Trampolina ogrodowa – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Skakanie na trampolinie to zabawa, którą uwielbiają dzieci w każdym wieku oraz – co tu ukrywać – również osoby dorosłe. Dla wielu nabycie trampoliny umożliwia poczuć się jak za młodych lat. Na co zwrócić uwagę, by zabawa była bezpieczna?

Henryk Tur Henryk Tur / 07-07-2016 / aktualizacja: 07-03-2018

Główne elementy trampoliny i podstawa

Podstawa, stelaż, mata do skakania, osłona na sprężyny, siatka zabezpieczająca oraz drabinka to elementy składowe trampoliny ogrodowej. Nie trzeba być ekspertem, aby wiedzieć, że podstawa powinna mieć grube nogi, które zagwarantują stabilność oraz solidność, a także utrzymają trampolinę w miejscu nie tylko podczas radosnych harców, ale również i w trakcie porywistych wichrów, jakie w naszym kraju zdarzają się coraz częściej. Polecane są nogi w kształcie litery U oraz zwykłe, ale z dodatkowymi stabilizatorami..

Stelaż i mata do trampoliny

Mata do skakania kładziona jest na stelażu i stanowi oczywiście najważniejszą część trampoliny. Nim do niej przejdziemy, zajmiemy się stelażem. Powinien mieć sztywne profile, które nie będą się wyginać pod dużym naciskiem, podobnie masywne ramiona. Dobrze też, aby znalazła się na nich pianka zabezpieczająca. Część, która będzie trzymać siatkę, powinna mieć kształt rozchylonego kielicha. Wybierając trampolinę, należy sprawdzić, jakie obciążenie wytrzyma jej stelaż, aby bawiących się nie czekała nieprzyjemna, nierzadko bolesna niespodzianka. Większość stelaży nie ma problemu z obciążeniem wynoszącym 150 kg. Jeśli chodzi o matę, dobrze, aby wykonana była z certyfikowanego tworzywa (PE mesh), a ponadto jej brzegi powinny być obszyte taśmą, do której mocuje się sprężyny. Średnica maty, a co za tym idzie – całej trampoliny – musi zostać dobrana pod kątem ilości posiadanego miejsca oraz w granicach zdrowego rozsądku.

Sprężyny, czyli element zapewniający zabawę

Sama mata nie umożliwia radosnego odbijania się – musi być wyposażona w sprężyny. Mocuje się je do maty (jak wspomniano, dobrze użyć do tego taśmy) z jednej strony, a do stelaża z drugiej. Przyjmuje się zasadę, że im więcej mają zwojów, tym lepiej. Jeśli trampolina ma siatkę zewnętrzną, wówczas dobrym pomysłem jest nabycie na nie specjalnych osłon. Bez tego dodatku w trakcie zabawy stopa dziecka może wpaść pomiędzy sprężyny, co wiązać się będzie nie tylko z otarciami, ale również zachodzi obawa skręcenia kostki, jeśli tak uwięzione dziecko będzie się odbijać od maty siłą rozpędu. Dobre są osłony z grubszego tworzywa.

Siatka i drabinka

Siatka zabezpieczająca jest nieodzowna w przypadku mniejszych dzieci – mogą dzięki niej bawić się bez dozoru rodziców, ponieważ wiadomo, że nie wypadną poza obszar maty. Dobrze wybrać siatkę mającą drobne oczka, a także zamykaną – najlepiej na zamek błyskawiczny. A jaka jest różnica między siatką wewnętrzną, a zewnętrzną? Głównie w sposobie montażu, ponieważ obie pełnią taką samą rolę ochronną. Wewnętrznej na dodatkowy plus należy policzyć oddzielenie od sprężyn (co jest ważne w przypadku braku osłony) oraz stelażu.

Ile kosztuje trampolina ogrodowa?

Trampolina ogrodowa nie jest luksusowym dodatkiem do ogrodu. Najtańsze to wydatek już poniżej 200 złotych, podczas gdy przeciętny koszt to rozstrzał cen od 200 do 600 złotych. Jeśli ma się duży budżet, można przeznaczyć go na droższe i najdroższe, które kosztują powyżej 6 tysięcy złotych. Te najbardziej kosztowne przeznaczone są dla profesjonalnych firm, które wystawiają je np. z okazji festynów czy imprez plenerowych, ale oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby korzystała z nich osoba prywatna w swoim własnym ogrodzie. Ceny bardziej przystępne dla zwykłego człowieka stanowią większość ofert, dlatego też każdy bez trudu znajdzie model dla siebie i na swoją kieszeń.

Czytaj więcej o trampolinach

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro