych. W trudnych warunkach mogą się bardzo przydać. Jeśli wychodzisz w teren często i na dłużej, zainwestuj w ten sprzęt więcej. Poszukaj kijków lekkich i składanych (możesz je przyczepić do plecaka lub wykorzystywać na stromych podejściach). Zimowe kijki powinny być wyposażone w talerzyki zabezpieczające przed zapadaniem się w śnieg. Pamiętaj: w bardzo trudnym terenie nie wkładaj rąk w paski. W razie upadku kijki doczepione do rąk mogą być niebezpieczne.
 2. Zawsze poinformuj kogoś, dokąd się wybierasz, jaka jest przewidywana trasa i kiedy planujesz powrót. Zawsze miej przy sobie naładowany telefon i dokumenty.
 3. Zainwestuj w apteczkę turystyczną wyposażoną w folię NRC, zestaw bandaży, maseczkę do sztucznego oddychania i rękawiczki lateksowe. Jeśli nie znasz się na pierwszej pomocy, warto zapisać się na szkolenie. To przyda się zawsze, nie tylko na zimowym trekkingu.
 4. Zadbaj o awaryjną dostawę energii. Schowaj w plecaku baton z orzechami i suszonymi owocami. Kiedy twój organizm jest głodny i zmęczony, gorzej znosi niskie temperatury.
 5. Miej przy sobie latarkę lub czołówkę.

Zimowy trekking jest wspaniałym wyzwaniem i dużą przyjemnością. Ważne jest tylko odpowiednie dobranie odzieży i zadbanie o własne bezpieczeństwo.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro