Trawnik – najczęstsze problemy. Jak sobie z nimi radzić?

Zadbany i soczyście zielony trawnik to wielka zaleta ogrodu. Sprawia, że rośliny ozdobne i krzewy mają piękne tło, a nasze kroki stawiane są na miękkiej jak dywan powierzchni. Co zrobić, jeśli nasza murawa nie wygląda perfekcyjnie? Trawa nie chce rosnąć, a ta, która się utrzymała, nie budzi zachwytu?

Alicja Kamińska Alicja Kamińska / 29-05-2015

Aby trawnik był dumą gospodarza domu, należy o niego dobrze dbać. Błędy popełnione już przy jego zakładaniu oraz później w pielęgnacji i użytkowaniu mogą doprowadzić do stanu, kiedy najlepszym rozwiązaniem będzie wykonanie pracy zupełnie od nowa. Jakie są najczęstsze problemy nawiedzające trawnik, jak im zapobiegać i jak usuwać, kiedy się już pojawiły?

Filc trawnikowy

Filcem nazywamy powierzchniową warstwę składającą się z martwych resztek roślin, liści, źdźbeł i pędów trawy. Zwykle problem nasila się po ustąpieniu sezonu zimowego, kiedy to powinniśmy zabrać się za renowację i regenerację murawy. Taka pokrywa skutecznie ogranicza przepływ wody oraz dostęp powietrza do korzeni trawnika, przez co sprawia, że ukorzenienie jest płytkie, a także mogą tworzyć się nieestetyczne, wyniesione w górę kępy, wybrzuszenia.

Zapobiec temu stanowi możemy, przeprowadzając regularne grabienie. Na pewno należy je wykonać wczesną wiosną, ale warto powtarzać w ciągu sezonu. Robimy to na krzyż za pomocą grabi wachlarzowych, zapewniając tym samym pełną dokładność zabiegu. Warto również użyć wertykulatora, który nacina powierzchnię trawnika specjalnymi nożami, sprawiając, że jest rozluźniona i szybciej się odmładza. Możemy również zadbać o dotlenienie korzeni za pomocą aeracji, czyli nakłuwania pionowego gleby za pomocą aeratora, butów wyposażonych w podeszwy z kolcami albo ręcznie – widłami. Wymiana gazowa zostanie pobudzona, a trawnik nabierze życia. Po przeprowadzonych zabiegach warto również wykonać pełne nawożenie, które odżywi rośliny.

Mech na trawniku – jak się go pozbyć?

Mech to prawdziwa zmora przydomowych trawników. Jego bezpośrednią przyczyną jest kwaśne podłoże, duża wilgotność oraz zacienienie. Aby się go pozbyć, w pierwszej kolejności warto zbadać odczyn podłoża. Pomocne w tym będą zestawy dostępne w ofertach firm ogrodniczych. Jeżeli wynik jest niższy niż 6,0, oznacza to konieczność wapnowania gleby. Nawóz z zawartością wapna rozsypujemy na powierzchni murawy, po czym podlewamy delikatnym strumieniem wody. W tak przygotowanej glebie mech nie powinien się rozprzestrzeniać. Jego pozostałości zwalczymy przeznaczonymi do tego preparatami. Właściwa pielęgnacja trawnika – regularnie grabienie, aeracja i wertykulacja – zapobiegnie pojawianiu się problemu w przyszłości. Warto wspomnieć, że zacienionych części ogrodu nie należy kosić zbyt nisko.

Chwasty na trawniku – jak temu zaradzić?

Walka z chwastami może przypominać syzyfową pracę. Jak tylko oczyścimy nasz trawnik, zaraz pojawiają się nowe. O ile w wielu przypadkach samo częste koszenie pozwala znacząco zmniejszyć problem (rośliny jednoroczne), to w przypadku wieloletnich chwastów wytwarzających duże ilości nasion może okazać się prawdziwą wojną. O zapobieganiu warto pomyśleć już podczas zakładania trawnika i przed wysiewem dokładnie oczyścić glebę z resztek fragmentów korzeni i pędów. Nawet z małych kawałków mogą odrodzić się nowe okazy.

Pielenie ręczne jest niemal nieuniknione przy posiadaniu zachwaszczonego trawnika. Należy je wykonywać od wiosny do jesieni, starając się usunąć całość roślin. Pomocna będzie łopatka albo chwastownik. Niektóre rozłogi sięgają naprawdę głęboko. W najpoważniejszych przypadkach możemy uciec się do oprysku herbicydem. Wnika on poprzez liście, zwalczając rośliny dwuliścienne. Po ich zamarciu usuwamy je za sprawą grabienia. Pamiętajmy o zachowaniu wszelkich środków ostrożności w kontakcie ze szkodliwymi substancjami. Sposób postępowania zawsze podany jest na opakowaniu preparatu.

Piękny i zdrowy trawnik to ten pozbawiony filcu, mchu i chwastów. Aby móc pochwalić się swoją murawą, należy zapewnić jej systematyczną i staranną pielęgnację oraz odpowiednie warunki. Być może podczas prac na świeżym powietrzu odkryjemy w sobie pasję ogrodnika?

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro