Wpisz czego szukasz

Znajdziemy sprzedawców, którzy mają wszystko czego szukasz.

Wprowadź frazę
Zdaniem eksperta

Trawnik w nowej odsłonie – postaw na geofity

Trawnik najczęściej kojarzy się nam z jednolicie zielonym dywanem. Na tym kobiercu mogą się też pojawić ornamenty w innych kolorach. W monotonię monochromatycznej murawy można bowiem wprowadzić wiele barwnych kwiatów.

Trawnik w nowej odsłonie – postaw na geofity

Wczesną wiosną na trawniku pojawiają się kwiaty krokusów, świecące słoneczną żółcią ranniki czy subtelne dzwoneczki przebiśniegów. Z zimowego snu budzą się przedstawiciele geofitów, które mogą stać się ozdobą murawy.

Wiosenne kępki przebiśniegów.

Co to są geofity

Rośliny stosują różne strategie na przetrwanie niekorzystnych dla ich wegetacji okresów: zimna lub suszy. Do takich należą geofity (z greckiego geo – ziemia i fito – roślina), zwane również roślinami ziemnopączkowymi. Ta grupa roślin w niesprzyjającym czasie chowa się w głębi gleby i wykształca w niej tak zwane przetrwalnikowe organy podziemne. Takie specyficzne roślinne spiżarnie gromadzące i koncentrujące zapasy sił witalnych najczęściej przyjmują formę cebul, kłączy oraz bulw. W naszej strefie klimatycznej geofity to najczęściej niewielkie byliny kwitnące od wczesnej wiosny do jesieni. Polskie gatunki geofitów tworzą wyjątkowo piękne, a nawet słynne, np. łany podtatrzańskich krokusów, ozdoby lasów, łąk, muraw i hal. Wiosenne łany zawilców, kobierce ziarnopłonów to także jedne z bardziej malowniczych widoków.

Kobierzec zawilców.

Rodzaje geofitów

Geofity występujące w Polsce, w dzikiej przyrodzie, a także uprawowe i introdukowane gatunki i odmiany spotykane w ogrodach, można klasyfikować w podgrupy. Najpopularniejszy jest podział wg rodzaju wytwarzanego organu przetrwalnikowego.

Cebule

Do roślin cebulowych należą:

 • cebulice (Scilla sp.),
 • hiacynty (Hyacinthus sp.),
 • lilie (Lilium sp.),
 • mieczyki (Gladiulus sp.),
 • narcyzy (Narcissus sp.),
 • szachownice (Fritillaria sp.),
 • szafirki (Muscari sp.),
 • śniedki (Ornithogalum sp.),
 • śnieżyczki (Galanthus sp.),
 • śnieżyce (Leucojum sp.),
 • tulipany (Tulipa sp.),
 • złoć (Gagea sp.).

To najbogatsza grupa geofitów dająca niezliczone możliwości tworzenia wszelkich aranżacji ogrodowych.

Łan cebulicy.

Kłącza

Do najbardziej interesujących geofitów kłączowych należą:

 • kokoryczki (Polygonatum sp.),
 • kosaćce (Iris sp.) i konwalie (Convallaria sp.),
 • ziarnopłon (Ficaria sp.),
 • zawilce (Anemone sp.).

Zawilec grecki.

Bulwy korzeniowe i pędowe

W tej grupie warto wymienić:

 • dalie (Dahlia sp.),
 • kokorycz (Corydalis sp.),
 • krokusy (Crocus sp.),
 • ranniki (Eranthis sp.),
 • zimowity (Colchicum sp.) i cyklameny (Cyclamen sp.).

Dwa ostatnie są szczególnie interesujące, gdyż kwitną późnym latem i jesienią.

Rannik zimowy.

Na specjalną wzmiankę zasługują dzikie polskie storczyki. Tworzą one maleńkie korzenio-bulwy. Wszystkie krajowe gatunki storczyków na naturalnych stanowiskach są objęte ochroną gatunkową. Nie wolno ich niszczyć, zrywać i wykopywać. Wszystkie są przepiękne, niektóre także wyjątkowo pachną. Najciekawsze i najokazalsze z nich to obuwiki (Cypripedium sp.), podkolany (Platanthera sp.), kukułki zwane również stoplamkami (Dactylorhiza sp.) i kruszczyki (Epipactis sp.) oraz gółki (Pseudorchis sp.). Są ozdobą i rarytasem łąk, młak (powierzchniowy wypływ wód podziemnych) i lasów. Możliwość ich uprawy w ogrodach, choć często trudna i ograniczona, jest wskazana, w ten bowiem sposób tworzymy dla nich stanowiska zastępcze i pomagamy przetrwać tym pięknym, cennym i niestety w naturze zagrożonym gatunkom.

Storczyk majowy w trawie.

Korzenie

Do podgrupy geofitów korzeniowych należą np.:

 • ostrożenie (Cirsium sp.),
 • dziewięćsiły (Carlina sp.),
 • łopiany (Arctium sp.).

Ich korzenie często są cennym surowcem zielarskim.

Do sadzenia bezpośrednio na trawniku najlepiej nadają się geofity, które w naturze również występują na dzikich murawach, nizinnych łąkach lub górskich halach. Należą do nich krokusy, cebulice, narcyzy, złoć żółta, śnieżyczki przebiśnieg, zimowity i szachownice kostkowe.;

Krokusy na wiosennym trawniku.

Natomiast ziarnopłony, konwalie i zawilce są idealne do tworzenia kobierców na trawnikach zbyt cienistych. Tam można je z powodzeniem posadzić zamiast murawy tak, by tworzyły piękne okrywowe kobierce.

Dywan ziarnopłonu w cienistym miejscu.

Najpopularniejsze jest obsadzanie geofitami rabat. Skraj trawnika opasany linią wielobarwnych tulipanów, wonnych hiacyntów lub „potok” szafirków, cebulic czy puszkinii (Puschkinia sp.) będzie zachwycał widokiem przez całą wiosnę, zwłaszcza jeśli zaaranżujemy nasadzenia z odmian kolejno po sobie zakwitających.

Tulipany na skraju trawnika.

Sadzenie geofitów – jak i kiedy

Jak sadzić geofity?

Stosownym narzędziem ogrodowym wykonujemy w glebie niewielki otwór lub szczelinę, w której umieszczamy cebulkę lub kłącze i zasypujemy podłożem, delikatnie je ugniatając.

Jeśli geofity mają rosnąć bezpośrednio w trawniku, możemy stopniowo ścinać paski murawy wraz ze strefą korzeniową i warstwą gleby ułożyć cebulki lub bulwki na ziemi i następnie założyć je trawą, układając ją dokładnie w miejscu, z którego murawa została uprzednio zdjęta.

Głębokość sadzenia, w zależności od gatunku i rozmiaru cebuli, waha się od 2 do 25 cm. Możemy przyjąć orientacyjnie, że cebule sadzimy na głębokości ich 2–3-krotnej wysokości.

Kiedy sadzić geofity?

Cebule bulwy i kłącza geofitów wiosennych sadzimy jesienią od września do listopada. Wiosną możemy kupić sadzonki z upraw pojemnikowych, niektóre dzikie gatunki i odmiany botaniczne w sprzyjających warunkach dobrze się rozmnażają z nasion.

Narcyzy w murawie.

Co się przyda przy sadzeniu geofitów

Aby posadzić cebulę, kłącze lub bulwę w podłożu, musimy wykonać odpowiedni otworek lub rowek w ziemi, o określonej dla danego gatunku głębokości i średnicy umożliwiającej swobodne wsunięcie roślinki.

Doskonale nadają się do tego sadzarki do cebul, małe ręczne szpadelki lub łopatki ogrodowe. To zadanie spełni pikownik, który może się okazać poręczny zwłaszcza przy sadzeniu najdrobniejszych cebulek i bulwek.

Inne użyteczne pomocniki ogrodowe to:

Przydatne narzędzia

Podsumowanie

Wybitne walory przyrodnicze i estetyczne, bogactwo kolorów i form kwiatów czynią z geofitów jedną z najcenniejszych grup roślin. Trawnik usiany krokusami, zimowitami, śnieżyczkami, śniedkami, cebulicami lub narcyzami to jedna z najbardziej urokliwych i romantycznych aranżacji w ogrodzie.

Czy ten artykuł był pomocny?
FacebookTwitter
FacebookTwitter

Może Cię także zainteresować


Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro