Wpisz czego szukasz

Znajdziemy sprzedawców, którzy mają wszystko czego szukasz.

Wprowadź frazę
Zdaniem eksperta

Transmiter FM, czyli jak z radia samochodowego zrobić odtwarzacz MP3

Kiedyś radia samochodowe odtwarzały tylko i wyłącznie kasety magnetofonowe. Potem, w połowie lat 90. XX wieku, nastąpiła rewolucja płytowa CD. A przecież jak wiemy, obecnie na rynku są modele odtwarzające muzykę nie tylko z płyt CD, ale także z przenośnych pamięci masowych wpiętych w złącze USB. Tyle, że te stare radia tego portu USB nie mają. Z pomocą przychodzi bowiem urządzenie zwane transmiterem FM.

Transmiter FM, czyli jak z radia samochodowego zrobić odtwarzacz MP3

Jak działa transmiter FM?

Bardzo prosto. Pierwsze co robimy, to podłączamy do niego nośnik posiadający pliki muzyczne (np. kartę pamięci, pendrive'a czy smartfona). Następnie podłączamy radio oraz ustawiamy je na odpowiednią częstotliwość, dzięki czemu będziemy mogli odebrać sygnał muzyczny. Jakość dźwięku z transmitera FM zależy od kilku czynników - drobne szumy, gubienie sygnału czy gorsza jakość dźwięku – to część z nich, zresztą tak samo, jak w normalnym radiu. Mimo wszystko, użycie transmitera FM do słuchania muzyki z przenośnych nośników danych jest tanim i skutecznym rozwiązaniem problemu starego radia samochodowego. Pamiętajmy jednak, że aby transmiter FM poprawnie działał, to musi mieć zapewnione ładowanie (bez tego będzie on w sumie bezużyteczny). Na ogół odbywa się ono poprzez samochodowe gniazdo 12V - zapalniczkę.

Transmiter FM a jego przeznaczenie

Najbardziej oczywistym przeznaczeniem tego urządzenia jest odtwarzanie muzyki, choć i słuchanie audiobooków też nie będzie tu czymś obcym. Kolejnym jest używanie transmitera FM jako elementu zestawu głośnomówiącego. Jednakże, aby wygodnie korzystać z tej funkcji, warto zakupić transmiter FM posiadający na wyposażeniu moduł bluetooth. Wówczas możemy przesłać dźwięk połączenia do głośników w samochodzie. To spore ułatwienie, które sprawdzi się, gdy np. musimy odebrać ważny telefon podczas prowadzenia pojazdu. Ostatnim, wartym odnotowania przeznaczeniem tego urządzenia może być ładowanie smartfona. Wszak dzięki obecnemu na wyposażeniu złączu USB jest to możliwe.

Zwróć uwagę na wyposażenie transmitera FM

Niektóre urządzenia są wyposażone w pilot, który bardzo ułatwia używanie transmitera samochodowego. To jeden z elementów wyposażenia. Drugą cechą jest to, w jakiej pozycji może on pracować. Niektóre oferują tylko dwie pozycje, a inne, można dopasować w znacznie większym zakresie. Idealnym rozwiązaniem jest transmiter na dość długim ramieniu, które można wyginać w dowolną stronę. Trzecią ważną cechą jest obecność wyświetlacza LCD - najlepiej jak największego. Pokaże on nie tylko wybraną częstotliwość, na jakiej obecnie działa urządzenie, ale może też wyświetlać dodatkowe informacje, takie jak: nazwa utworu, artystę, i jego czas trwania.

Na jakie modele warto zwrócić uwagę podczas zakupu?

Xiaomi Roidmi 3S

Pierwszy model jest bardzo minimalistyczny. Specjalny transmiter instalujemy w gnieździe zapalniczki samochodowej. Xiaomi Roidmi 3S działa z każdym urządzeniem z Bluetooth z Androidem powyżej 4.0. Nie ma problemu z odtwarzaniem muzyki z urządzeń firmy Apple.

Uniwersalny moduł audio MP3 AUX BT SD(HC) FM

Kolejny produkt w naszym zestawieniu. W komplecie z transmiterem FM znajdziemy pilot do obsługi. Urządzenie wyposażono także radio FM. Oczywiście mamy możliwość odtwarzania muzyki z urządzeń przenośnych. Wykorzystywać do tego możemy urządzenia posiadające moduł bluetooth. Wejście AUX pozwala na podłączenie innych źródeł audio.

X-Line Transmiter FM

Transmiter X-Line wyposażono w obrotową głowicę. Dzięki temu możemy ustawić urządzenie pod dowolnym kątem. Wbudowany czytnik kart SD/SDHC/MMC pozwala na odsłuchiwanie muzyki, którą umieściliśmy bezpośrednio na karcie pamięci. Urządzenie możemy obsługiwać zarówno za pomocą przycisków, jak i za pomocą pilota. Ekran LCD podświetlany jest ładnym kolorem. Jego atutem jest także to, że jest bardzo wyraźny. Za jego pomocą dowiemy się między innymi jaka jest: częstotliwość, głośność czy nazwa utworu.

BLOW Transmiter FM Bluetooth

Urządzenie pozwala na przesyłanie dźwięku nagrań i rozmów telefonicznych do głośników w samochodzie. Krótko mówiąc, możemy posiadać także zestaw głośnomówiący. Transmiter FM Blow wyposażono funkcję ładowania. Oczywiście możliwe jest także odtwarzanie muzyki z kart pamięci i innych nośników danych, np pendrive. Warte uwagi jest też automatyczne przełączanie pomiędzy trybem odtwarzania muzyki i trybem głośnomówiącym Bluetooth.

Vordon B52

Transmiter FM Vordon B52 oferuje możliwość ustawienia pod dowolnym kątem. To jego główna zaleta. A także tak samo jak model Blow, może dzięki portowi USB 5V o mocy do 2.1 A ładować tablety.

ROCK Transmiter FM

Transmiter ROCK B200 posiada wbudowaną redukcję szumów. Model posiada aplikację do obsługi urządzenia. Pracuje ona zarówno systemem Android, jak i iOS. Transmiter oferuje także ładowanie dwóch urządzeń za pomocą portu USB o mocy 2,4A.

Forever TR-300

TR-300 firmy Forever to transmiter wyposażony we wbudowany mikrofon, dzięki czemu urządzenie może być wykorzystywane także jako zestaw głośnomówiący. Forever TR-300 wyposażono w duży ekran LCD. Dołączony pilot znacznie ułatwia korzystanie z transmitera.

Czy ten artykuł był pomocny?
FacebookTwitter
FacebookTwitter

oferty sponsorowane

Artykuły z kategorii Elektronika


Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro