Tornister czy plecak – co kupić przedszkolakowi?

Jedną z ważniejszych rzeczy, które rodzic musi kupić dziecku do przedszkola jest torba, w której będzie ono nosić codzienne swoje osobiste rzeczy i kanapki. Przedszkolak nie potrzebuje zbyt wiele miejsca, ponieważ większość rzeczy pozostaje w przedszkolu, dlatego też wystarczy dość mały plecak lub tornister. Jak jednak wybrać coś, co będzie odpowiednie dla przedszkolaka i jednocześnie całkiem wygodne i ładne?

Anna Andrzejewska Anna Andrzejewska / 06-08-2015

Źle dobrany tornister lub plecak mogą mieć katastrofalne skutki, takie jak wady postawy, zmniejszenie się pojemności płuc, czy inne, równie niebezpieczne dolegliwości. Wart kupienia model tornistra musi mieć odpowiedni kształt, być dopasowany do postury dziecka, powinien być lekki, odpowiednio noszony i pakowany.

Tornister, plecak, a może coś innego?

Tornister wygląda bardzo charakterystycznie – ma usztywnione plecy, dzięki czemu kręgosłup dziecka nie nabiera złych nawyków i się nie zniekształca. Wadą wielu modeli tornistrów jest niestety ich ciężar. Drugą opcją jest plecak – zdecydowanie lżejszy niż większość tornistrów, a te odpowiednio wyprofilowane spełniają wszystkie możliwe normy dotyczące odpowiedniej postawy dziecka. Warto wybierać takie plecaki, które posiadają pasek zapinany na brzuchu lub na piersi, dzięki czemu ciężar plecaka rozkłada się lepiej na całą sylwetkę. Trzecią i ostatnią opcją jest torba na kółkach, czyli plecak lub tornister z zamontowanymi do ciągnięcia kółkami i rączkami. To prawdziwy hit wśród rodziców, którzy troszczą się o zdrowie dzieci i ich kręgosłupy nieprzywykłe do dźwigania ciężarów. Przy wyborze tego modelu warto zastanowić się jednak, czy droga dziecka do przedszkola się nadaje do takiego plecaka – jeśli często trzeba go podnosić do góry, bo co chwilę pojawia się jakaś przeszkoda, to zdecydowanie nie jest dobry pomysł.

Co jest ważne?

To, czy rodzic wybierze tornister, plecak lub ich opcję na kółkach zależy tylko i wyłącznie od osobistych preferencji. Ważne jest również zdanie dziecka, bo wiadomo, że lepiej się nosi do przedszkola coś, co się samodzielnie wybrało i co się najbardziej podoba. Żeby jednak nie popełnić żadnego błędu, należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach wybierania plecaków i tornistrów. Po pierwsze wybrany model musi mieć odpowiednio wyprofilowany i usztywniony tył, dzięki czemu będzie przylegał do ciała dziecka, nie robiąc mu krzywdy. Szelki plecaka/tornistra powinny być szerokie, regulowane i zrobione z miękkiego materiału, dodatkowym plusem są pasy zapinane z przodu. Ilość kieszonek i przegród w plecaku także ma olbrzymie znaczenie, ponieważ dzięki ich dużej liczbie ciężar przedmiotów rozkłada się równomiernie.

Wielkość i waga tornistra i plecaka

W przypadku przedszkolaka, zarówno plecak jak i tornister nie muszą być niesamowicie pojemne, bo dziecko większość rzeczy zostawia na cały rok w przedszkolu. Nie należy jednak decydować się w ciemno i najlepiej najpierw przymierzyć go dziecku. To dziecko powie, czy jest wygodny, fajny i czy się podoba. Każdy bagaż przeznaczony dla malucha powinien ważyć maksymalnie 10 procent jego masy ciała. Przy wadze 20 kg przedszkolak na plecach może mieć maksymalnie 2 kg. W przypadku przedszkolaka to nie problem, bo zwykle nie musi zabierać z domu wielu rzeczy, gorzej mają dzieci w szkole podstawowej, które do plecaka spakować muszą książki, piórnik, śniadanie i czasami jeszcze strój na gimnastykę.

Popularne marki plecaków i tornistrów

Do najpopularniejszych i najbezpieczniejszych plecaków i tornistrów dla przedszkolaków na rynku należy między innymi marka Skip Hop oraz wszystkie plecaki z najmodniejszymi postaciami z bajek (jak np. Kraina Lodu, Auta, czy Myszka Miki). Tornistrów jest mniej, jednak rodzic, który postawi na tornister z pewnością także znajdzie coś ciekawego.

Przy wyborze odpowiedniego bagażu do przedszkola ważnych jest wiele czynników. Plecak lub tornister musi spełniać bardzo restrykcyjne normy, żeby w ogóle mógł zostać dopuszczony do sprzedaży. Obecnie bardzo popularnie są plecaczki z wizerunkiem zwierzątek, takich jak lis czy miś. To, jaki plecak bądź tornister rodzic kupi przedszkolakowi jest jego indywidualną sprawą, warto jednak pamiętać o tym, żeby wybierać tylko dobre, rekomendowane produkty dla dzieci.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro